ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czerwone plamy po alkoholu – co oznaczają?

Czerwone plamy po alkoholu – co oznaczają?

Kwi 25, 2022 |

Zaczerwieniona twarz po wypiciu piwa, wina lub mocniejszych alkoholi to schorzenie dotykające dużą część społeczeństwa. Niestety czerwone plamy nie są oznaką dobrego krążenia krwi, jak niektórzy uważają. Problem jest znacznie bardziej złożony i wynika z nieprawidłowego metabolizmu alkoholu. Chociaż wada często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, związane z alkoholem zaczerwienienie twarzy, może wystąpić u osób różnej narodowości i niezależnie od wieku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają zaczerwienienia twarzy spowodowanego alkoholem, a inni nie.

 • Reakcja organizmu, charakteryzująca się zaczerwienieniem twarzy jest podstawowym wskaźnikiem nietolerancji alkoholu.
 • Ograniczenie lub unikanie alkoholu jest jedynym rozwiązaniem, aby zapobiec nieprzyjemnym reakcjom. 
 • Czerwona twarz może sygnalizować zwiększone ryzyko niektórych poważnych problemów zdrowotnych.

Dlaczego twarz po alkoholu robi się czerwona?

Zaczerwienienie twarzy jest oznaką mniejszej tolerancji na wszystkie napoje alkoholowe zawierające substancję zwaną etanolem. Po wypiciu organizm zaczyna rozkładać etanol na inne substancje i metabolity, aby ułatwić wypłukanie go z organizmu. Jeden z metabolitów, aldehyd octowy, jest dla nas bardzo toksyczny.

Problemy z trawieniem etanolu przez organizm

Czerwona twarz po spożyciu alkoholu może być związana z genetyką. Enzym wątrobowy zwany dehydrogenazą aldehydową 2 (ALDH2) rozkłada aldehyd octowy na mniej toksyczne substancje. Niektórzy ludzie ​​nie wytwarzają tego enzymu. Z tego powodu aldehyd octowy gromadzi się w organizmie po spożyciu alkoholu, co powoduje charakterystyczne zaczerwienienie twarzy. Chociaż każdemu może brakować tego genu, częściej ludzie z Azji Wschodniej źle tolerują alkohol.

Reakcja naczyń krwionośnych na toksyny

Czerwone wypieki zwykle występują, ponieważ naczynia krwionośne na twarzy rozszerzają się w odpowiedzi na toksyny w organizmie. Ilość wypitego alkoholu może nie mieć znaczenia. U niektórych osób zdarza się to nawet po spożyciu niewielkiej dawki. Mimo że objawy nietolerancji alkoholu najczęściej występują na twarzy, mogą pojawić się także na szyi, ramionach, a w niektórych przypadkach na całym ciele. 

Podwyższone ciśnienie po wypiciu alkoholu

Bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ciśnienie nieznacznie się podnosi, co sprawia, że na twarzy pojawiają się charakterystyczne wypieki. Jeśli picie trwa nieprzerwanie przez kilka dni, podwyższone ciśnienie może utrzymywać się przez dłuższy czas, stąd czerwona twarz osób będących w alkoholowym cugu. W konsekwencji może to doprowadzić do schorzenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze.

cta onz Czerwone plamy po alkoholu  co oznaczają?

Jakie są inne objawy związane z nietolerancją alkoholu?

Zaczerwienienie twarzy to jeden z objawów, ale osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą również doświadczyć: 

 • bólu głowy;
 • mdłości;
 • trudności w oddychaniu;
 • szybkiego bicia serca;
 • opuchniętych policzków;
 • czerwonych oczu;
 • zawrotów głowy.

Wiele z tych symptomów może być podobnych do zatrucia alkoholowego, którego ludzie doświadczają dzień po spożyciu alkoholu. Jednak w tym wypadku objawy pojawiają się natychmiast po wypiciu napoju procentowego. W skrajnych przypadkach mogą się zdarzyć już po kilku łykach.

Czerwone plamy po alkoholu – czy to niebezpieczne?

Czerwone plamy pojawiające się w trakcie spożywania napojów alkoholowych nie są niebezpieczne. Jednak warto mieć na uwadze, że taka reakcja na skórze może zwiastować również inne schorzenia. Osoby, u których pojawiają się czerwone wypieki, według statystyk obarczone są większym ryzykiem wystąpienia raka oraz chorób wątroby. Jeśli czerwone plamy pojawiły się niedawno, a wcześniej nie mieliśmy podobnych dolegliwości, warto udać się do lekarza.

Czy można zapobiec zaczerwienieniu na twarzy po wypiciu alkoholu?

Niestety nie można zmienić genów ani niedoboru enzymów. Jedynym sposobem, aby zapobiec pojawieniu się czerwonych plan i związanego z tym ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, jest unikanie alkoholu lub przynajmniej ograniczenie jego spożycia. 

Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie odczuwamy tego rodzaju reakcji podczas picia alkoholu, nadal jesteśmy narażeni na problemy zdrowotne związane ze spożywaniem znacznej ilości trunków, w tym: nadciśnienie, nowotwory, choroby wątroby, choroba serca. Osobę nadużywającą alkoholu należy koniecznie namówić do leczenia alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Tylko w takim miejscu podczas zajęć indywidualnych oraz grupowych, alkoholik otrzyma kompleksową pomoc i wsparcie. Polecamy także skorzystać z konsultacji dla rodzin uzależnionych

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. ,,Alkohol oraz związane z nim problemy społeczne i zdrowotne”, Bielewicz A., Wydawnictwo Rubikon, 2011.
 2. ,,Alkohol a zdrowie.”, Bąbała A., Działo J., Deptuła W., Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2011.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne