ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy sam detoks wystarczy, aby wyjść z alkoholizmu?

Czy sam detoks wystarczy, aby wyjść z alkoholizmu?

Kwi 12, 2021 |

Samodzielna walka z alkoholizmem rzadko kiedy przynosi pożądane rezultaty. Nawet osoby, które wykazują silną wolę i potrafią odstawić alkohol na jakiś czas, zwykle i tak w końcu, w momencie załamania, sięgają po kieliszek. Niewątpliwie detoks alkoholowy to ważny etap, bez którego trudno rozpocząć skuteczne leczenie. Czy jednak jest wystarczający do tego, by wyjść z nałogu picia? 

 

  • Detoks alkoholowy polega na odtruciu organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego.
  • Często jest wstępem do terapii leczenia uzależnień, ale sam w sobie nie wystarczy, by wyjść z nałogu.
  • Głównym i najskuteczniejszym sposobem leczenia alkoholizmu jest terapia uzależnień. Dzięki terapii alkoholik nie tylko pozna przyczyny swojego uzależnienia, ale nauczy się walczyć z głodem alkoholowym. 

Co to jest detoks alkoholowy i na czym polega?

Ciągi alkoholowe są wpisane w życie osób zmagających się z problemem nadużywania wysokoprocentowych trunków. Osoby, które po wieloletnim piciu chcą podjąć leczenie, muszą się liczyć z tym, że terapię uzależnień zwykle poprzedza detoks alkoholowy, zwany również odtruciem alkoholowym. Jest to nic innego jak przerwanie ciągu alkoholowego, a także złagodzenie fizycznych i psychicznych objawów odstawienia alkoholu. 

cta onz Czy sam detoks wystarczy, aby wyjść z alkoholizmu?

 

Kto przeprowadza detoks alkoholowy? 

Detoks alkoholowy powinien być przeprowadzony pod ścisłą opieką i kontrolą lekarza oraz dostosowany do stanu zdrowia pacjenta, stopnia rozwoju choroby oraz nasilenia objawów abstynencyjnych. W zależności od stopnia zaawansowania uzależnienia oraz długości picia mogą być stosowane odpowiednie środki farmakologiczne. 

Po co stosuje się detoks alkoholowy (odtrucie organizmu)? 

Detoks alkoholowy ma przede wszystkim na celu przerwanie ciągu alkoholowego, a także łagodzenie psychicznych i fizycznych skutków, jakie mogą się pojawić w momencie odstawienia alkoholu. Ma on motywować pacjenta do zmian w swoim życiu i być pierwszym etapem leczenia uzależnień. Detoks alkoholowy skupia się nie tylko na wytrzeźwieniu, ale również na oczyszczeniu organizmu z pozostałości alkoholu po dłuższym okresie ciągu alkoholowego. 

Czy sam detoks wystarczy, aby wyjść z uzależnienia od alkoholu? 

Detoks alkoholowy to bardzo często pierwszy etap wyjścia z nałogu alkoholowego, ale nie powinien być traktowany jako jedyna forma walki z alkoholizmem. Jest to dopiero wstęp do leczenia uzależnień. Odstawienie alkoholu i detoks alkoholowy nie pozwolą całkowicie zapomnieć o piciu ani uniknąć terapii. Podłożem w chorobie alkoholowej bardzo często są głęboko idące zmiany w psychice, których nie można wyleczyć żadnymi środkami farmakologicznymi. Pacjent po detoksie jest odpowiednio wzmocniony fizycznie, dlatego warto wykorzystać ten moment, by rozpocząć leczenie. 

Terapia leczenia uzależnień a detoks alkoholowy 

Detoks alkoholowy ma przede wszystkim na celu przerwanie ciągu alkoholowego, ale sam w sobie nie jest metodą leczenia uzależnienia od alkoholu. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, który skupia się na wypracowaniu zupełnie nowych schematów postępowania. Podczas terapii chory poznaje sposoby pozwalające pokonać głód alkoholowy oraz dowiaduje się, jak sobie radzić po odstawieniu alkoholu. Rozmawia z certyfikowanymi psychoterapeutami i specjalistami terapii uzależnień, którzy chcą mu pokazać, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez sięgania po alkohol. 

Aby w przyszłości nie ulegać pułapkom sięgnięcia po alkohol, ważna jest dbałość o higienę życia psychicznego. Rozmowy z terapeutą z pewnością w tym pomogą – pozwalają na uzmysłowienie sobie ogromnych spustoszeń, jakie alkohol wyrządził w psychice. 

Podsumowując, terapia alkoholowa stanowi bardzo ważny krok w walce z uzależnieniem. Może odbywać się w formie indywidualnej lub grupowej. Najefektywniejsza jest terapia odwykowa prowadzona w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. Jednym z nich jest ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Odwyk alkoholowy z reguły trwa kilka tygodni, ale spotkania z terapeutami mogą być kontynuowane także po opuszczeniu ośrodka. Długość leczenia ustalana jest indywidualnie w zależności od indywidualnych potrzeb. 

Zapraszamy do przeczytania powiązanych wpisów na naszym blogu:

Źródła:

  1. ,,Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
  2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku