ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby – czy istnieją i są skuteczne?

Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby – czy istnieją i są skuteczne?

Wrz 9, 2022 |

Alkoholizm to nałóg, w który wyjątkowo łatwo popaść. Spożywamy napoje procentowe w chwilach radości, np. w trakcie spotkania ze znajomymi czy awansu w pracy, ale także, gdy jesteśmy smutni i próbujemy poradzić sobie z problemami. Wiele osób ukojenie w trunkach znajduje również w chwilach złości i wzburzenia. Problem uzależnienia pojawia się bez względu na płeć, pochodzenie i status społeczny. 

Choć wielu osobom wydaje się, że uświadomienie sobie istnienia problemu i chęć zmiany swojego życia wystarczą do zachowania trzeźwości. Jako domowych sposobów na zerwanie z nałogiem próbują zmiany środowiska, omijania miejsc przypominających o alkoholu, picia ziół, uprawiania sportu, znalezienia swojego nowego hobby. Kompleksowe podejście powinno polegać jednak na poszukiwaniu fachowej pomocy. 

Czy zatem można wygrać z pokusą sięgnięcia po kieliszek bez odpowiedniej terapii i przy pomocy domowych sposobów? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.

 • Alkoholizm jest chorobą, której wyleczenie w wielu przypadkach nie jest możliwe bez otrzymania specjalistycznej pomocy – niemożliwym jest po prostu “przestać pić”.
 • Podjęcie terapii uzależnień (np. odwykowe leczenie alkoholizmu) pozwala zatrzymać rozwój choroby i powrócić do normalnego życia. 
 • Im stopień uzależnienia jest bardziej zaawansowany, tym leczenie będzie wymagać więcej poświęcenia i czasu. Alkoholizmu nie można całkowicie wyleczyć, dlatego chorym pozostaje się do końca życia.

Domowe sposoby na odstawienie alkoholu i ich sens – czy da się przestać pić alkohol w domu?

W życiu wielu alkoholików przychodzi moment, gdy zdają sobie sprawę z nadużywania napojów procentowych. Choć świadomość samego uzależnienia jest pierwszym krokiem w celu wyjścia z nałogu, to wraz z nim pojawia się wstyd, który powstrzymuje ich przed powiedzeniem o swoim problemie innym osobom.

W związku z tym nie szukają oni profesjonalnej pomocy, a próbują na własną rękę radzić sobie z chorobą. Gdy alkoholik nie dostrzega swojego uzależnienia, często rodzina zaczyna poszukiwać sposobów, aby przestał pić, bez uczęszczania na terapię, przed którą się wzbrania. Zaczynają się zastanawiać, co uzależniony może brać, żeby nie pić alkoholu, czy może istnieją jakieś tabletki antyalkoholowe. Zdarza się, że sama osoba chora dostrzega swoje codzienne picie trunków i szuka informacji (często w internecie) co zrobić, aby pojawił się wstręt do alkoholu. Niestety, głębokie uzależnienie jest niemożliwe do wyleczenia samodzielnie. Wymaga pomocy wykwalifikowanych specjalistów i bardzo silnej woli samego uzależnionego.

Jak przestać pić alkohol samemu? Jak samodzielnie pokonać chorobę alkoholową?

W sytuacji, gdy osoba wystarczająco wcześnie zorientuje się, że powoli zaczyna tracić kontrolę nad spożywaniem alkoholu, może podjąć próbę samodzielnego poradzenia sobie z problemem. Szansa powodzenia istnieje, jeśli ma dużo silnej woli, wsparcie najbliższych, a uzależnienie jest na wczesnym etapie. 

 1. Pierwszym krokiem powinna być zmiana towarzystwa, szczególnie jeśli znajomi nie są w stanie zrozumieć, dlaczego nie chcemy pić i ciągle namawiają na spotkanie przy alkoholu.

 2. Pozbycie się z domu całego zapasu alkoholu jest koniecznością, jeśli zaprzestanie picia alkoholu jest naszym celem. Pomóc może również wyrzucenie rzeczy, które bezpośrednio lub pośrednio kojarzą się z nałogiem.

 3. Pomocne będzie także znalezienie hobby lub nowego zajęcia, które zajmie sporo wolnego czasu. Dzięki temu zamiast spędzać godziny przy kuflu z piwem, poświęcimy je na realizację czynności, które sprawiają nam przyjemność. Warto stawiać sobie możliwe do osiągnięcia cele i dążyć do ich realizacji. 
 4. Jeśli sięgamy po alkohol w związku z silnymi emocjami, pamiętajmy, że nie rozwiązuje on problemów, a jedynie koi nerwy. Drink lub piwo można zastąpić wizytą na siłowni czy bieganiem po parku. Wysiłek pozwoli rozładować napięcie, bezradność lub złość. Uprawianie sportu, ćwiczenia fizyczne – zwłaszcza te na świeżym powietrzu – pozytywnie wpływają na cały organizm, mogą też pomóc na stany depresyjne dotykające osobę uzależnioną.

 5. Warto także zdecydować się na omijanie miejsc przypominających spożywanie alkoholu. Jeśli po drodze z pracy przechodzimy obok swojego ulubionego baru lub sklepu osiedlowego, w którym często kupowaliśmy alkohol – zmieńmy trasę.  Dobrze jest też unikać miejsc, w których napoje procentowe są po prostu łatwo dostępny.

Kultura picia alkoholu jest mocno zakorzeniona w naszym kraju. Nawet wzrost stawek akcyzy i cen napojów procentowych w 2022 roku nie spowodował spadku spożycia, co potwierdzają wyniki badań zawarte w raporcie “Wpływ podwyżki akcyzy na spożycie napojów alkoholowych. Wyniki badań ankietowych zrealizowanych przed podwyżką 2021 roku i rok później”. https://www.termedia.pl/Wplyw-podwyzki-akcyzy-na-spozycie-napojow-alkoholowych-Wyniki-badan-ankietowych-zrealizowanych-przed-podwyzka-2021-roku-i-rok-pozniej,117,51209,1,0.html

Średnia roczna konsumpcja alkoholu według płci

Źródło:https://www.termedia.pl/

 

Czym można zastąpić alkohol?

Niekiedy częste spożywanie alkoholu wynika z własnych rytuałów, a niekoniecznie z potrzeby picia „procentów”. Zdarza się, że w takim przypadku może pomóc, gdy uzależniony skieruje chęć picia na napoje innego rodzaju.

Czym zastąpić alkohol w takim przypadku? Stopniowo można picie trunków zamieniać między innymi na:

 • napojami gazowanymi;
 • sokami, napojami owocowymi, kompotami własnej produkcji;
 • różnymi rodzajami herbaty o odmiennym smaku i działaniu;
 • wodą smakową.

W przypadku większości osób uzależnionych zaleca się unikanie napojów bezalkoholowych o smaku ulubionego trunku – stałe bodźce przypominające o uzależnieniu mogą utrudnić całkowite zaprzestanie picia

  cta onz Jak przestać pić alkohol  domowe sposoby  czy istnieją i są skuteczne?  

  Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu i wywołanie zmian nawyków picia

  Jedną z metod obrzydzenia picia alkoholu jest wizualizacja negatywnych konsekwencji, np. tworzenie mentalnych obrazów kłopotów zdrowotnych lub społecznych związanych z nadmiernym spożywaniem trunków. Innych sposobem jest stworzenie silnych, negatywnych asocjacji z alkoholem. Można oglądać zdjęcia lub filmy pokazujące negatywne konsekwencje nadużywania etanolu.

  Wiele ludzi próbuje także sięgać po tabletki odrzucające od alkoholu lub leczyć alkoholizm ziołami, takimi jak kopytnik pospolity. Picie sproszkowanego zioła przez kilka dni sprawia, że pojawiają się mdłości nawet już przy samym zapachu trunków. Kopytnik ma też działanie oczyszczające organizm. Pamiętaj jednak, że jeśli potrzebujesz pomocy w walce z nałogiem, nic nie zastąpi profesjonalnego leczenia. [źródo: https://apcz.umk.pl/AUNC_PED/article/download/AUNC_PED.2014.006/686, dostęp/17.12.2023)

  Dlaczego wyjście z nałogu alkoholowego bez terapii jest trudne?

  Alkoholizm to choroba przewlekła, którą niełatwo pokonać samemu ze względu na fakt, że napoje procentowe stały się częścią życia społecznego. Trudno obecnie nam wyobrazić sobie oglądanie meczu bez piwa, spotkanie rodzinne bez wina czy imprezę w klubie bez drinka. Fakt łatwej dostępności alkoholu i sytuacji, gdzie jego obecność jest niemal obowiązkowa, utrudnia wyjście z nałogu. Silna wola to nie gwarancja wygranej walki z uzależnieniem. Zmiana nawyków, towarzystwa czy znalezienie nowego hobby to istotne elementy, ale w przypadku silnego uzależnienia niewystarczające. Pomoc specjalistów jest w takim przypadku nieoceniona.

  Choroba często jest wynikiem sytuacji, z którymi osoba uzależniona radzi sobie poprzez picie. Mogą to być kłopoty w pracy lub związku, stany lękowe lub nawet sytuacje z dzieciństwa. Dodatkowo nagła całkowita rezygnacja z napojów procentowych może skutkować niebezpiecznymi dla życia alkoholika reakcjami psychicznymi i fizycznymi. Zespół abstynencyjny potrafi także szybko zniechęcić do podjęcia walki z uzależnieniem. Dlatego na tym etapie ważne jest leczenia alkoholizmu pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie opanować te kryzysowe sytuacje i dotrzeć do przyczyn problemów z alkoholem. 

  Dlaczego warto przestać pić alkohol?

  Odstawieniu alkoholu towarzyszą pozytywne skutki, które osoba decydująca się na leczenie alkoholizmu może zacząć odczuwać już na niedługi czas po rozpoczęciu terapii. Trudno cofnąć czas i całkowicie zniwelować skutki, które przyniosły ze sobą lata picia, natomiast pozbycie się choroby ma szansę odmienić całe życie

  Wśród pozytywnych zmian zdrowotnych wymienić można:

  • poprawa jakości snu,
  • zwiększenie odporności,
  • poprawa kondycji układu krążenia,
  • poprawa zdrowia organów wewnętrznych i metabolizmu,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • poprawa funkcji mózgowych (m.in. pamięci czy regulacji emocji),
  • długotrwało – zmniejszenie nasilenia depresji, zaburzeń lękowych.

  Osoby uzależnione, które są w stanie poradzić sobie ze swoim piciem, często odnotowują poprawę swojego życia towarzyskiego i uczuciowego. Zdarza się, że zażegnując niekontrolowane picie, możliwe staje się odbudowanie dawnych relacji, przyjaźni i znajomości. Niekiedy chory jest w stanie dojść do przyczyny uzależnienia i świadomie przeciwdziałać powrotowi do uzależnienia.

  Co zrobić, gdy alkoholik nie chce się leczyć? Jak oduczyć alkoholika pić?

  Należy mieć świadomość, że nieleczona choroba alkoholowa będzie się rozwijać, a nieudane próby odstawienia trunków, będą u uzależnionego doprowadzać do wstydu, poczucia winy, braku kontroli nad swoim życiem. Niezależnie od stopnia zaawansowania alkoholizmu zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej terapii leczenia uzależnień. Terapia alkoholowa prowadzona w specjalistycznym ośrodku zapewnia pomoc wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów. Natomiast historie innych pacjentów będą motywacją i wsparciem do wyjścia z nałogu.

  Zdaniem eksperta

  Zdaniem eksperta

  Często bliscy zadają sobie pytanie, jak nakłonić alkoholika do leczenia, gdy mimo naszych usilnych starań nie widzi on swojej choroby lub nie chce podjąć z nią walki. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać. Przede wszystkim należy przestać chronić alkoholika przed konsekwencjami swoich postępowań. Nie usprawiedliwiajmy jego zachowania przed znajomymi, rodziną czy pracodawcą. Duże znaczenie ma rozmowa z uzależnionym w momencie, gdy jest trzeźwy. Jeśli mamy za sobą nieudane próby, umówmy się na rozmowę z terapeutą, aby przygotować lepsze argumenty i sposób postępowania. Podstawę stanowi świadoma decyzja alkoholika o walce z chorobą i chęć odbycia odwyku. Tylko takie podejście jest w stanie zagwarantować sukces i rozpoczęcie nowego, lepszego życia – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

  Jak radzić sobie z alkoholizmem, gdy domowe sposoby okazują się nieskuteczne?

  Wiele osób, zdając sobie sprawę z nadużywania alkoholu, próbuje poradzić sobie z tym samemu lub nawet w ukryciu przed rodziną. Często kończy się to porażką, co prowadzi do jeszcze większych problemów z piciem. Ponieważ leczenie w domu jest nieskuteczne, najlepszym sposobem na walkę z uzależnieniem będzie podjęcie terapii alkoholowej w profesjonalnym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Nie bój się poprosić o pomoc. Obecnie stosuje się wiele nowoczesnych metod leczenia alkoholizmu, które opierają się na sesjach terapeutycznych indywidualnych i zajęciach grupowych

  Niestety alkoholizm lub nadmierne picie może dopaść każdego z nas – warto natomiast wiedzieć, że alkohol to wróg, z którym jesteśmy w stanie wygrać.

  FAQ – najczęściej zadawane pytania

  Jak złagodzić odstawienie alkoholu?

  Aby złagodzić objawy odstawienia alkoholu, kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu. Po nadmiernym spożyciu alkoholu często występuje odwodnienie, co przyczynia się do bólu głowy i innych nieprzyjemnych objawów. Ważne jest, aby regularnie pić wodę i zadbać o prawidłową gospodarkę wodną w ciele. Należy unikać napojów, które mogą pogłębiać odwodnienie, takich jak kawa, słodzone napoje gazowane oraz energetyczne. Prawidłowe nawodnienie pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i wspiera naturalne procesy odbudowy ciała po nadużyciach alkoholowych.

  Jak rzucić picie piwa?

  Przy odstawieniu piwa lub innych trunków, istotne jest znalezienie absorbujących zajęć, które odciągną uwagę od alkoholu. Aktywność fizyczna, taka jak regularne uprawianie sportu, może poprawić zdrowie fizyczne, ale też zapewnić pozytywne przekierowanie energii. Zanurzenie się w świat literatury lub praktyka medytacji mogą pomóc w odnalezieniu wewnętrznego spokoju i lepszego zrozumienia siebie.

  Czy istnieją plastry antyalkoholowe?

  Nie istnieje cudowny lek, czy to w postaci plastrów, czy leków na alkoholizm bez recepty. Jednak za jedną z metod walki z nałogiem uważane jest leczenie farmakologiczne w postaci wszywki alkoholowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?

  Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

  Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

  Źródła: 

   1. ,,Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska, J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
   2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
   3. Raport Wpływ podwyżki akcyzy na spożycie napojów alkoholowych. Wyniki badań ankietowych zrealizowanych przed podwyżką 2021 roku i rok później, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Zakład Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami, dostęp: 17.12.2023
  Bartłomiej Jaśkiewicz

  Bartłomiej Jaśkiewicz

  Autor

  Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

  Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


  ODBIERZ

  1000 zł rabatu
  na 28 dniową terapię
  (promocja czasowa)

  TELEFON CAŁODOBOWY 24h

  Zadzwoń do Nas

  lub napisz

  Wpisz poniżejżycie

  lub napisz

  Wpisz poniżejżycie

  Nasze opinie z Google


  Widget not in any sidebars

  Terapeuta Bartłomiej

  504-106-335 600-161-096
  Umów się na
  BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku