ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Amnezja alkoholowa, czyli szkodliwy wpływ alkoholu na mózg. Czym jest i jak się objawia?

Maj 8, 2020 |

Pod wpływem alkoholu zmienia się nasze postrzeganie i zachowanie. Pojawiają się problemy z właściwą oceną sytuacji, mamy trudności z chodzeniem, a mowa przypomina raczej bełkotanie. Do tego dochodzą zaburzenia pamięci, a długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić nawet do wytworzenia się tzw. zespołów amnestycznych. Czym jest amnezja alkoholowa i jak się przejawia? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak alkohol wpływa na mózg człowieka?

Alkohol ma bardzo podstępne działanie. Z jednej strony wspomaga osiągnięcie stanu relaksu, wprawia w dobry nastrój, z drugiej zaś długotrwałe picie wywołuje ogromne spustoszenie w organizmie i prowadzi do uszkodzenia mózgu. Alkohol zaburza wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak dopamina czy serotonina. Oprócz tego zakłóca krążenie mózgowe. To, jak duża będzie skala zmian w mózgu, zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich m.in. ilość wypijanego alkoholu, wiek inicjacji alkoholowej, predyspozycje genetyczne czy ogólny stan zdrowia. 

Do czego prowadzi nadmierne spożywanie alkoholu? 

Warto wiedzieć, że amnezja alkoholowa to jeden z objawów uzależnienia od alkoholu, który może pojawić się już w jednej z pierwszych faz choroby alkoholowej – w tzw. fazie ostrzegawczej. Faza ta charakteryzuje się tym, że alkoholik zaczyna szukać ciągłej okazji do picia. Już nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu pojawia się pragnienie dalszej konsumpcji. Każde picie prowadzi do utraty kontroli, czyli alkoholik nie potrafi sobie odmówić. Zaczyna urywać się film i pojawiają się tzw. luki w pamięci, czyli palimpsesty alkoholowe. Jest to używane przez specjalistów określenie na braki w pamięci wywołane uszkodzeniem hipokampu. 

Zaobserwowałeś u siebie stany amnestyczne po alkoholu?
Nie zwlekaj!
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

Czym jest amnezja alkoholowa? 

Jednym z groźniejszych symptomów rozwijającego się uzależnienia od alkoholu jest amnezja alkoholowa, czyli wspomniane już luki w pamięci (palimpsesty alkoholowe). Środek odurzający blokuje możliwość przenoszenia wspomnień z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Skutkuje to tym, że alkoholik nie jest w stanie sobie przypomnieć tego, co robił i co mówił po tym, jak się upił. Często zdarza się, że podczas amnezji alkoholowej ludzie robią to, na co nie zdecydowaliby się na trzeźwo, np. kradną czy wydają ogromne sumy pieniędzy. Co ważne, podczas amnezji alkoholowej nie następuje utrata przytomności. Amnezja może pojawić się nawet po wypiciu stosunkowo niewielkiej ilości alkoholu. 

Zespoły amnestyczne – zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego

Zmiany w mózgu spowodowane nadmiernym i intensywnym piciem alkoholu mogą prowadzić do znacznie poważniejszych w skutkach zespołów amnestycznych (zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego). Zespół Wernickego cechuje występowanie encefalopatii, zaburzeń psychicznych, gałkoruchowych oraz zaburzeń chodu. Jest to spowodowane głębokimi niedoborami witaminowymi, które objawiają się również tym, że alkoholik ma problemy z przypominaniem sobie kolejności wydarzeń. Luki w pamięci zostają wypełnione fałszywymi treściami, a wspomnienia zaczynają mieszać się z teraźniejszością. Ponadto u osób ze stwierdzonym zespołem Wernickego występują problemy skórne, niewydolność wątroby, duszność wysiłkowa. Nieleczony zespół Wernickego może doprowadzić do zgonu. 

Pacjenci z psychozą Koraskowa są zapominalscy, szybko się frustrują, mają problemy z koordynacją ruchów i równowagą. Jednak najbardziej w oczy rzucają się problemy z przypomnieniem sobie starych informacji (tzw. niepamięć wsteczna) oraz trudności z zapamiętywaniem nowych informacji (tzw. niepamięć następcza). 

Część zmian w mózgu spowodowana niedoborami witaminowymi jest nieodwracalna. Poprawa stanu zdrowia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Im jest on mniejszy, tym szansa na wyleczenie jest większa.

Kto jest bardziej podatny na amnezję i schizofrenię alkoholową? 

Na schizofrenię alkoholową bardziej podatne są kobiety niż mężczyźni. Jest to spowodowane tym, że kobiety częściej są narażone na upośledzenie funkcji poznawczych mózgu i zdolności psychomotorycznych. Kobiety też szybciej się upijają ze względu na mniejszą zawartość wody w organizmie. 

Amnezja alkoholowa – jak leczyć? 

Luki w pamięci po wypiciu alkoholu to pierwszy sygnał alarmowy, który może świadczyć o rozwoju uzależnienia. Nie wolno go lekceważyć, tylko warto poszukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień. Najlepszym środkiem zwalczania schizofrenii alkoholowej będzie walka z uzależnieniem. Powinna ona przybrać formę profesjonalnej terapii leczenia uzależnień. Aby jednak taka terapia była skuteczna, należy zdać sobie sprawę, że jesteśmy chorzy i potrzebujemy pomocy. W zaawansowanym stadium amnezji alkoholowej powinno się również skonsultować z neurologiem. 

Zaciekawił Cię nasz wpis? Zajrzyj na naszego bloga i dowiedz się więcej na temat alkoholizmu. 

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars