ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy skutki picia alkoholu są odwracalne?

Czy skutki picia alkoholu są odwracalne?

Kwi 12, 2024 |

Mimo że wiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu, to zwykle bierze pod uwagę tylko krótkoterminowe skutki. Alkoholicy na co dzień nie zastanawiają się nad długotrwałymi zmianami, jakie picie może wprowadzić w funkcjonowaniu ich organizmu. Mowa tu nie tylko o problemach z wątrobą czy układem pokarmowym, ale także o potencjalnych uszkodzeniach mózgu, serca oraz innych narządów. Alkohol to trucizna, a skutki jego picia mogą wywołać odwracalne i nieodwracalne zmiany. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć, sięgając zbyt często po napoje procentowe. 

 • Nadmierne spożywanie alkoholu niesie za sobą zarówno krótko-, jak i długoterminowe konsekwencje zdrowotne.
 • Alkohol powoduje odwracalne i nieodwracalne szkody w organizmie, w zależności od czasu trwania nadużycia i ilości spożywanych trunków.
 • Edukacja na temat skutków zdrowotnych nadużywania alkoholu jest niezbędna do promowania odpowiedzialnych postaw w społeczeństwie.

Co się dzieje, gdy codziennie pijesz alkohol?

Nie bez powodu alkohol jest zabroniony osobom poniżej 18. roku życia. Nadmierne spożywanie napojów procentowych niesie ze sobą szereg poważnych zagrożeń. Każdy powinien wiedzieć wcześniej o tym negatywnych skutkach, aby bardziej świadomie podchodzić do picia i nie namawiać osób, które z jakiś powodów zdecydowały się całkowicie odstawić trunki. 

Nadużywanie alkoholu jest najczęstszym zaburzeniem wśród ludzi. Kiedy pijesz alkohol, Twoje ciało musi pracować, aby przekształcić etanol zawarty w napoju w użyteczną energię. Proces ten jest trudny dla organizmu, ponieważ naraża komórki wątroby i innych narządów na działanie toksycznych substancji. Kiedy doświadczysz kaca, to Twoje ciało eliminuje toksyny i pracuje nad zresetowaniem systemów fizycznych, abyś mógł zachować zdrowie.

Krótkoterminowe skutki nadmiernego picia obejmują: 

 • zaburzenia koordynacji ruchowej, 
 • problemy z koncentracją, 
 • obniżenie samokontroli, 
 • pogorszenie zdolności do krytycznej oceny sytuacji,  
 • wahania nastroju,
 • osłabienie percepcji. 

Odwracalne i nieodwracalne skutki nadużywania alkoholu 

Warto mieć na uwadze, że skutki zdrowotne spożywania alkoholu mogą nie być natychmiast widoczne, lecz ich wystąpienie jest nieuniknione. Nawet umiarkowane ilości alkoholu mogą mieć wpływ na stan psychiczny oraz fizyczne reakcje organizmu. W zależności od ilości spożywanych trunków skutki mogą być trwałe lub odwracalne. 

Odwracalne skutki nadmiernego spożywania alkoholu

Alkohol spożywany w dużych ilościach nawet jednorazowo źle wpływa na nasze zdrowie. Intensywne picie przez dłuższy czas może mieć wpływ na praktycznie każdy układ w organizmie. Wiele osób traktuje alkohol jako pomoc w odstresowaniu po trudnym dniu w pracy, a młodzi ludzie nie wyobrażają sobie imprezy bez odpowiednich trunków. Okazjonalne sięganie po alkohol w niedużych ilościach nie stanowi problemu, jednak traktowanie go jako środka na rozwiązanie problemów lub rozluźnienie, szybko może doprowadzić do częstszego picia i zwiększenia dawki. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Krótkotrwałe konsekwencje, takie jak ból głowy, odwodnienie, rozdrażnienie, wymioty, biegunka, zawroty głowy, suchość w ustach, problemy z koordynacją czy koncentracją. Utrzymują się zazwyczaj przez jeden lub dwa dni. W większości przypadków po odpowiednim nawodnieniu, zjedzeniu zdrowego posiłku, odpoczynku i odprężającej kąpieli, organizm jest w stanie samodzielnie się zregenerować – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Ważne jest, aby pamiętać, że te skutki są odwracalne, gdy spożywanie alkoholu nie przekształca się w regularny nałóg, który może prowadzić do trwałych uszkodzeń zdrowia.

Nieodwracalne skutki picia alkoholu

W pewnym momencie codzienne spożywanie alkoholu ewoluuje w nałóg. Zaczyna się niewinnie od wyszukiwania okazji lub pretekstów do wypicia trunków, ale z czasem organizm przyzwyczaja się i domaga coraz większych dawek. W ten sposób osoba wpada w spiralę uzależnienia i samozatruwania. Wśród bezpośrednich i nieodwracalnych skutków picia alkoholu znajduje się szeroka gama problemów zdrowotnych i społecznych. Zniszczenie relacji z otoczeniem przez agresję czy izolację jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Spożywanie dużych ilości alkoholu prowadzi do niewydolności wielonarządowej, a przede wszystkim źle wpływa na wątrobę, która w początkowej fazie nałogu ulega stopniowemu stłuszczeniu. Stan ten jest możliwy do odwrócenia, ponieważ po zaprzestaniu picia wątroba może się zregenerować. Brak zmiany nawyków i podjęcia leczenia uzależniania prowadzi do zapalenia wątroby i w konsekwencji do nieodwracalnej marskości wątroby. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika 

 Trwałe zmiany w organizmie stanowiące konsekwencje alkoholizmu, to także:

 • Alkohol może powodować trwałe uszkodzenie mózgu, w tym zaburzenia pamięci i zdolności poznawczych, takie jak demencja alkoholowa oraz zespół Wernickego-Korsakowa, chorobę związaną z niedoborem tiaminy (witaminy B1).  Przeczytaj: Jak wygląda mózg alkoholika? Wpływ alkoholu na mózg
 • Nadmierne spożywanie alkoholu może przyczynić się do powstania lub pogłębienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk, zaburzenia afektywne dwubiegunowe i psychozy. Więcej dowiesz się z tekstu: Zaburzenia psychiczne u alkoholika – jak rozpoznać? 
 • Długotrwałe picie może prowadzić do neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych, objawia się to bólem, mrowieniem lub osłabieniem w kończynach.
 • Alkohol może powodować kardiomiopatię, czyli chorobę mięśnia sercowego, która wpływa na zdolność serca do pompowania krwi i prowadzi do niewydolności serca.
 • Toksyczne działanie alkoholu może powodować przewlekłe zapalenie trzustki i choroby przewodu pokarmowego, w tym raka przełyku, żołądka i jelita grubego.

Ryzyko tych skutków wzrasta wraz z ilością i częstotliwością spożywania trunków. Niektóre konsekwencje mogą się pojawić po krótszym czasie nadużywania alkoholu, podczas gdy inne rozwijają się po wielu latach.
 
  cta onz Czy skutki picia alkoholu są odwracalne?  

Jak odwrócić szkody spowodowane alkoholem w mózgu i ciele?

Podejmując odpowiednie działania, można odwrócić wiele zmian w organizmie spowodowanych nadmiernym piciem alkoholu. Jednak całkowity powrót do zdrowia zajmuje trochę czasu. Pierwszym krokiem jest zachowanie trzeźwości. Uzależnienie od alkoholu wymaga leczenia pod okiem specjalistów. W Ośrodku Nowe Życie w Krakowie chory może skorzystać z terapii indywidualnej, zajęć grupowych, a także wziąć udział w konsultacjach z psychologiem lub psychiatrą. Takie miejsca oferują także wsparcie dla rodzin osób nadużywających alkoholu w postaci terapii małżeńskiej i konsultacji rodzinnych

FAQ –najczęściej zadawane pytania 

Po jakim czasie organizm wraca do normy po alkoholu?

Proces detoksykacji, czyli bezpośredniego usuwania toksyn alkoholowych trwa przeciętnie 5 dni. Jest to okres, w którym organizm skutecznie eliminuje alkohol i jego metabolity. W zależności od stopnia uzależnienia, historii spożycia alkoholu oraz ogólnej kondycji zdrowotnej, czas potrzebny na pełne przywrócenie równowagi może znacznie się różnić. 

Dowiedz się więcej z tekstu: Czym jest detoks alkoholowy? Na czym polega i ile trwa?

Jak długo regeneruje się mózg po alkoholu?

Proces regeneracji mózgu po nadużyciu alkoholu może trwać od 6 do 12 tygodni, pod warunkiem pełnej abstynencji. Kluczowe jest unikanie jakichkolwiek epizodów alkoholowych w tym czasie. Powtarzające się przypadki upojenia mogą bowiem utrwalać negatywne zmiany w strukturze mózgowej, prowadząc do ich nieodwracalności. Długotrwałe, przewlekłe spożywanie alkoholu zagraża mózgowi, wywołując jego stopniową degenerację. 
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Alkohol i człowiek – toksyczny związek, M. Wiergowski, J. Sein Anand, PZWL Wydawnictwo Lekarskie
 2. Uzależnienia: geneza, terapia, powrót do zdrowia” B.T. Woronowicz, Media Rodzina, 2009
 3. Alkohol, alkoholizm i ja” I. Niewiadomska, Fundacja Rozwoju KUL
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie