ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoholizm w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

Lip 27, 2018 |

Problem alkoholizmu dotyka wielu osób. Alkoholik często kojarzy nam się stereotypowo – człowiek z marginesu, bez rodziny, zaniedbany, brudny. Tymczasem alkoholizm to choroba, która rozwija się stopniowo i może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek czy płeć. Osoby uzależnione od alkoholu często nie chcą samodzielnie podjąć pomocy – co w takiej sytuacji może zrobić rodzina?

Leczenie alkoholizmu – sposoby pomocy?

Jednym z najskuteczniejszych i w zasadzie jedynym sposobem walki z chorobą alkoholową jest podjęcie leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień lub skorzystanie z pomocy grup Anonimowych Alkoholików. W niektórych przypadkach można także skorzystać z pomocy lekarza, który przepisze odpowiednie leki (najczęściej esperal), mające na celu wywołanie przykrych działań niepożądanych po wypiciu alkoholu. U podstaw leczenia esperalem leżą założenia terapii awersyjnej. Esperal nie jest jednak lekiem na alkoholizm (bo takiego nie ma). Wszywka alkoholowa ma jedynie odstraszać od picia – już w ciągu kilku minut po spożyciu alkoholu osoby z wszywką czują się tak źle, że sama myśl o spożyciu alkoholu budzi wstręt, co ma zniechęcić do spożywania alkoholu w przyszłości. Niestety, esperal jako jedyny środek walki z alkoholizmem prawie nigdy nie przynosi pożądanych efektów. Wielu “zaszytych” odlicza dni do końca działania esperalu, by móc z powrotem wrócić do nałogu.

 

Terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień

Dobre efekty w walce z alkoholizmem przynosi terapia w ośrodku leczenia uzależnień. Terapia w takim ośrodku jest całkowicie dobrowolna. Najczęściej ludzie zaczynają szukać pomocy, jak problem ze spożywaniem alkoholu zaczyna ich przerastać. Z reguły nie są to osoby zdiagnozowane jako uzależnione od alkoholu. Aby dostać się do takiego ośrodka, nie trzeba mieć ani skierowania, ani postawionej diagnozy. W takich miejscach można znaleźć kompleksową pomoc terapeutów i psychologów.

Leczenie może przybierać formę terapii indywidualnej bądź grupowej. Terapie z psychoterapeutami mają na celu pomóc choremu zrozumieć, jak powinna wyglądać jego droga prowadząca do odzyskania zdrowia. Jednak kluczem do sukcesu jest zawsze chęć pacjenta do podjęcia walki z nałogiem. Wychodzenie z nałogu to proces na tyle długotrwały, że często zaleca się, aby alkoholik nadal kontynuował leczenie po zakończeniu terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Dla procesu zdrowienia często niezbędne okazuje się podjęcie leczenia przez pozostałych członków rodziny. Trzeba bowiem pamiętać, że alkoholizm to problem, w którym tkwi cała rodzina.

 

cta onz Alkoholizm w rodzinie   gdzie szukać pomocy?

 

Leczenie alkoholizmu w Ośrodku Nowe Życie

Placówką, która oferuje pomoc pacjentom dotkniętym problemem alkoholowym i ich rodzinom jest Ośrodek Nowe Życie. Ośrodek oferuje fachową pomoc przez cały czas trwania terapii. Kompleksowa terapia leczenia alkoholizmu dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta przynosi na ogół dobre efekty i pozwala wyeliminować większość objawów choroby alkoholowej. Pacjentom oferowanie są treningi zapobiegające nawrotom choroby, które służą podtrzymaniu efektów terapii i wspieraniu pacjenta w walce z chorobą. Dla osób uzależnionych i ich rodzin organizowane są także konsultacje rodzinne, psychiatryczne, psychologiczne i lekarskie.

 

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Aby alkoholik chciał podjąć leczenie, trzeba przede wszystkim dać mu do zrozumienia, że potrzebuje fachowej i specjalistycznej pomocy oraz uświadomić go, jakie konsekwencje niesie za sobą jego nałóg. Nie należy go szantażować ani mu grozić, bo może to przynieść odwrotny skutek – raczej należy uświadomić go, jak destrukcyjny wpływ na rodzinę ma jego zachowanie. Wzrastają wtedy szanse na to, że alkoholik sam podejmie leczenie.

Osoba uzależniona od alkoholu często zatraca kontakt z rzeczywistością, staje się niepoczytalna, a nawet agresywna, co gorsza – w stanie silnego upojenia – nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania. Wtedy to rodzina musi interweniować. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że osoba uzależniona od alkoholu nie przestanie pić z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, który wymaga pomocy psychoterapeutycznej i psychologicznej.

 

Jak żyć z osobą uzależnioną od alkoholu?

Życie z alkoholikiem bywa bardzo trudne i niestety często kończy się współuzależnieniem. Alkoholizm jest chorobą wywierającą ogromny wpływ na życie najbliższej rodziny. Najlepszą obroną rodziny przed destrukcyjnym wpływem alkoholu jest zdobycie potrzebnej wiedzy i rozwagi w postępowaniu z taką osobą. Jeżeli rodzina angażuje się w leczenie i sama także podejmie terapię, szanse wyleczenia znacznie wzrosną.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

 

Źródła:

  1. ,,Sytuacja społeczna dziecka w rodzinie alkoholicznej w kulturowo zaniedbanym rejonie wielkiego miasta”, W. Ambrozik, Wydawn. Nauk. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 1983.
  2. ,,Psychologiczna analiza funkcjonowania alkoholików i członków ich rodzin: podsumowanie badań realizowanych w latach 1986-1990″, Tom 2 z Studia psychologiczne nad funkcjonowaniem osób z problemami alkoholowymi i metodami terapii, J. Mellibruda, Zeszyty Naukowe Instytutu Psychologii Zdrowia, 1999.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie