ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoholizm wśród nastolatków. Jakie są przyczyny i skutki picia u młodzieży?

Alkoholizm wśród nastolatków. Jakie są przyczyny i skutki picia u młodzieży?

Kwi 17, 2023 |

Wielu osobom alkoholik kojarzy się ze starszą osobą, która chodzi w brudnych ubraniach i spędza czas w towarzystwie butelki piwa, wina lub wódki. Jednak najnowsze badania pokazują, że coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol. Jest to jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych substancji psychoaktywnych. Wiek spożywania napojów procentowych wśród młodzieży drastycznie się obniża. Niestety konsekwencje picia w młodym wieku są poważne i mogą obejmować problemy z nauką, zdrowiem fizycznym i psychicznym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny i skutki uzależnienia od trunków przez młode osoby, a także jakie są sposoby zapobiegania alkoholizmowi wśród nastolatków.

 • Alkoholizm wśród nastolatków staje się coraz większym problemem, a wiek rozpoczęcia picia drastycznie się obniża..
 • Przyczyny spożywania alkoholu przez młodzież są różne i obejmują m.in. chęć wyrażenia buntu, presję rówieśników, doświadczenia rodzinne oraz niską samoocenę.
 • Konsekwencje picia alkoholu w młodym wieku mogą mieć poważne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a także prowadzić do problemów z nauką. Zapobieganie alkoholizmowi wśród nastolatków jest ważne i wymaga odpowiedniego podejścia i działań profilaktycznych.

Alkoholizm poważny problem wśród młodzieży

Alkohol w Polsce jest obecny przy różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich i imprezach rodzinnych. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie grilla, wesele czy nawet chrzciny bez towarzystwa napojów procentowych. Dzieci, które oswajają się z nadużywaniem alkoholu w domu rodzinnym, przenoszą takie zachowania na swoje postępowanie. Dla młodych ludzi alkohol jest najłatwiej dostępną substancją psychoaktywną, z której obecnością w domu mają często kontakt od najmłodszych lat.

Dodatkowo granica sięgnięcia po raz pierwsze napoje procentowe nieustannie się obniża. Inicjacja alkoholowa najczęściej ma miejsce na wakacjach, gdzie młodzi ludzie mają więcej czasu, a rodzice zajęci obowiązkami zawodowymi, nie są w stanie kontrolować pociech. Alkoholu próbują już nawet dzieci w wieku jedenastu lub dwunastu lat.

Z jakiego powodu osoby młode sięgają po alkohol?

Przyczyny picia alkoholu przez młodzież są różne. W okresie dojrzewania młodzi ludzie chcą czuć się jak dorośli i chętnie sięgają po to, co zakazane. W ten sposób chcą wyrazić swój bunt wobec zakazów i pokazać niezależność. Do innych przyczyn spożywania napojów procentowych przez nastolatków należą: 

Presja rówieśników

Młodzi ludzie na spotkaniach z rówieśnikami często piją alkohol z powodu presji innych osób. Chcą zaimponować kolegom i koleżankom oraz boją się odrzucenia przez grupę znajomych. Picie alkoholu kojarzone jest z dobrą zabawą i spędzaniem wolnego czasu.

Doświadczenia rodzinne

Alkohol dla młodego człowieka podobnie jak dla dorosłych może stanowić sposób na radzenie sobie z problemami, zwłaszcza rodzinnymi. Udowodniono, że dzieci alkoholików są znacznie bardziej narażone na popadnięcie w nałóg niż ich rówieśnicy, w których domu rodzinnym ten problem nie występuje. Rodzice alkoholicy nie zaspokajają fizycznych i psychicznych potrzeb. Dorosłe Dzieci Alkoholików obserwując osoby najbliższe spożywające piwo, wino lub wódkę przyjmują, że alkohol jest normalnym składnikiem życia, a ten model zachowań za poprawny. 

Niska samoocena

Na uzależnienie od alkoholu w młodym wieku narażone są bardziej osoby o niskiej samoocenie, niedojrzałe emocjonalnie. Pewni siebie nastolatkowe łatwiej zdobywają uznanie rówieśników i mogą odmówić spożywania napojów procentowych, bez obawy o utratę znajomych. Młodzież nieśmiała stara się w ten sposób dodać sobie odwagi, gdyż alkohol rozluźnia i pozwala im stać się duszą towarzystwa.
 
           cta onz Alkoholizm wśród nastolatków. Jakie są przyczyny i skutki picia u młodzieży?  

Skutki picia alkoholu przez młodzież

Spożywanie alkoholu powoduje duże szkody w organizmie młodego człowieka. Największą popularnością wśród nastolatków cieszy się piwo, wódka i wino. Uzależnienie w młodym wieku przekłada się także na dorosłe życie. Warto także zauważyć, że młody organizm ma znacznie mniejszą tolerancję na napoje procentowe, dlatego szybciej dochodzi do nałogu.

Nadużywanie alkoholu w okresie dorastania niesie ze sobą negatywne konsekwencje, powoduje m.in.:

 • upośledzenie przyswajania witamin i składników odżywczych, które są niezwykle ważne dla młodego organizmu,
 • zaburzenia akcji serca,
 • problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji,
 • zmiany w strukturze mózgu,
 • obniżenie aktywności psychicznej,
 • agresywność i skłonność do zachowań ryzykownych,
 • brak sprawności intelektualnej,
 • niższą odporność organizmu,
 • zaburzenia emocjonalne i psychiczne,
 • problemy zdrowotne: choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze.

Wiele badań potwierdza, że spożywanie alkoholu w młodym wieku może prowadzić do problemów z rozwojem mózgu, a to z kolei może wpłynąć na późniejsze funkcjonowanie i zdolności poznawcze. Zdrowie fizyczne i emocjonalne młodzieży jest bardzo ważne, dlatego konieczne jest prowadzenie działań edukacyjnych i społecznych, aby przeciwdziałać piciu alkoholu przez młodzież i promować zdrowy styl życia.

Jak zapobiegać alkoholizmowi wśród osób w młodym wieku?

Okres wchodzenia w dorosłe życie jest bardzo trudny zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Dlatego dobre relacje są bardzo istotne, podobnie jak poruszanie tematu spożywania alkoholu. Młody człowiek musi mieć świadomość, że zakaz picia wynika z troski o jego zdrowie i przyszłość. Warto wyjaśnić nastolatkowi, że nie tylko nadmierne spożywanie alkoholu, ale także picie nawet w mniejszych ilościach, niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jeśli rodzice zauważą, że ich pociecha wraca ze spotkań ze znajomymi pod wpływem substancji procentowych to ważny sygnał, żeby rozmawiać z nastolatkiem. Warto również zwrócić się po pomoc do specjalistów leczenia uzależnień, taki jak osoby pracujące w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. To pierwszy i zarazem najważniejszy krok, aby pomóc młodemu człowiekowi wyjść z alkoholizmu. W ośrodku prowadzone są warsztaty grupowe, zajęcia indywidualne oraz organizowane konsultacje rodzinne dla bliskich osób uzależnionych.    
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu”, A. Margasiński, Oficyna Wydawnicza „Impulsu”, 2011. 
 2. ,,Alkoholizm wśród młodzieży: kompendium wiedzy dla pedagogów i pracowników socjalnych, M. Banach, I. Kowalewski, Kraków 2014. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku