ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Ciemna strona nałogu: dlaczego po alkoholu ludzie stają się agresywni?

Cze 15, 2020 |

Nie jest tajemnicą, że alkohol zmienia życie i zachowanie człowieka. Po wypiciu wysokoprocentowych trunków zachowujemy się inaczej niż zwykle. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji spożywania alkoholu się agresja. Niektórzy po wypiciu całkowicie tracą panowanie nad sobą. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego alkohol wyzwala agresję.

  • Alkohol wyzwala zachowania agresywne. Niektórzy po nim tracą panowanie nad sobą. 
  • Za niekontrolowane zachowania agresywne odpowiadają zmiany, jakie zachodzą w mózgu pod wpływem alkoholu. 
  • Im więcej pije się alkoholu, tym częściej okazuje się agresję fizyczną i słowną. 

Dlaczego ludzie po wypiciu alkoholu stają się agresywni? 

Alkohol etylowy należy do grupy depresantów. Wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Efekty wpływu są widoczne w zależności od jego stężenia w organizmie. Spożywanie trunków wysokoprocentowych hamuje pracę ośrodków kontrolujących zachowanie. Osoba, która traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, bardzo łatwo popada w różnego rodzaju zachowania nieakceptowane społecznie. Przejawami takich zachowań są: urządzanie awantur, bycie agresywnym, wdawanie się w bójki, stosowanie przemocy fizycznej oraz psychicznej. 

Alkohol stopniowo przejmuje wolną wolę człowieka, zaczyna on tracić kontakt z rzeczywistością, przestaje logicznie myśleć.

Masz skłonności do zachowań agresywnych po wypiciu alkoholu?
To może być znak, że nadużywasz napojów wysokoprocentowych
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

 

Agresja po alkoholu – przyczyny 

Agresywne zachowania po alkoholu są przedmiotem licznych badań naukowych. Eksperymenty, które potwierdziły, że niekontrolowana agresja po alkoholu nie jest kwestią charakteru czy temperamentu, były prowadzone m.in. przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach. Zaobserwowali oni, że winę za agresywne zachowania po alkoholu mogą ponosić geny. Według naukowców alkohol uszkadza gen HTR2B, co sprawia, że jego nosiciele są bardziej impulsywni. Gen ten w ludzkim organizmie wykorzystywany jest głównie do tworzenia receptorów serotoninowych, które pełnią kluczową funkcję w procesie podejmowania decyzji oraz odpowiadają za utrzymanie samokontroli. Co ciekawe to fakt, że osoby z wykrytą mutacją nie były alkoholikami. Wykazywały zachowania agresywne już po wypiciu zaledwie kilku drinków.

Fizyczna i słowna agresja po alkoholu 

Mówiąc o agresji po alkoholu, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie chodzi tylko o bezpośredni atak fizyczny (rękoczyny), ale również o takie przejawy agresywnego zachowania, jak groźby, wandalizm, awantury z partnerem, złe nastawienie czy wyrządzanie innych szkód. Ilość wypijanego alkoholu wiąże się również z większą częstotliwością pojawiania się agresji werbalnej (słownej) zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. 

Kiedy najczęściej dochodzi do zachowań agresywnych po alkoholu? 

Do zachowań agresywnych po alkoholu dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy czujemy się sprowokowani albo zagrożeni. Samotny człowiek będący pod wpływem alkoholu zwykle nie stosuje przemocy. Agresja słowna często ma miejsce w sytuacjach towarzyskich, zwłaszcza dotyczy to młodych ludzi, którzy w ten sposób próbują uzyskać podziw i uznanie ze strony swoich rówieśników. Jednym ze sposobów osiągnięcia takiego celu może być właśnie otwarte wyrażanie swojej złości, gniewu, a także stosowanie przy tym różnorodnych niecenzuralnych wyrazów. Im częściej pije się w towarzystwie, tym częściej stosuje się agresję słowną. 

U kogo najczęściej pojawiają się agresywne zachowania po alkoholu?

Zdaniem ekspertów agresywne zachowania po wypiciu alkoholu występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Co więcej, nie dotyczy to tylko osób uzależnionych od alkoholu, ale również takich, które nie piją nałogowo oraz normalnie nie wykazują skłonności do popadania w gniew. Najczęściej jednak impulsywne zachowania po alkoholu podejmują osoby, które nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swoich czynów. 

Agresja po alkoholu – co robić?

Nie wszystkie osoby, które nadużywają alkoholu, zdają sobie sprawę z tego, że mogą być alkoholikami. Aby zahamować agresywne zachowania po wypiciu, trzeba zwalczyć źródło problemu, którym może być choroba alkoholowa. W tym celu warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień i porozmawiać na temat swoich problemów z terapeutami. W zależności od stopnia zaawansowania problemu można zdecydować się na terapię stacjonarną lub ambulatoryjną, czyli tzw. dochodzącą. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat alkoholu i jego destrukcyjnego wpływu? Zajrzyj na naszego bloga z poradami dotyczącymi uzależnienia od alkoholu.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars