ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy alkoholizm jest dziedziczny? Geny a alkoholizm

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Geny a alkoholizm

Lis 6, 2020 |

Należysz do grupy osób, których bliscy – rodzice lub dziadkowie – byli alkoholikami i zastanawiasz się, czy Ty też jesteś zagrożony uzależnieniem od alkoholu? Czy nawet jeśli teraz nie masz problemów z nałogami, alkoholizm może stać się częścią Twojej przyszłości? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy alkoholizm jest dziedziczny.

 

  • Liczne badania dowodzą, że alkoholizm może być częściowo dziedziczny. Jednak należy pamiętać, że na jego rozwój nie wpływają jedynie odziedziczone geny po rodzicach.
  • U ponad połowy dzieci alkoholików uzależnienie nie rozwija się w ogóle.
  • Jeśli jednak jesteś dzieckiem alkoholika, to pamiętaj, że należysz do grupy ryzyka i musisz mieć się na baczności. 

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Alkoholizm uważany jest za brak silnej woli. W rzeczywistości jest chorobą złożoną, wymagającą specjalistycznego leczenia. Ma charakter postępujący i charakteryzuje się nawrotami. Na świecie prowadzonych jest wiele badań, z których można wywnioskować, że uzależnienie od alkoholu ma częściowo charakter genetyczny i nie jest wyłącznie skutkiem wpływu środowiska. Badania przeprowadzone na dzieciach alkoholików jasno pokazują, że ryzyko uzależnienia w tej grupie jest około pięciokrotnie większe. Dorosłe Dzieci Alkoholików są również w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o rozwój wielu problematycznych zachowań. Problemy te mogą przybierać formę zaburzeń psychicznych, które negatywnie wpływają na jakość życia.

cta onz Czy alkoholizm jest dziedziczny? Geny a alkoholizm

 

Czy piję, bo mam gen alkoholika?

Same geny nie rozstrzygają z góry tego, czy ktoś będzie alkoholikiem czy nie. To, w jakich warunkach dzieci dorastają oraz, jak rodzice traktują siebie nawzajem również ma istotny wpływ na rozwój alkoholizmu. Do tego dochodzą jeszcze cechy socjologiczne – żyjemy coraz intensywniej, alkohol staje się sposobem na pozbycie stresu i negatywnych emocji, dlatego częściej po niego sięgamy.

Badacze zaobserwowali, że ryzyko wystąpienia uzależnienia od alkoholu wzrasta, gdy:

  • oboje rodziców lub jedno z nich nadużywa alkoholu lub środków psychoaktywnych, takich jak narkotyki, dopalacze;
  • w rodzinie pojawiają się konflikty, które prowadzą do agresji, przemocy;
  • po alkohol zaczynamy sięgać w młodym wieku;
  • borykamy się z problemami natury psychicznej – depresja, nerwica.

Alkoholizm to nie tylko kwestia dziedziczenia. Ryzyko dziedziczenia zwiększa szereg innych czynników, które niekoniecznie mają podłoże genetyczne. Co więcej, tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, czy przyczyną choroby alkoholowej u dzieci alkoholików są geny czy może dysfunkcyjna rodzina, w której się oni wychowali oraz brak odpowiedniego procesu socjalizacji.

Co robić, jeśli jesteś dzieckiem alkoholika i znajdujesz się w grupie ryzyka?

Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika, to wiedz, że znajdujesz się w grupie ryzyka. Jednak wcale nie oznacza to, że zachorujesz na chorobę alkoholową. Musisz jednak zachować czujność i mieć się na baczności, by okazyjne sięganie po alkohol nie doprowadziło do rozwoju uzależnienia. W wielu przypadkach DDA same stają się alkoholikami lub związują się z osobami uzależnionymi.

Terapia DDA dla osób w grupie ryzyka

Aby uwolnić się od traum z dzieciństwa, pomocna może okazać się terapia DDA, którą prowadzi nasz ośrodek leczenia uzależnień Nowe Życie niedaleko Krakowa. Takie spotkania odbywają się w atmosferze bezpieczeństwa oraz wzajemnego szacunku. Głównym celem jest dzielenie się swoimi doświadczeniami z ludźmi, których dotknął ten sam problem. Warto zapisać się do takiej grupy wsparcia, nawet jeśli nie lubimy mówić o swoim problemie. Może z czasem, słuchając innych, którzy przeżyli podobne zdarzenia, uświadommy sobie, że jest to do pokonania i nie jesteśmy sami. Oprócz terapii dla DDA ważne jest także wsparcie ze strony rodziny. Istotna jest również świadomość, że nie ponosi się winy za nałóg rodzica.

Wiele dzieci alkoholików w dorosłym życiu nie doświadcza problemów z alkoholem. Sam fakt, że alkoholizm częściowo jest uzależniony genetycznie, nie oznacza, że dziecko automatycznie stanie się alkoholikiem. Mając jednak świadomość, że jest się w grupie ryzyka, można podejmować działania, które mogą je zmniejszyć. Jeśli wychowałeś się w dysfunkcyjnej rodzinie, w której jedno lub oboje rodziców piło, wiedz, że nie musisz iść tą samą drogą.

Dowiedz się więcej na temat grup społecznych najbardziej narażonych na rozwój alkoholizmu i przeczytaj nasz artykuł: Kogo najczęściej dotyka alkoholizm.

Przeczytaj także:

Źródła:

  1. ,,Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska Lidia , J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
  2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne