ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby – czy istnieją i są skuteczne?

Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby – czy istnieją i są skuteczne?

Wrz 9, 2022 |

Alkoholizm to nałóg, w który wyjątkowo łatwo popaść. Spożywamy napoje procentowe w chwilach radości, np. w trakcie spotkania ze znajomymi czy awansu w pracy, ale także, gdy jesteśmy smutni i próbujemy poradzić sobie z problemami. Wiele osób ukojenie w trunkach znajduje również w chwilach złości i wzburzenia. Problem uzależnienia pojawia się bez względu na płeć, pochodzenie i status społeczny. Czy można wygrać z pokusą sięgnięcia po kieliszek bez odpowiedniej terapii i przy pomocy domowych sposobów? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.
 • Alkoholizm jest chorobą, której wyleczenie w wielu przypadkach nie jest możliwe bez otrzymania specjalistycznej pomocy – niemożliwym jest po prostu „przestać pić”.
 • Podjęcie terapii uzależnień (np. odwykowe leczenie alkoholizmu) pozwala zatrzymać rozwój choroby i powrócić do normalnego życia. 
 • Im stopień uzależnienia jest bardziej zaawansowany, tym leczenie będzie wymagać więcej poświęcenia i czasu. 

Domowe sposoby na odstawienie alkoholu i ich sens – czy da się przestać pić alkohol w domu?

W życiu wielu alkoholików przychodzi moment, gdy zdają sobie sprawę z nadużywania napojów procentowych. Choć świadomość samego uzależnienia jest pierwszym krokiem w celu wyjścia z nałogu, to wraz z nim pojawia się wstyd, który powstrzymuje ich przed powiedzeniem o swoim problemie innym osobom.

W związku z tym nie szukają oni profesjonalnej pomocy, a próbują na własną rękę radzić sobie z chorobą. Gdy alkoholik nie dostrzega swojego uzależnienia, często rodzina zaczyna poszukiwać sposobów, aby przestał pić, bez uczęszczania na terapię, przed którą się wzbrania. Niestety, głębokie uzależnienie jest niemożliwe do wyleczenia samodzielnie. Wymaga pomocy wykwalifikowanych specjalistów i bardzo silnej woli samego uzależnionego.

Jak przestać pić alkohol samemu? Jak samodzielnie pokonać chorobę alkoholową?

W sytuacji, gdy osoba wystarczająco wcześnie zorientuje się, że powoli zaczyna tracić kontrolę nad spożywaniem alkoholu, może podjąć próbę samodzielnego poradzenia sobie z problemem. Szansa powodzenia istnieje, jeśli ma dużo silnej woli, wsparcie najbliższych, a uzależnienie jest na wczesnym etapie. 

 1. Pierwszym krokiem powinna być zmiana towarzystwa, szczególnie jeśli znajomi nie są w stanie zrozumieć, dlaczego nie chcemy pić i ciągle namawiają na spotkanie przy alkoholu.
 2. Pozbycie się z domu całego zapasu alkoholu jest koniecznością, jeśli zaprzestanie picia alkoholu jest naszym celem. Pomóc może również wyrzucenie rzeczy, które bezpośrednio lub pośrednio kojarzą się z nałogiem.
 3. Pomocne będzie także znalezienie hobby lub nowego zajęcia, które zajmie sporo wolnego czasu. Dzięki temu zamiast spędzać godziny przy kuflu z piwem, poświęcimy je na realizację czynności, które sprawiają nam przyjemność. Warto stawiać sobie możliwe do osiągnięcia cele i dążyć do ich realizacji. 
 4. Jeśli sięgamy po alkohol w związku z silnymi emocjami, pamiętajmy, że nie rozwiązuje on problemów, a jedynie koi nerwy. Drink lub piwo można zastąpić wizytą na siłowni czy bieganiem po parku. Wysiłek pozwoli rozładować napięcie, bezradność lub złość. Uprawianie sportu, ćwiczenia fizyczne – zwłaszcza te na świeżym powietrzu – pozytywnie wpływają na cały organizm, mogą też pomóc na stany depresyjne dotykające osobę uzależnioną.
 5. Warto także zdecydować się na omijanie miejsc przypominających spożywanie alkoholu. Jeśli po drodze z pracy przechodzimy obok swojego ulubionego baru lub sklepu osiedlowego, w którym często kupowaliśmy alkohol – zmieńmy trasę.  Dobrze jest też unikać miejsc, w których napoje procentowe są po prostu łatwo dostępny.

Czym można zastąpić alkohol?

Niekiedy częste spożywanie alkoholu wynika z własnych rytuałów, a niekoniecznie z potrzeby picia „procentów”. Zdarza się, że w takim przypadku może pomóc, gdy uzależniony skieruje chęć picia na napoje innego rodzaju.

W takim przypadku alkohol stopniowo można zastąpywać między innymi:

 • napojami gazowanymi;
 • sokami, napojami owocowymi, kompotami własnej produkcji;
 • różnymi rodzajami herbaty o odmiennym smaku i działaniu;
 • wodą smakową.

W przypadku większości osób uzależnionych zaleca się unikanie napojów bezalkoholowych o smaku ulubionego trunku – stałe bodźce przypominające o uzależnieniu mogą utrudnić całkowite zaprzestanie picia.

  cta onz Jak przestać pić alkohol  domowe sposoby  czy istnieją i są skuteczne?  

  Dlaczego wyjście z nałogu alkoholowego bez terapii jest trudne?

  Alkoholizm to choroba przewlekła, którą niełatwo pokonać samemu ze względu na fakt, że napoje procentowe stały się częścią życia społecznego. Trudno obecnie nam wyobrazić sobie oglądanie meczu bez piwa, spotkanie rodzinne bez wina czy imprezę w klubie bez drinka. Fakt łatwej dostępności alkoholu i sytuacji, gdzie jego obecność jest niemal obowiązkowa, utrudnia wyjście z nałogu. Silna wola to nie gwarancja wygranej walki z uzależnieniem. Zmiana nawyków, towarzystwa czy znalezienie nowego hobby to istotne elementy, ale w przypadku silnego uzależnienia niewystarczające. Pomoc specjalistów jest w takim przypadku nieoceniona.

  Choroba często jest wynikiem sytuacji, z którymi osoba uzależniona radzi sobie poprzez picie. Mogą to być kłopoty w pracy lub związku, stany lękowe lub nawet sytuacje z dzieciństwa. Dodatkowo nagła całkowita rezygnacja z napojów procentowych może skutkować niebezpiecznymi dla życia alkoholika reakcjami psychicznymi i fizycznymi. Zespół abstynencyjny potrafi także szybko zniechęcić do podjęcia walki z uzależnieniem. Dlatego na tym etapie ważne jest leczenia alkoholizmu pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie opanować te kryzysowe sytuacje i dotrzeć do przyczyn problemów z alkoholem. 

  Dlaczego warto przestać pić alkohol?

  Odstawieniu alkoholu towarzyszą pozytywne skutki, które osoba decydująca się na leczenie alkoholizmu może zacząć odczuwać już na niedługi czas po rozpoczęciu terapii. Trudno cofnąć czas i całkowicie zniwelować skutki, które przyniosły ze sobą lata picia, natomiast pozbycie się choroby ma szansę odmienić całe życie

  Wśród pozytywnych zmian zdrowotnych wymienić można:

  • poprawa jakości snu,
  • zwiększenie odporności,
  • poprawa kondycji układu krążenia,
  • poprawa zdrowia organów wewnętrznych i metabolizmu,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • poprawa funkcji mózgowych (m.in. pamięci czy regulacji emocji),
  • długotrwało – zmniejszenie nasilenia depresji, zaburzeń lękowych.

  Osoby uzależnione, które są w stanie poradzić sobie ze swoim piciem, często odnotowują poprawę swojego życia towarzyskiego i uczuciowego. Zdarza się, że zażegnując niekontrolowane picie, możliwe staje się odbudowanie dawnych relacji, przyjaźni i znajomości. Niekiedy chory jest w stanie dojść do przyczyny uzależnienia i świadomie przeciwdziałać powrotowi do uzależnienia.

  Co zrobić, gdy alkoholik nie chce się leczyć? Jak oduczyć alkoholika pić?

  Przekonanie o konieczności odbycia profesjonalnej terapii leczenia uzależnień jest niezwykle trudne. Często bliscy zadają sobie pytanie, jak nakłonić alkoholika do leczenia, gdy mimo naszych usilnych starań nie widzi on swojej choroby lub nie chce podjąć z nią walki. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać. Przede wszystkim należy przestać chronić alkoholika przed konsekwencjami swoich postępowań. Nie usprawiedliwiajmy jego zachowania przed znajomymi, rodziną czy pracodawcą. Duże znaczenie ma rozmowa z uzależnionym w momencie, gdy jest trzeźwy. Jeśli mamy za sobą nieudane próby, umówmy się na rozmowę z terapeutą, aby przygotować lepsze argumenty i sposób postępowania. Podstawę stanowi świadoma decyzja alkoholika o walce z chorobą i chęć odbycia odwyku. Tylko takie podejście jest w stanie zagwarantować sukces i rozpoczęcie nowego, lepszego życia

  Jak radzić sobie z alkoholizmem, gdy domowe sposoby okazują się nieskuteczne?

  Wiele osób, zdając sobie sprawę z nadużywania alkoholu, próbuje poradzić sobie z tym samemu lub nawet w ukryciu przed rodziną. Często kończy się to porażką, co prowadzi do jeszcze większych problemów z piciem. Ponieważ leczenie w domu jest nieskuteczne, najlepszym sposobem na walkę z uzależnieniem będzie podjęcie terapii alkoholowej w profesjonalnym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w KrakowieNie bój się poprosić o pomoc. Obecnie stosuje się wiele nowoczesnych metod leczenia alkoholizmu, które opierają się na sesjach terapeutycznych indywidualnych i zajęciach grupowych

  Niestety alkoholizm lub nadmierne picie może dopaść każdego z nas – warto natomiast wiedzieć, że alkohol to wróg, z którym jesteśmy w stanie wygrać.

   Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

  Bartłomiej Jaśkiewicz

  Bartłomiej Jaśkiewicz

  Autor

  Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

  ODBIERZ

  1000 zł rabatu
  na 28 dniową terapię
  (promocja czasowa)

  Zadzwoń do Nas

  lub napisz

  Wpisz poniżejżycie

  lub napisz

  Wpisz poniżejżycie

  Nasze opinie z Google


  Widget not in any sidebars

  Terapeuta Bartłomiej

  504-106-335
  BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne