ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

Lut 11, 2021 |

Piwa bezalkoholowe w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Zaczęły być traktowane jako ,,bezpieczniejsza” alternatywa dla piw alkoholowych i innych napojów gazowanych. Zwłaszcza dla osób próbujących odstawić alkohol, piwa 0% wydają się doskonałym zamiennikiem. Czy jednak faktycznie osoba uzależniona od alkoholu może pić piwo bezalkoholowe bez żadnych konsekwencji? Niestety, ale nie. To niebezpieczne myślenie bardzo łatwo może doprowadzić do powrotu do picia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego alkoholik nie powinien sięgać po piwa bezalkoholowe.

 

  • Piwo bezalkoholowe nie jest bezpieczne dla osób, które walczą z uzależnieniem. 
  • Wiele piw reklamowanych jako bezalkoholowe zawiera alkohol w stężeniu do 0,5%
  • Napoje tego typu mogą stać się wyzwalaczami, kojarzącymi się z nałogiem i sprawić, że alkoholik będzie sięgał po nie coraz częściej, aż w końcu przerzuci się na mocniejsze trunki. 

Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe? 

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem, z którym ciężko poradzić sobie bez profesjonalnej terapii odwykowej. Organizm przyzwyczajony do używki, nawet po zakończonym leczeniu, jest bardzo podatny na różnego typu wyzwalacze, czyli czynniki kojarzące się z nałogiem, które mogą doprowadzić do nawrotu choroby alkoholowej. I choć wielu osobom może wydawać się, że sięganie po zamienniki w formie piwa bezalkoholowego jest całkowicie bezpieczne, to jest dokładnie odwrotnie. Picie piwa bezalkoholowego jest tak samo niebezpieczne w przypadku osób uzależnionych, jak picie piwa alkoholowego. 

cta onz Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

 

Dlaczego alkoholik nie powinien pić piwa bezalkoholowego?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego alkoholik nie powinien pić piwa bezalkoholowego, jest bardzo prosta. Przede wszystkim nie każde piwo oznaczone jako bezalkoholowe nie zawiera alkoholu. Przepisy jasno mówią, że napoje nazywane popularnie bezalkoholowymi mogą mieć do 0,5% alkoholu. Wydawać by się mogło, że jest to ilość znikoma, jednak dla kogoś, kto leczy alkoholizm i walczy z uzależnieniem, może spowodować powrót do nałogu. 

Piwo bezalkoholowe dla alkoholika – dlaczego lepiej go unikać?

W przypadku alkoholików popularne piwa bezalkoholowe, zbliżone smakiem to piw alkoholowych, mimo że mają niewielką zawartość alkoholu w składzie, mogą przywoływać wspomnienia z czasów picia, czy też wyzwalać zachowania, które skłonią do sięgnięcia po mocniejszy trunek. Sama czynność picia, smak piwa i jego zapach przypomną o głodzie alkoholowym. Alkoholik po wypiciu takiego piwa wcale nie zaspokoi potrzeby napicia się, a jedynie wzbudzi swoją wewnętrzną chęć do sięgnięcia po coś mocniejszego. To tak jakby nałogowy palacz uznał, że rzucił palenie, bo zamiast paczki dziennie, wypala jedynie jednego papierosa. 

Powrót do picia po piwie bezalkoholowym 

Osoby uzależnione od alkoholu inaczej reagują nawet na niewielkie dawki napojów procentowych w porównaniu do osób zdrowych. I choć dla osób niemających problemów z nadmiernym piciem, piwa bezalkoholowe wydają się bezpieczniejszą opcją, to w przypadku alkoholików, po ich spożyciu, w mózgu odnawiają się połączenia odpowiedzialne za nieodpartą chęć sięgnięcia po alkohol. Z tego też powodu podczas leczenia uzależnienia należy unikać nawet śladowych ilości alkoholu, nie tylko w piwach, ale także w płynach do płukania jamy ustnej, deserach, syropach itd. 

Czy piwo bezalkoholowe uzależnia? 

Piwo bezalkoholowe raczej nie uzależni osoby zdrowej, która nie ma problemu z niekontrolowanym piciem alkoholu, ale jest groźne dla osoby uzależnionej. Alkoholik ma zniszczone mechanizmy kontroli picia alkoholu, dlatego sam smak piwa, a nawet imitujący go zapach może doprowadzić do tego, że zacznie on sięgać po mocniejsze napoje procentowe i w efekcie doprowadzi do nawrotu choroby alkoholowej. Podobnie działają drinki bezalkoholowe – choć nie wprowadzą w stan upojenia – forma ich podania wywołuje skojarzenia związane z piciem alkoholu. 

Piwo bezalkoholowe a alkoholizm. Podsumowanie

Alkoholicy, którzy są w trakcie leczenia lub zaraz po zakończonej terapii i czują pokusę sięgnięcia po kieliszek, przede wszystkim powinni starać się wdrażać w życie techniki radzenia sobie z głodem alkoholowym poznane podczas terapii. Próba zabicia tej potrzeby piwem alkoholowym nie może skończyć się dobrze. 

Więcej na temat związku piwa z rozwojem alkoholizmu dowiesz się z naszych artykułów na blogu:

Źródła:

  1. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie