ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Bezsenność po alkoholu. Jaki wpływ na sen ma picie?

Bezsenność po alkoholu. Jaki wpływ na sen ma picie?

Lut 10, 2023 |

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest jakość snu. Problemy z wysypianiem się powodują słabszą koncentrację, uczucie zmęczenia w ciągu dnia, zły nastrój, wpływają na pamięć i ogólne samopoczucie. Alkohol jest często uważany za środek uspokajający, który pomaga w szybszym zaśnięciu. Jednak jego regularne spożywanie może mieć negatywny wpływ na ilość i jakość odpoczynku w nocy. W artykule dowiesz się, jak alkohol wpływa na przebieg snu? Wyjaśniamy, czy napoje procentowe pomagają z zasypianiem, czy raczej powodują bezsenność? Zapraszamy do lektury.
 • Wieczorne picie alkoholu mimo, że pomaga szybciej zasnąć, ma negatywny wpływ na jakość snu i powoduje zakłócenie sekwencji faz.
 • Osoby uzależnione od napojów procentowych często narażone są na poważne zaburzenia snu. Bezsenność po alkoholu związana jest z niewłaściwą higieną snu lub następuje po odstawieniu alkoholu.
 • Nawet niewielka ilość alkoholu wypijanego w celach relaksu i szybszego zaśnięcia może szybko przerodzić się w nałóg. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie technik relaksacyjnych.

Czy alkohol pomaga nam szybko zasnąć?

Wiele osób sięga po kieliszek wina lub czegoś mocniejszego, aby zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. Oddziałuje on na ośrodkowy układ nerwowy poprzez hamowanie działania neuroprzekaźników. Wprowadza to umysł i ciało w stan nadmiernego uspokojenia i można odczuwać wtedy usypiające działanie alkoholu. Osoby z zaburzeniami snu, często traktują napoje procentowe jako lekarstwo, co jest bardzo szkodliwym postępowaniem, prowadzącym do rozwoju uzależnienia. Wiele prowadzonych badań wykazało, że zanim pojawił się problem z nadużywaniem trunków, istniały kłopoty z zasypianiem. Faktycznie po spożyciu alkoholu może on wywoływać senność, udaje się szybciej usnąć (skraca się czas latencji snu). Jednak głęboki sen trwa krócej, może dojść do wybudzenia i trudności z ponownym zaśnięciem, przez co nie zapewni odpowiedniej ilości energii dla organizmu.

Jak spożywanie alkoholu wpływa na jakość snu?

Nasz sen podzielony jest na dwa etapy, które w ciągu nocy powtarzają się średnio 4-5 razy:

 • faza NREM – trwa około 90 minut i odpowiada za regenerację organizmu,
 • faza REM – nie trwa więcej niż 30 minut, spowalnia metabolizm, niweluje napięcie mięśniowe.

Po wypiciu alkoholu wieczorem, nawet w drobnych ilościach, dochodzi do zakłócenia sekwencji oraz długości trwania faz snu. Etanol w organizmie na skutek metabolizowania na aldehyd octowy powoduje:

 • koszmary senne,
 • częste wybudzenia w nocy,
 • odwodnienie,
 • zaburzenia oddychania, takie jak bezdech senny,
 • nieodpowiednią ilość snu potrzebną do regeneracji organizmu.

Bezsenność u osób uzależnionych od spożywania alkoholu

Systematyczne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na ilość snu i jego jakość. Alkoholicy potrzebują więcej czasu, żeby zasnąć. Zachodzą także zmiany w mechanizmie regulacji – skrócony zostaje sen wolnofalowy (NREM), a w wydłużonej fazie REM, organizm nie jest w stanie się zregenerować. Nadmiar alkoholu wieczorem może powodować poważne problemy. U alkoholików często prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, a tym samym pojawiają się zaburzeń oddychania. Epizody przerywanego oddechu budzą człowieka, sprawiając problemy z ponownym zaśnięciem, ale także mogą skutkować niedotlenieniem mózgu i narządów.
 
       cta onz Bezsenność po alkoholu. Jaki wpływ na sen ma picie?  

Zaburzenia snu po odstawieniu alkoholu – jak długo trwają?

Bezsenność w alkoholowym zespole abstynencyjnym (AZA) jest spowodowana przez nagłe odstawienie alkoholu. Niestety kłopoty ze snem występują jeszcze wiele miesięcy. Długość zależy od częstotliwości picia alkoholu i rodzaju spożywanych napojów. W przypadku uzależnionych, którzy pili wysokoprocentowe trunki, odstawienie ma mocniejsze objawy. Może nawet prowadzić do stanów lękowych, depresji oraz zwiększyć ryzyko delirium alkoholowego.

Więcej na temat delirium tremens dowiesz się z artykułu: Czym jest delirium alkoholowe? Jak długo trwa i co robić?

Czym zastąpić alkohol przy bezsenności?

Bezsenność jest problemem współczesnego świata. Jednak, zamiast sięgać po używki, takie jak alkohol lepiej wybierać rozwiązania pozytywnie wpływające na dobry sen i zdrowie. Warto zapoznać się z różnymi technikami relaksacyjnymi. Wieczorne odprężenie i pozbycie się emocji zapewni także słuchanie spokojnej muzyki, czytanie książek, robienie na drutach. Przede wszystkim warto unikać korzystania z urządzeń elektronicznych w łóżku, oglądania telewizji oraz grania w gry.

Jak leczyć bezsenność po alkoholu?

Alkohol nigdy nie powinien być sposobem na leczenie bezsenności, gdyż może on jedynie pogłębić problemy ze snem oraz doprowadzić do rozwoju uzależnienia. Nawet kieliszek wina wypijany codziennie wpływa na wydajność snu oraz może odbijać się na kondycji fizycznej człowieka. Jeśli często czujesz potrzebę sięgnięcia po alkohol wieczorem, może to być początek nałogu. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, takich jak osoby pracujące w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Zatrudnieni terapeuci pomogą ustalić przyczynę problemów z bezsennością oraz wskażą drogę pozwalającą na pokonanie choroby alkoholowej. Chorzy mogą skorzystać z nowoczesnych metod, takich jak terapia grupowa i zajęcia indywidualne oraz konsultacje psychologiczne.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
 2. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku