ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czym jest delirium alkoholowe? Jak długo trwa i co robić?

Czym jest delirium alkoholowe? Jak długo trwa i co robić?

Lut 10, 2023 |

Nadużywanie trunków powoduje poważne konsekwencje zdrowotne, które często wymagają leczenia w warunkach szpitalnych. Jednym z nich jest delirium alkoholowe, nazywane także majaczeniem alkoholowym. Paradoksalnie jego główną przyczyną występowania jest nagłe odstawienie napojów procentowych. Biała gorączka charakteryzuje się silnymi objawami.

Podczas delirium tremens alkoholicy doświadczają głównie urojeń, omamów wzrokowych i słuchowych, a także zaburzeń orientacji w czasie i przestrzeni oraz nadmiernej aktywności psychomotorycznej. Często narzekają na trudności ze snem, zmiany w zachowaniu, gorączkę i drgawki mięśniowe.

W artykule omówimy bliżej definicję delirium alkoholowego, jego przyczyny i objawy, a także poruszymy kwestie związane z bezpiecznym odstawieniem alkoholu.

 • Biała gorączka to zespół negatywnych skutków pojawiających się w wyniku nagłego odstawienia alkoholu lub ograniczenia spożywania.
 • Objawy delirium alkoholowego to stan zaburzeń świadomości powodujący omamy, urojenia oraz majaczenie drżenne.
 • Majaczenie alkoholowe zagraża życiu osoby ogarniętej chorobą alkoholową i wymaga wsparcia ze strony profesjonalistów. Samodzielne próby odstawienia alkoholu zakończą się niepowodzeniem.

Czym jest delirium alkoholowe?

Delirium alkoholowe często określane jako majaczenie alkoholowe, delirium tremens, majaczenie drżenne lub biała gorączka to zaburzenia psychiczne pojawiające się przy dużym zaawansowaniu choroby alkoholowej. Przyczyną ich występowania jest przewlekłe nadużywanie napojów procentowych oraz nagłe zaprzestanie picia lub zmniejszenie dawki. Przerwany ciąg alkoholowy powoduje gwałtowną reakcję organizmu, a objawy delirium mogą być tak silne, że stanowią poważne zagrożenie życia.

Objawy majaczenia alkoholowego

Delirium pojawia się na skutek odstawienia alkoholu przez osobę uzależnioną, która wcześniej przez kilka dni znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Objawy delirium tremens obejmują najczęściej: 

 • urojenia i omamy wzrokowe, omamy słuchowe,
 • gorączkę,
 • zaburzenia orientacji allopsychicznej,
 • pobudzenie psychoruchowe,
 • problemy z zasypianiem,
 • częste drżenia mięśniowe,
 • nudności i wymioty,
 • napady drgawkowe,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze i kołatanie serca,
 • zaburzenia świadomości,
 • utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym,
 • wzmożona potliwość,
 • wzrost temperatury ciała,
 • wahania nastrojów,
 • zaburzeń równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej.

Do nasilenia objawów dochodzi zazwyczaj wieczorem lub w nocy.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Dane statystyczne pokazują, że co najmniej 15% osób uzależnionych doświadcza objawów delirium tremens, zwłaszcza po kilkuletnim nadużywaniu alkoholu. Należy podkreślić, że ten stan często współwystępuje z zaburzeniami fizycznymi, co czyni go bezpośrednim zagrożeniem dla życia i wymaga interwencji medycznej w środowisku szpitalnym – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Kogo dotyka majaczenie alkoholowe?

Regularne i nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do zmian biochemicznych mózgu. Pozwala to na przystosowanie się do funkcjonowania w stanie ciągłego upojenia. Nagłe odstawienie alkoholu powoduje pojawienie się białej gorączki. Prowadzone badania wykazały, że delirium tremens występuje u około 20% osób uzależnionych.

Majaczenia alkoholowego zdecydowanie częściej doświadczają mężczyźni niż kobiety, którzy co najmniej kilka lat nadużywali trunków. Na wystąpienie delirium tremens narażone są zwłaszcza osoby, które w ostatnim czasie całkowicie zrezygnowały ze spożywania napojów procentowych. Delirka alkoholowa częściej pojawić się może u chorych, którzy już wcześniej doświadczyli białej gorączki oraz alkoholików cierpiących na choroby ogólnoustrojowe.

Nawet od 5% do 20% osób leczonych w szpitalach z powodu objawów odstawienia alkoholu doświadcza bardzo poważnego stanu znanego jako delirium tremens, który może być śmiertelny w nawet 8% przypadków. Badania na całym świecie wykazują, że ryzyko samobójstwa wśród osób uzależnionych od alkoholu jest od 60 do 120 razy wyższe niż w populacji bez diagnozowanych zaburzeń psychicznych. W grupie alkoholików ryzyko to oscyluje w granicach 7% do 18%. [źródło: “Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu” M. Wojnara, PARPA, 2017]

        cta onz Czym jest delirium alkoholowe? Jak długo trwa i co robić?  

Jak przebiega i ile trwa delirium tremens?

Osoby, które doświadczają majaczenia alkoholowego, odczuwają objawy zazwyczaj po około 2-3 dniach od zaprzestania picia. Najczęściej poprzedza je nasilenie nieprzyjemnych konsekwencji zespołu abstynencyjnego.

Na pytanie o długość trwania delirium alkoholowego, niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że dolegliwości związane z białą gorączką alkoholową zależą od wielu czynników. Znaczenie będzie mieć: częstotliwość picia, ilość spożywanych trunków i ich moc, kondycja organizmu, choroby współistniejące, a także wiek pacjenta. Innym czynnikiem odgrywających ważną rolę, będą podjęte sposoby leczenia delirium tremens. Pozwalające na złagodzenie niektórych objawów majaczenia alkoholowego, co znacznie ułatwi uzależnionemu, pokonanie nałogu.

Co robić w przypadku pojawienia się objawów delirium alkoholowego?

Osoba, u której występują objawy delirium alkoholowego, może stanowić zagrożenie dla siebie oraz najbliższych. Ze względu na fakt, że biała gorączka może przybierać wiele postaci, różne będą także sposób postępowania.

Leczenie delirium alkoholowego może wymagać wezwania pomocy medycznej, zwłaszcza gdy chory jest mocno pobudzony i agresywny. Z wezwaniem karetki nie należy również czekać w przypadku, gdy osoba, która doświadcza majaczenia alkoholowego, ma wysoką gorączkę, drgawki, pojawia się ryzyko zaburzeń rytmu serca. W szpitalu zostanie wykonanych szereg badań, które pozwolą ustalić, czy nie doszło do spadku poziomu glukozy oraz czy koniecznie jest wyrównanie niedoborów elektrolitów.

Pomoc w warunkach domowych

Gdy objawy białej gorączki nie wymagają hospitalizacji, wiele osób uzależnionych decyduje się na leczenie w domu i samodzielne próby odstawienia alkoholu. Jest to wyjątkowo trudne zadanie ze względu na brak wsparcia farmakologicznego i specjalistów. Bliscy mogą pomóc choremu, ograniczając bodźce zewnętrzne, takie jak ostre światło, hałas, dotyk. Należy zapewnić oparcie emocjonalne oraz spokój psychiczny. Jednak przede wszystkim warto namówić alkoholika do podjęcia leczenia i skorzystanie z pomocy terapeutów.

Warto również rozważyć konsultację z psychologiem oraz psychiatrą, które mogą być istotne w zrozumieniu i leczeniu uzależnienia. Istotne są również historie pacjentów, które mogą stanowić inspirację i motywację do zmiany. Warto rozważyć rożne metody leczenia alkoholizmu, w tym leczenie stacjonarne, które oferuje nocleg i wyżywienie oraz system ambulatoryjny, gdzie pacjent uczęszcza na terapię bez konieczności nocowania w placówce. 

Nagłe odstawienie alkoholu – jak zrobić to bezpiecznie?

Moment, w którym pojawia się biała gorączka alkoholowa to poważny sygnał ostrzegawczy, że uzależnienie jest już zaawansowaną chorobą. Nagłym odstawieniem alkoholu, bez profesjonalnego wsparcia, można zrobić sobie krzywdę. Delirium jest stanem zagrożenia życia, którego nie można lekceważyć. Alkoholizm wymaga leczenia w specjalistycznym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Dzięki wsparciu terapeutów, psychologów oraz poprzez udział w zajęciach indywidualnych i zajęciach grupowych. Tylko w takich warunkach odwyk alkoholowy może być bezpiecznie przeprowadzony. Terapia leczenia uzależnień pozwoli zachować trwałą abstynencję.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy mieć białą gorączkę?

Zespół abstynencyjny, znany również jako alkoholowy zespół odstawienny, występuje w wyniku nagłego zaprzestania spożywania alkoholu lub znacznego zmniejszenia jego ilości przez osoby, które wcześniej piły regularnie. Głównymi objawami tego stanu są zaburzenia psychiczne, które manifestują się przez halucynacje i urojenia, a także mogą obejmować lęk i dezorientację.

Jak pozbyć się delirium?

Pacjent cierpiący na delirium alkoholowe wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Standardowym leczeniem w takich przypadkach jest stosowanie benzodiazepin oraz nawadnianie dożylnie. Celem jest zmniejszenie stanów lękowych, uspokojenie pacjenta oraz przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie.

Po czym poznać delirium?

Delirium, czyli inaczej majaczenie, charakteryzuje się jako stan zaburzonej świadomości. Towarzyszą mu różnego rodzaju iluzje, halucynacje, omamy wzrokowe, słuchowe czy dotykowe, a także objawy takie jak lęk, wzmożona aktywność psychomotoryczna i problemy ze snem. Warto zaznaczyć, że wiele nadużywających alkoholu osób cierpi z powodu współistniejących zaburzeń psychicznych.

Czy delirka jest niebezpieczna?

Osoby cierpiące na długotrwałe uzależnienie od alkoholu, szczególnie w późniejszym, przewlekłym etapie choroby alkoholowej, często doświadczają poważnych komplikacji zdrowotnych wraz z wystąpieniem delirium alkoholowego. Do tych powikłań mogą należeć takie stany jak zapalenie płuc, niewydolność krążenia, problemy z funkcjonowaniem wątroby lub nerek. Dodatkowo długotrwałe nadużywanie alkoholu niekorzystnie wpływ na funkcjonowanie mózgu i działanie układu nerwowego. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
 2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie