ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy alkoholizm jest dziedziczny? Geny a alkoholizm

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Geny a alkoholizm

Lis 6, 2020 |

Należysz do grupy osób, których bliscy – rodzice lub dziadkowie – byli alkoholikami i zastanawiasz się, czy Ty też jesteś zagrożony uzależnieniem od alkoholu? Czy nawet jeśli teraz nie masz problemów z nałogami, alkoholizm może stać się częścią Twojej przyszłości? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy alkoholizm jest dziedziczny.

 

  • Liczne badania dowodzą, że alkoholizm może być częściowo dziedziczny. Jednak należy pamiętać, że na jego rozwój nie wpływają jedynie odziedziczone geny po rodzicach.
  • U ponad połowy dzieci alkoholików uzależnienie nie rozwija się w ogóle.
  • Jeśli jednak jesteś dzieckiem alkoholika, to pamiętaj, że należysz do grupy ryzyka i musisz mieć się na baczności. 

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Alkoholizm uważany jest za brak silnej woli. W rzeczywistości jest chorobą złożoną, wymagającą specjalistycznego leczenia. Ma charakter postępujący i charakteryzuje się nawrotami. Na świecie prowadzonych jest wiele badań, z których można wywnioskować, że uzależnienie od alkoholu ma częściowo charakter genetyczny i nie jest wyłącznie skutkiem wpływu środowiska. Badania przeprowadzone na dzieciach alkoholików jasno pokazują, że ryzyko uzależnienia w tej grupie jest około pięciokrotnie większe. Dorosłe Dzieci Alkoholików są również w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o rozwój wielu problematycznych zachowań. Problemy te mogą przybierać formę zaburzeń psychicznych, które negatywnie wpływają na jakość życia.

cta onz Czy alkoholizm jest dziedziczny? Geny a alkoholizm

 

Czy piję, bo mam gen alkoholika?

Same geny nie rozstrzygają z góry tego, czy ktoś będzie alkoholikiem czy nie. To, w jakich warunkach dzieci dorastają oraz, jak rodzice traktują siebie nawzajem również ma istotny wpływ na rozwój alkoholizmu. Do tego dochodzą jeszcze cechy socjologiczne – żyjemy coraz intensywniej, alkohol staje się sposobem na pozbycie stresu i negatywnych emocji, dlatego częściej po niego sięgamy.

Badacze zaobserwowali, że ryzyko wystąpienia uzależnienia od alkoholu wzrasta, gdy:

  • oboje rodziców lub jedno z nich nadużywa alkoholu lub środków psychoaktywnych, takich jak narkotyki, dopalacze;
  • w rodzinie pojawiają się konflikty, które prowadzą do agresji, przemocy;
  • po alkohol zaczynamy sięgać w młodym wieku;
  • borykamy się z problemami natury psychicznej – depresja, nerwica.

Alkoholizm to nie tylko kwestia dziedziczenia. Ryzyko dziedziczenia zwiększa szereg innych czynników, które niekoniecznie mają podłoże genetyczne. Co więcej, tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, czy przyczyną choroby alkoholowej u dzieci alkoholików są geny czy może dysfunkcyjna rodzina, w której się oni wychowali oraz brak odpowiedniego procesu socjalizacji.

Co robić, jeśli jesteś dzieckiem alkoholika i znajdujesz się w grupie ryzyka?

Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika, to wiedz, że znajdujesz się w grupie ryzyka. Jednak wcale nie oznacza to, że zachorujesz na chorobę alkoholową. Musisz jednak zachować czujność i mieć się na baczności, by okazyjne sięganie po alkohol nie doprowadziło do rozwoju uzależnienia. W wielu przypadkach DDA same stają się alkoholikami lub związują się z osobami uzależnionymi.

Terapia DDA dla osób w grupie ryzyka

Aby uwolnić się od traum z dzieciństwa, pomocna może okazać się terapia DDA, którą prowadzi nasz ośrodek leczenia uzależnień Nowe Życie niedaleko Krakowa. Takie spotkania odbywają się w atmosferze bezpieczeństwa oraz wzajemnego szacunku. Głównym celem jest dzielenie się swoimi doświadczeniami z ludźmi, których dotknął ten sam problem. Warto zapisać się do takiej grupy wsparcia, nawet jeśli nie lubimy mówić o swoim problemie. Może z czasem, słuchając innych, którzy przeżyli podobne zdarzenia, uświadommy sobie, że jest to do pokonania i nie jesteśmy sami. Oprócz terapii dla DDA ważne jest także wsparcie ze strony rodziny. Istotna jest również świadomość, że nie ponosi się winy za nałóg rodzica.

Wiele dzieci alkoholików w dorosłym życiu nie doświadcza problemów z alkoholem. Sam fakt, że alkoholizm częściowo jest uzależniony genetycznie, nie oznacza, że dziecko automatycznie stanie się alkoholikiem. Mając jednak świadomość, że jest się w grupie ryzyka, można podejmować działania, które mogą je zmniejszyć. Jeśli wychowałeś się w dysfunkcyjnej rodzinie, w której jedno lub oboje rodziców piło, wiedz, że nie musisz iść tą samą drogą.

Dowiedz się więcej na temat grup społecznych najbardziej narażonych na rozwój alkoholizmu i przeczytaj nasz artykuł: Kogo najczęściej dotyka alkoholizm.

Przeczytaj także:

Źródła:

  1. ,,Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska Lidia , J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
  2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie