ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czerwone plamy po alkoholu – co oznaczają?

Czerwone plamy po alkoholu – co oznaczają?

Kwi 25, 2022 |

Zaczerwieniona twarz po wypiciu piwa, wina lub mocniejszych alkoholi to schorzenie dotykające dużą część społeczeństwa. Niestety czerwone plamy nie są oznaką dobrego krążenia krwi, jak niektórzy uważają. Problem jest znacznie bardziej złożony i wynika z nieprawidłowego metabolizmu alkoholu.

Chociaż wada często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, związane z alkoholem zaczerwienienie twarzy, może wystąpić u osób różnej narodowości i niezależnie od wieku. Osoby regularnie spożywające alkohol często borykają się z problemem pękających naczynek skórnych. Nadmierne picie prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych, które przejawia się zaczerwienieniem skóry, szczególnie na policzkach i nosie.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają zaczerwienienia twarzy spowodowanego alkoholem, a inni nie.

  • Reakcja organizmu, charakteryzująca się zaczerwienieniem twarzy jest podstawowym wskaźnikiem nietolerancji alkoholu.
  • Ograniczenie lub unikanie alkoholu jest jedynym rozwiązaniem, aby zapobiec nieprzyjemnym reakcjom. 
  • Czerwona twarz może sygnalizować zwiększone ryzyko niektórych poważnych problemów zdrowotnych.

Dlaczego twarz po alkoholu robi się czerwona? Przyczyny 

Zaczerwienienie twarzy jest oznaką mniejszej tolerancji na wszystkie napoje alkoholowe zawierające substancję zwaną etanolem. Po wypiciu organizm zaczyna rozkładać etanol na inne substancje i metabolity, aby ułatwić wypłukanie go z organizmu. Jeden z metabolitów, aldehyd octowy w większych ilościach, jest dla nas bardzo toksyczny.

Charakterystyczne czerwone plamy na ciele po alkoholu, w tym najczęściej na twarzy i szyi pojawiają się w efekcie reakcji naczyń krwionośnych na nagromadzone toksyny w organizmie. Ich struktura ulega osłabieniu, a poprzez powiększenie stają się bardziej widoczne po powierzchnią skóry.

Polecamy artykuł: Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Uczulenie na alkohol – jak się objawia?

U osób z cerą naczynkową zmiany stanowiące reakcję alergiczną pojawiają się na policzkach oraz w okolicy kostek. Może ją wywołać sam etanol, ale także inne składniki zawarte w napojach wysokoprocentowych. Objawy alergii mogą pojawiać się na skutek zawartych w piwie konserwantów, zbóż czy owoców w winie i smakowych drinkach. W wielu przypadkach nie ma znaczenia nawet ilość wypitych trunków.

Dlaczego mamy czerwone plamy na ciele po alkoholu?

Osoby, które nadużywają alkoholu, mogą zauważyć na swojej skórze zmiany, które czasami są błędnie interpretowane jako plamy wątrobowe. Spożywanie alkoholu prowadzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, co może skutkować pojawieniem się na skórze, szczególnie na twarzy, czerwonych zmian, które nie są związane z zaburzeniami pigmentacji skóry.

Problemy z trawieniem etanolu przez organizm

Czerwona twarz lub plamy na dekolcie po spożyciu alkoholu mo być związana z genetyką i nieumiejętnością trawienia przez organizm jednego ze składników alkoholu – aldehydu octowego.

Enzym wątrobowy zwany dehydrogenazą aldehydową 2 (ALDH2) rozkłada aldehyd octowy na mniej toksyczne substancje. Niektórzy ludzie ​​nie wytwarzają tego enzymu. Z tego powodu aldehyd octowy gromadzi się w organizmie po spożyciu alkoholu, co powoduje charakterystyczne zaczerwienienie twarzy. Chociaż każdemu może brakować tego genu, częściej ludzie z Azji Wschodniej źle tolerują alkohol.

Dowiedz się, jak picie alkoholu wpływa na wątrobę?

Reakcja naczyń krwionośnych na toksyny

Czerwone wypieki zwykle występują, ponieważ naczynia krwionośne na twarzy rozszerzają się w odpowiedzi na toksyny w organizmie. Ilość wypitego alkoholu może nie mieć znaczenia. U niektórych osób zdarza się to nawet po spożyciu niewielkiej dawki. Mimo że objawy nietolerancji alkoholu najczęściej występują na twarzy, mogą pojawić się także na szyi, ramionach, a w niektórych przypadkach na całym ciele. 

Podwyższone ciśnienie po wypiciu alkoholu

Bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ciśnienie nieznacznie się podnosi, co sprawia, że na twarzy pojawiają się charakterystyczne wypieki. Jeśli picie trwa nieprzerwanie przez kilka dni, podwyższone ciśnienie może utrzymywać się przez dłuższy czas, stąd czerwona twarz osób będących w alkoholowym cugu. W konsekwencji może to doprowadzić do schorzenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze.

cta onz Czerwone plamy po alkoholu   co oznaczają?

Jakie są inne objawy związane z nietolerancją alkoholu?

Zaczerwienienie twarzy to jeden z objawów uczulenia na alkohol, ale osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą również doświadczyć: 

  • bólu głowy;
  • mdłości;
  • trudności w oddychaniu;
  • szybkiego bicia serca;
  • opuchniętych policzków;
  • czerwonych oczu;
  • zawrotów głowy.

Wiele z tych symptomów może być podobnych do zatrucia alkoholowego, którego ludzie doświadczają dzień po spożyciu alkoholu. Jednak w tym wypadku objawy pojawiają się natychmiast po wypiciu napoju procentowego. W skrajnych przypadkach mogą się zdarzyć już po kilku łykach.

Czy częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu wpływa na występowanie czerwonych plam?

Okazuje się, że alkohol wpływa negatywnie na wygląd skóry. O ile jednorazowe spożycie większych dawek nie powoduje istotnych, negatywnych konsekwencji, to przy ryzykownym spożyciu może doprowadzić to liczne problemy zdrowotne, w tym choroby skóry. Według raportu “Wzory konsupcji alkholu w Polsce w 2020 roku [źródło: https://www.parpa.pl/images/wzorykonsumpcji_2020.pdf, dostęp 12.02.2024] do przynajmniej jednego ryzykownego symptomu picia przyznało się aż 14,2% badanych osób. Odpowiednio częściej doświadczają ich mężczyźni niż kobiety – 22,3% i 6,8%. 

Raport ryzykowne picie

źródło: parpa.pl

Czerwone plamy po alkoholu – czy to niebezpieczne?

Czerwone plamy pojawiające się w trakcie spożywania napojów alkoholowych nie są niebezpieczne. Jednak warto mieć na uwadze, że taka reakcja na skórze może zwiastować również inne schorzenia. Osoby, u których pojawiają się czerwone wypieki, według statystyk obarczone są większym ryzykiem wystąpienia raka oraz chorób wątroby. Jeśli czerwone plamy pojawiły się niedawno, a wcześniej nie mieliśmy podobnych dolegliwości, warto udać się do lekarza.

Czy można zapobiec zaczerwienieniu na twarzy po wypiciu alkoholu?

Niestety nie można zmienić genów ani niedoboru enzymów. Jedynym sposobem, aby zapobiec pojawieniu się czerwonych plan i związanego z tym ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, jest unikanie alkoholu lub przynajmniej ograniczenie jego spożycia. 

Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie odczuwamy tego rodzaju reakcji podczas picia alkoholu, nadal jesteśmy narażeni na problemy zdrowotne związane ze spożywaniem znacznej ilości trunków, w tym: nadciśnienie, nowotwory, choroby wątroby, choroba serca. Osobę nadużywającą alkoholu należy koniecznie namówić do leczenia alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Tylko w takim miejscu podczas zajęć indywidualnych oraz grupowych, alkoholik otrzyma kompleksową pomoc i wsparcie. Polecamy także skorzystać z konsultacji dla rodzin uzależnionych

FAQ

Jak wygląda uczulenie na alkohol?

Reakcja alergiczna może być związana z piciem alkoholu i powodować wiele objawów. Osoby z alergią na alkohol mogą doświadczać skórnych reakcji alergicznych, takich jak wysypki, pojawienie się pokrzywki, udzerzenia gorąca czy też symptomy podobne do przeziębienia, w tym wodnisty katar.

Co na plamy po alkoholu?

Aby całkowicie uniknąć zaczerwienienia skóry i pojawiania się czerwonych plam na policzkach wywołanych przez alkohol, najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest całkowicie wyeliminować jego spożycia.

Czy po alkoholu można dostać wysypki?

Niektóre napoje alkoholowe, w tym wino, piwo, szampan mogą zawierać siarczany, które są wynikiem naturalnego procesu fermentacji. Osoby z nietolerancją tych substancji mogą doświadczyć objawów alergicznych, w tym wysypki, obrzęków oraz problemów z oddychaniem.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,,Alkohol oraz związane z nim problemy społeczne i zdrowotne”, Bielewicz A., Wydawnictwo Rubikon, 2011.
  2. ,,Alkohol a zdrowie.”, Bąbała A., Działo J., Deptuła W., Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2011.
  3. Raport “Wzory konsupcji alkholu w Polsce w 2020 roku https://www.parpa.pl/images/wzorykonsumpcji_2020.pdf, dostęp 12.02.2024
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie