ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy marihuana to narkotyk? Jak palenie marihuany wpływa na nasz mózg?

Czy marihuana to narkotyk? Jak palenie marihuany wpływa na nasz mózg?

Mar 6, 2020 |

Utarło się przekonanie, że marihuana nie jest narkotykiem, a więc nie jest szkodliwa i nie uzależnia. Legalizacja marihuany jest tłumaczona mniejszą szkodliwością społeczną tej substancji w porównaniu z innymi narkotykami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak jest naprawdę.

 

Czy marihuana jest bezpiecznym narkotykiem? 

Marihuana, potocznie zwana ziołem lub gandzią, zaliczana jest do tzw. grupy narkotyków miękkich. Oznacza to, że nie uzależnia fizycznie, jednak jak każdy narkotyk może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. W Polsce marihuana jest nielegalna, ale istnieją państwa w Europie, gdzie została zalegalizowana i można ją kupować w sklepach. Marihuanę można zażywać na kilka sposobów – najczęściej jednak pali się ją w postaci skrętów lub przy użyciu specjalnych lufek. Jej głównymi składnikami są THC oraz CBD, należące do związków zwanych kannabinoidami. 

Od marihuany też można się uzależnić. Aby zapobiec sięgnięciu po ,,twardsze” narkotyki, trzeba w porę reagować. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Jak działa marihuana na organizm człowieka?

Marihuana, która palimy w postaci skrętów, czyli tzw. marihuana rekreacyjna, wywołuje euforię, uczucie relaksu, odprężenia, ale i zaburzenia percepcji. Zdarza się, że osoby po zapaleniu przysłowiowej ,,trawki” mają wyostrzone wrażenia zmysłowe – nazywa się to zjawiskiem synestezji. Marihuana zmienia stan świadomości. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Osłabia koncentrację i koordynację ruchową. Bardzo często przyczynia się też do zwiększenia łaknienia. Działanie marihuany polega również na tymczasowym upośledzeniu pamięci krótkotrwałej. Osoby po wypaleniu zioła mogą mieć skłonności do śmiania się bez przyczyny lub nagłych napadów płaczu. Czasami pojawia się uczucie senności. 

Czym różni się marihuana medyczna od rekreacyjnej?

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się na temat medycznej marihuany. Czym różni się ona od tej rekreacyjnej, palonej zwykle w postaci jonów? Podstawową różnicą między nimi jest skład chemiczny, który to w przypadku marihuany medycznej jest ściśle określony i kontrolowany na każdym etapie produkcji. Marihuana medyczna nie występuje w postaci jonów (skrętów), a przybiera formę tabletek, kropli bądź suszu. Może być przyjmowana jedynie w dawce określonej przez lekarza. Zawiera też mniejszą ilość THC (około 0,3% lub mniej), a dla porównania w marihuanie rekreacyjnej tego samego związku jest aż od 15 do 20%. W efekcie tego marihuana medyczna nie zmienia stanu świadomości. Wielu lekarzy jest zdania, że kannabinoidy zawarte w marihuanie medycznej wspomagają leczenie wielu chorób i dolegliwości, m.in. zabijają komórki nowotworowe, zmniejszają ból, redukują efekty uboczne chemioterapii, wykazują właściwości przeciwzapalne. Mimo wielu udowodnionych właściwości prozdrowotnych minie jeszcze wiele czasu, zanim marihuana medyczna stanie się ogólnodostępna w Polsce.

Skutki palenia marihuany 

Palenie marihuany rekreacyjnej traktowane jest jako sposób na udane życie towarzyskie i imprezowe. Jednak dobra zabawa jest tylko na początku. Długotrwałe skutki palenia marihuany mogą mieć poważne konsekwencje, bowiem jest to narkotyk, który uzależnia psychicznie. Uzależnienie od narkotyków, w tym również uzależnienie od marihuany, może powodować zaburzenia snu, apatię, brak chęci do życia, a także do kontaktów z drugim człowiekiem. Uzależniony przestaje logicznie myśleć i ma problemy z pamięcią. Jeżeli marihuana jest palona długotrwałe, jej kolejnym skutkiem jest negatywnie działanie na układ oddechowy, ponieważ jest ona zwykle mieszana z tytoniem. Przejawia się to napadami kaszlu oraz przewlekłym zapaleniem krtani. Co więcej, okazuje się, że palenie marihuany i ginekomastia idą w parze. Marihuana obniża poziom testosteronu u mężczyzn, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej w formie męskiego biustu. 

Czy marihuana jest narkotykiem inicjacyjnym? 

Choć marihuanę uważa się za jeden z ,,najlżejszych” narkotyków, często nazywa się ją ,,narkotykiem inicjacyjnym”, czyli takim, który prowadzi do zażywania mocniejszych substancji psychoaktywnych. Istnieje wiele argumentów popierających to stwierdzenie. Marihuana może być (ale nie musi) wstępem do mocniejszych narkotyków, a to dlatego, że ,,zioło” odpowiedzialne jest za uwalniane w organizmie dopaminy – substancji chemicznej wywołującej uczucie euforii. Jeżeli dana osoba zacznie wcześnie korzystać z marihuany, z czasem będzie potrzebowała większych skoków dopaminy.

Czy uzależnienie od marihuany trzeba leczyć?

Wbrew powszechnemu przekonaniu uzależnienie od marihuany jest możliwe. Pierwszym krokiem wyjścia z nałogu jest uzmysłowienie sobie istnienia problemu i chęć podjęcia zmiany. Pomocne w walce z uzależnieniem od marihuany mogą okazać się terapie uzależnień prowadzone w formie indywidualnej oraz grupowej. Niektóre ośrodki, takie jak ośrodek Nowe Życie w Krakowie oferują dodatkowo terapię ambulatoryjną, czyli tzw. dochodzącą, dla tych pacjentów, którzy nie chcą zostawać w ośrodku, a jednocześnie szukają wsparcia ze strony psychoterapeutów. 

Podejrzewasz, że ktoś z bliskich Ci osób bierze narkotyki? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu blogowego: Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków.

Źródła:

  1. ,,Uzależnienie od narkotyków: podręcznik dla terapeutów’”, P. Jabłoński, B. Bukowska, J. Cz.Czabała, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, 2012.

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie