ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoholowy zespół abstynencki – jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Alkoholowy zespół abstynencki – jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Wrz 13, 2019 |

Alkoholowy zespół abstynencki może być chwilowy i niegroźny, ale może też stanowić poważne zagrożenie dla życia. Czym jest, jakie są jego objawy i jak długo trwa AZA – o tym dowiesz się z naszego artykułu. 

 

Czym jest zespół abstynencki? 

Alkoholowy zespół abstynencki (AZA) występuje u osób uzależnionych od alkoholu. Jest to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych, pojawiający się po nagłym odstawieniu alkoholu (zwykle w ciągu 24-48 godzin). U niektórych pacjentów przebiega łagodnie, inni natomiast doświadczają znacznie bardziej nasilonych objawów. Może przyjmować różne postacie – od zawrotów głowy i nudności po majaczenie alkoholowe czy nawet zagrażające życiu napady drgawkowe. Zespół abstynencki występuje w zasadzie u każdej osoby, która nadużywa alkoholu. Im jednak dana osoba więcej go przyjmuje, tym ryzyko alkoholowego zespołu abstynenckiego wzrasta, a objawy odstawienia przybierają na sile. 

cta onz Alkoholowy zespół abstynencki  jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Jak powstaje alkoholowy zespół abstynencki? Przyczyny AZA

Już niewielka ilość wypitego alkoholu wpływa na zachowanie człowieka. Ma on szkodliwy wpływ na cały układ nerwowy. Praktycznie każda jego dawka powoduje obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach doprowadza do wystąpienia u pijącego stanu błogości i poprawy humoru. Organizm człowieka, które regularnie (nałogowo) przyjmuje alkohol, wykształca tolerancję na ten związek, przez co – aby wystąpiły wcześniej wspomniane objawy – trzeba spożyć coraz to większe jego ilości. Prowadzi to do zwiększonej tolerancji na alkohol, a w przypadku zaprzestania jego picia – do objawów odstawienia.

Jakie są objawy odstawienia alkoholu? 

Do typowych objawów alkoholowego zespołu abstynenckiego należą:

 • nudności lub wymioty;
 • pocenie się;
 • ogólne złe samopoczucie, osłabienie;
 • podwyższone ciśnienie tętnicze;
 • bóle głowy, bezsenność;
 • lęk, niepokój, nadwrażliwość na bodźce;
 • omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe;
 • halucynacje – całkowita utrata orientacji, na skutek czego osoba uzależniona nie jest w stanie określić aktualnej daty oraz miejsca, w którym się znajduje; 
 • pobudzenie;
 • majaczenie;
 • przyspieszenie oddechu.

Oprócz wyżej wymienionych objawów pojawiają się również te o znacznie poważniejszym przebiegu. Jednym z nich jest padaczka alkoholowa, która objawia się napadami drgawek. Pacjent nagle traci świadomość i upada, zaczynają pojawiać się u niego skurcze całego ciała. Padaczka alkoholowa może stanowić zagrożenie dla życia. 

Jak długo trwa zespół abstynencki? 

Wspomniane wyżej objawy odstawienia alkoholu z pewnością dla wielu Pacjentów są uciążliwe i męczące. Mogę one pojawić się już po pierwszym intensywnym piciu alkoholu, ale nie jest to regułą. Zwykle w takim przypadku zespół abstynencki trwa krócej niż u osoby uzależnionej od alkoholu. Objawy odstawienia alkoholu najczęściej utrzymują się od kilku godzin do kilku dni – jest to sprawa indywidualna

Jak leczyć zespół abstynencki?

Leczenie alkoholowego zespołu abstynenckiego uzależnione jest od jego nasilenia. W lekkich przypadkach wystarczające może okazać się samo nawadnianie organizmu i czekanie, jak objawy samoistnie ustąpią. W przypadku gdy objawy AZA przybierają na sile i dochodzi m.in. do zaburzeń rytmu serca, napadów drgawkowych czy halucynacji, konieczne jest zasięgnięcie pomocy medycznej, ponieważ zagrażają one życiu. 

Leczenie zespołu abstynenckiego i alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień

Po zakończeniu leczenia zespołu abstynenckiego niezwykle ważne jest, aby podjąć leczenie odwykowe. Leczenie alkoholizmu może być prowadzone w prywatnym ośrodku w formie terapii stacjonarnej lub ambulatoryjnej, czyli dochodzącej. W obu przypadkach nie jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Leczenie choroby alkoholowej opiera się na spotkaniach indywidualnych i grupowych z psychoterapeutami i psychologami, którzy pomagają choremu stanąć na nogi. Leczenie uzależnień od alkoholu ukierunkowane jest na zachowanie całkowitej abstynencji od alkoholu, a także na poprawę stanu psychofizycznego i funkcjonowania społecznego osób uzależnionych. W wielu przypadkach jest to jedyna nadzieja na wyjście z nałogu.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Źródła:

 1. ,,Zasady leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych”, [w:] Czasopismo: Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia, Numer: 4, B. Habrat, 1999.
 2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie