ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Co robić, gdy ktoś bliski bierze narkotyki?

Co robić, gdy ktoś bliski bierze narkotyki?

Sie 9, 2019 |

Zdarza się, że jesteśmy świadkami tego, jak osoba z naszego otoczenia lub ktoś nam bliski bierze narkotyki. Jak pomóc takiej osobie? Jak powinien zareagować rodzic, gdy okazuje się, że jego dziecko sięga po substancje psychoaktywne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków. Dziś idziemy nieco dalej i opisujemy, jak powinna wyglądać pomoc osobom uzależnionym od narkotyków. Niezależnie od tego, czy chodzi o naszego znajomego z pracy, przyjaciela, brata, siostrę, dziecko, współmałżonka – nie możemy udawać, że nie widzimy problemu. Najważniejsze jest, aby w porę zareagować! 

 

Kto i dlaczego sięga po narkotyki?

Obecnie słyszy się, że coraz młodsze osoby sięgają po narkotyki, a nawet dzieci. Wszelkie badania jednoznacznie pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba osób od nich uzależnionych. Dlaczego ludzie tak chętnie sięgają po środki odurzające? I kto jest na uzależnienie najbardziej narażony? Tak naprawdę każdy z nas pod wpływem pewnych bodźców zewnętrznych może zacząć zażywać narkotyki. Przyczyn prowadzących do nałogu jest wiele. Wśród nich możemy uwzględnić m.in. działanie rówieśników, przeciwności losu i problemy w życiu osobistym, ciekawość, presję czy panującą modę. Niektóre osoby sięgają po narkotyki z powodu trudności, jakich doświadczyli, np. niepowodzenie w miłości, rozwód, problemy w pracy itp. Zdarza się, że ludzie, a zwłaszcza osoby młode, zaczynają zażywać środki psychoaktywne ze względu na ,,modę”. Takie osoby są ciekawe tego, jakie przeżycia może wywołać dany narkotyk. Naukowcy są zdania, że najbardziej narażone na uzależnienie od narkotyków są osoby, które cechuje brak pewności siebie, brak asertywności czy brak umiejętności rozwiązywania problemów. 

Gdy ktoś bliski bierze narkotyki, trzeba szybko reagować. Odwyk narkotykowy to szansa wrócić do normalnego życia. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Co możesz zrobić dla bliskiej osoby, biorącej narkotyki? 

W pomocy osobie dotkniętej nałogiem najważniejsze jest, aby nie paść ofiarą uzależnionego, czyli nie wejść w rolę ,,kozła ofiarnego”. Kozioł ofiarny ponosi konsekwencje zachowań narkomana – kryje przed bliskimi jego nałóg, załatwia za niego różne sprawy, pomaga w rozwiązywaniu jego problemów wynikających z brania substancji odurzających. Jeżeli bliska nam osoba narobiła sobie kłopotów, musi sobie sama z tym problem poradzić. Chodzi o to, aby doświadczyła ona na własnej skórze przykrych konsekwencji związanych z braniem narkotyków. Wydaje nam się, że pomagając, chcemy dobrze. Niestety, w ten sposób tylko ułatwiamy branie. Dajemy niejako na to przyzwolenie. Im bardziej otoczenie społeczne pomaga w zażywaniu narkotyków, tym bardziej ta osoba będzie po nie sięgać. W ten sposób bardzo łatwo popaść we współuzależnienie, które nierzadko wymaga również pomocy ze strony psychoterapeutów. Narkoman umie doskonale manipulować otoczeniem. Jest w stanie wywrzeć taki wpływ na swoje najbliższe otoczenie, że zaczną oni załatwiać jego sprawy, a część z nich (dotyczy to głównie znajomych) razem z nim zacznie brać narkotyki.

Leczenie narkomanii – jak przekonać osobę uzależnioną od narkotyków do terapii? 

To, że uświadomimy uzależnionemu konsekwencje jego brania, to jeszcze nie koniec walki z nałogiem. Rzadko kiedy to wystarczy. Drugim, niebywale ważnym etapem, jest podjęcie leczenia. Podobnie jak alkoholika należy ,,zmusić” do leczenia alkoholizmu, co często jest procesem długim i trudnym, tak i narkomana trzeba nakłonić do terapii leczenia uzależnień. Osoba uzależniona zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma do czynienia z niebezpiecznym nałogiem. Wydaje jej się, że może w każdej chwili zrezygnować z brania środków odurzających. Nic bardziej mylnego. Dlatego zaproponowanie i nakłonienie osoby uzależnionej do leczenia jest jedynym, co możemy zrobić wobec problemu, jakim jest narkomania. Pomimo że narkotyki są różne, droga wychodzenia z nałogu jest praktycznie zawsze taka sama. Oczywiście nie zawsze jest tak, że osoba chętnie zgłosi się do poradni. Zazwyczaj to bliscy muszą poświęcić mnóstwo czasu, aby wywrzeć na nią wpływ i nakłonić do terapii. W jaki sposób przekonać uzależnionego do leczenia? Najgorsze są oskarżenia i groźby, które mogą spowodować odwrotny skutek – uzależniony jeszcze bardziej zamknie się w sobie ze swoim problem. Takie rozmowy są bardzo trudne, dlatego trzeba być szczególnie delikatnym. Osoba uzależniona od narkotyków musi być świadoma, że nie jest ze swoim problemem sama i że może liczyć na wsparcie swojej rodziny i bliskich. Tylko wtedy możemy osiągnąć wspólny sukces. 

Leczenie uzależnienia od narkotyków w Ośrodku Nowe Życie 

Ośrodek Nowe Życie jest przykładem miejsca, gdzie obok alkoholizmu i innych popularnych uzależnień, można zgłosić się na odwyk narkotykowy. W ośrodku uzależniony spędza kilka tygodni (w zależności od zaawansowania problemu) na intensywnych sesjach terapeutycznych z formie indywidualnej i grupowej. Terapia ma na celu pomóc zerwać z nałogiem i rozpocząć nowe życie. W takim ośrodku jak nasz chory ma szansę zmierzyć się ze swoimi trudnościami przy wsparciu doświadczonego zespołu psychoterapeutów, psychologów i lekarzy. 

Źródła:

  1. ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009. 
  2. ,,Uzależnienie od narkotyków: podręcznik dla terapeutów’”, P. Jabłoński, B. Bukowska, J. Cz.Czabała, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, 2012.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku