ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy istnieją domowe sposoby, by przestać pić alkohol?

Czy istnieją domowe sposoby, by przestać pić alkohol?

Wrz 9, 2022 |

Alkoholizm to nałóg, w który wyjątkowo łatwo popaść. Spożywamy napoje procentowe w chwilach radości, np. w trakcie spotkania ze znajomymi czy awansu w pracy, ale także, gdy jesteśmy smutni i próbujemy poradzić sobie z problemami. Wiele osób ukojenie w trunkach znajduje również w chwilach złości i wzburzenia. Problem uzależnienia pojawia się bez względu na płeć, pochodzenie i status społeczny. Czy można wygrać z pokusą sięgnięcia po kieliszek bez odpowiedniej terapii i przy pomocy domowych sposobów? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.

  • Alkoholizm jest chorobą, której wyleczenie w wielu przypadkach nie jest możliwe bez otrzymania specjalistycznej pomocy.
  • Podjęcie terapii uzależnień pozwala zatrzymać rozwój choroby i powrócić do normalnego życia. 
  • Im stopień uzależnienia jest bardziej zaawansowany, tym leczenie będzie wymagać więcej poświęcenia i czasu. 

Domowe sposoby na odstawienie alkoholu i ich sens

W życiu wielu alkoholików przychodzi moment, gdy zdają sobie sprawę z nadużywania napojów procentowych. Choć świadomość samego uzależnienia jest pierwszym krokiem w celu wyjścia z nałogu, to wraz z nim pojawia się wstyd, który powstrzymuje ich przed powiedzeniem o swoim problemie innym osobom. W związku z tym nie szukają oni profesjonalnej pomocy, a próbują na własną rękę radzić sobie z chorobą. Gdy alkoholik nie dostrzega swojego uzależnienia, często rodzina zaczyna poszukiwać sposobów, aby przestał pić, bez uczęszczania na terapię, przed którą się wzbrania. Niestety, głębokie uzależnienie jest niemożliwe do wyleczenia samodzielnie. Wymaga pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

Jak samemu rzucić alkohol?

W sytuacji, gdy osoba wystarczająco wcześnie zorientuje się, że powoli zaczyna tracić kontrolę nad spożywaniem alkoholu, może podjąć próbę samodzielnego poradzenia sobie z problemem. Szansa powodzenia istnieje, jeśli ma dużo silnej woli, wsparcie najbliższych, a uzależnienie jest na wczesnym etapie. 

  1. Pierwszym krokiem powinna być zmiana towarzystwa, szczególnie jeśli znajomi nie są w stanie zrozumieć, dlaczego nie chcemy pić i ciągle namawiają na spotkanie przy alkoholu. 
  2. Pomocne będzie także znalezienie zajęcia lub nowego hobby, które zajmie sporo wolnego czasu. Dzięki temu zamiast spędzać godziny przy kuflu z piwem, poświęcimy je na realizację czynności, które sprawiają nam przyjemność. Warto stawiać sobie możliwe do osiągnięcia cele i dążyć do ich realizacji. 
  3. Jeśli sięgamy po alkohol w związku z silnymi emocjami, pamiętajmy, że nie rozwiązuje on problemów, a jedynie koi nerwy. Drink lub piwo można zastąpić wizytą na siłowni czy bieganiem po parku. Wysiłek pozwoli rozładować napięcie, bezradność lub złość. 
  4. Warto także omijać miejsca, które kojarzą się ze spożywaniem alkoholu. Jeśli po drodze z pracy przechodzimy obok swojego ulubionego baru lub sklepu osiedlowego, w którym często kupowaliśmy alkohol – zmieńmy trasę. 

cta onz Czy istnieją domowe sposoby, by przestać pić alkohol?  

Dlaczego wyjście z nałogu alkoholowego bez terapii jest trudne?

Alkoholizm to choroba, którą niełatwo pokonać samemu ze względu na fakt, że napoje procentowe stały się częścią życia społecznego. Trudno obecnie nam wyobrazić sobie oglądanie meczu bez piwa, spotkanie rodzinne bez wina czy imprezę w klubie bez drinka. Fakt łatwej dostępności alkoholu i sytuacji, gdzie jego obecność jest niemal obowiązkowa, utrudnia wyjście z nałogu. Silna wola to nie gwarancja wygranej walki z uzależnieniem. Zmiana nawyków, towarzystwa czy znalezienie nowego hobby to istotne elementy, ale w przypadku silnego uzależnienia niewystarczające. Choroba często jest wynikiem sytuacji, z którymi osoba radzi sobie poprzez picie. Mogą to być kłopoty w pracy lub związku, stany lękowe lub nawet sytuacje z dzieciństwa. Dodatkowo nagła całkowita rezygnacja z napojów procentowych może skutkować niebezpiecznymi dla życia alkoholika reakcjami psychicznymi i fizycznymi. Zespół abstynencyjny potrafi także szybko zniechęcić do podjęcia walki z uzależnieniem. Dlatego na tym etapie ważne jest leczenia alkoholizmu pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie opanować te kryzysowe sytuacje i dotrzeć do przyczyn problemów z alkoholem. 

Co zrobić, gdy alkoholik nie chce się leczyć? 

Przekonanie o konieczności odbycia profesjonalnej terapii leczenia uzależnień jest niezwykle trudne. Często bliscy zadają sobie pytanie, jak nakłonić alkoholika do leczenia, gdy mimo naszych usilnych starań nie widzi on swojej choroby lub nie chce podjąć z nią walki. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać. Przede wszystkim należy przestać chronić alkoholika przed konsekwencjami swoich postępowań. Nie usprawiedliwiajmy jego zachowania przed znajomymi, rodziną czy pracodawcą. Duże znaczenie ma rozmowa z uzależnionym w momencie, gdy jest trzeźwy. Jeśli mamy za sobą nieudane próby, umówmy się na rozmowę z terapeutą, aby przygotować lepsze argumenty i sposób postępowania. Podstawę stanowi świadoma decyzja alkoholika o walce z chorobą i chęć odbycia odwyku. Tylko takie podejście jest w stanie zagwarantować sukces i rozpoczęcie nowego, lepszego życia

Jak radzić sobie z alkoholizmem?

Wiele osób, zdając sobie sprawę z nadużywania alkoholu, próbuje poradzić sobie z tym samemu lub nawet w ukryciu przed rodziną. Często kończy się to porażką, co prowadzi do jeszcze większych problemów z piciem. Ponieważ leczenie w domu jest nieskuteczne, najlepszym sposobem na walkę z uzależnieniem będzie podjęcie terapii alkoholowej w profesjonalnym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Nie bój się poprosić o pomoc. Obecnie stosuje się wiele nowoczesnych metod leczenia alkoholizmu, które opierają się na sesjach terapeutycznych indywidualnych i zajęciach grupowych

 Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,,Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska, J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
  2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

515 427 780

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
lub
515-427-780
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne