ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czym jest psychoza alkoholowa? Przyczyny i objawy halucynozy

Czym jest psychoza alkoholowa? Przyczyny i objawy halucynozy

Maj 12, 2023 |

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co naprawdę dzieje się w umyśle osoby, która pije alkohol w nadmiernych ilościach przez długi czas? Jakie są skutki tego nawyku dla zdrowia psychicznego? Wbrew powszechnym przekonaniom spożywanie alkoholu nie ma konsekwencji jedynie w postaci kaca, czy złego samopoczucia fizycznego po odstawieniu. W rzeczywistości chroniczne nadużywanie trunków może prowadzić do zaburzeń psychicznych, tak poważnych jak schizofrenia alkoholowa. W artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom oraz stopniom psychozy alkoholowej.
 • Nadużywanie alkoholu niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, a jedną z poważniejszych jest psychoza alkoholowa. Objawy mogą obejmować paranoje, halucynacje, zaburzenia pamięci i lęki.
 • Wyróżniamy cztery rodzaje psychoz alkoholowych: ostrą psychozę alkoholową (delirium tremens), halucynozę alkoholową, paranoję alkoholową (zespół Otella) oraz psychozę Korsakowa.
 • Leczenie halucynozy zależy od jej rodzaju, ale podstawowym warunkiem jest całkowita abstynencja od alkoholu.

Czym jest psychoza alkoholowa?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu cierpi na zaburzenia psychotyczne, gdyż zawarty w trunkach etanol, nie tylko uszkadza narządy wewnętrzne, ale także wpływa na funkcjonowanie mózgu. Psychoza alkoholowa nazywana inaczej schizofrenią alkoholową lub halucynozą to stan, gdy alkoholik postrzega rzeczywistość w sposób skrajnie nieprawidłowy. Zarówno przy ostrym zatruciu etanolem, jak i w momencie jego odstawienia, chory może doświadczać zaburzeń myślenia, świadomości oraz spostrzegania. Pod względem klinicznym psychoza alkoholowa jest podobna do schizofrenii, jednak według lekarzy jest to unikalny i niezależny stan, w którym pojawiają się paranoje, halucynacje, zaburzenia pamięci czy lęki.

Rodzaje psychoz alkoholowych

Ze względu na objawy towarzyszące osobom uzależnionym wyróżnia się 4 rodzaje psychoz alkoholowych.

Ostra psychoza alkoholowa

Ostra psychoza alkoholowa, czyli delirium tremens pojawia się w momencie przerwy od spożywania napojów procentowych. Majaczenie jest najczęściej spotykanym rodzajem psychozy. Biała gorączka to reakcja organizmu na przerwanie ciągu alkoholowego. Objawia się poprzez bezsenność, lęk, iluzję i urojenia czy napady padaczkowe. Ostra psychoza alkoholowa nie powinna być lekceważona, gdyż jest stanem zagrożenia życia.

Więcej na temat białej gorączki u alkoholika przeczytasz w artykule: Czym jest delirium alkoholowe? Jak długo trwa i co robić?

Halucynoza alkoholowa

Przewlekła psychoza alkoholowa występuje u osób uzależnionych od alkoholu etylowego przez długie lata. Chorzy doświadczają omamów słuchowych, najczęściej głosów, które oceniają zachowanie alkoholika lub namawiają do wykonywania różnych czynności. Pojawiają się urojenie o charakterze prześladowczym zarówno w momencie spożywania trunków, jak i odstawiania ich na pewien czas. Halucynoza najczęściej określana jest schizofrenią alkoholową ze względu na występujące między nimi podobieństwa.

Paranoja alkoholowa (zespół Otella)

Kolejnym powikłaniem, spowodowanym wieloletnim nadużywaniem trunków, jest występujący zwłaszcza u mężczyzn, zespół Otella. Zazdrość w przypadku paranoi alkoholowej staje się chorobliwa i absurdalna. Wszelkie możliwe czyny związane ze zdradą, osoba bierze za pewnik i nie pozwala niczego sobie wytłumaczyć. Chorzy, cierpiący na zespół Otella, mogą też przejawiać agresję wobec swoich partnerów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać czy masz do czynienia z zespołem Otella, zajrzyj do tekstu: Zespół Otella u alkoholika – czym się objawia?

Psychoza Korsakowa

Nadużywanie alkoholu powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Konsekwencją niedoboru witamin z grupy B jest psychoza Korsakowa, która objawia się problemami z zapamiętywaniem informacji. Alkoholik luki w pamięci uzupełnia własnymi wyobrażeniami, czyli konfabulacjami. Stan ten może z czasem przekształcić się w głębokie otępienie umysłowe.
 
         cta onz Czym jest psychoza alkoholowa? Przyczyny i objawy halucynozy  

Jakie są objawy schizofrenii alkoholowej?

Przy psychozie alkoholowej objawy pojawiają się nie tylko w momencie upojenia, ale często także przy odstawieniu alkoholu. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

 • zaburzenia orientacji allopsychicznej,
 • zaburzenia pamięci,
 • majaczenie alkoholowe,
 • omamy słuchowe i wzrokowe,
 • urojenia prześladowcze,
 • nadpobudliwość, 
 • lęk,
 • zaburzenia snu,
 • wahania nastroju.

Jakie są przyczyny halucynozy?

Wystąpienie psychozy alkoholowej nie ma do końca określonych przyczyn. Lekarze są jednak zgodni, że pojawiające się w jej przebiegu omamy, halucynacje, paranoje, urojenia mają związek z działaniem alkoholu etylowego na mózg człowieka. Substancje toksyczne w organizmie powodują z czasem uszkodzenie narządów oraz niedobory ważnych składników odżywczych. Dodatkowo organizm pod wpływem alkoholu wytwarza różnego rodzaju toksyny, które stanowią pośrednią przyczynę psychoz. Wieloletnie picie napojów procentowych powoduje zwiększenie wrażliwości receptorów dopaminowych i większą aktywność beta-hydroksylazy dopaminy w momencie nagłego odstawienia.

Jak leczyć psychozę alkoholową?

Zaburzenia psychomotoryczne wymagają wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia, które uzależnione będzie od odmiany psychozy, na którą choruje pacjent. Jednak warunkiem bezwzględnym jest całkowita abstynencja. W tym stadium alkoholizmu chory nie jest w stanie poradzić sobie z nałogiem sam, dlatego ważne jest poszukać wsparcia u specjalistów, takich jak osoby pracujące w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Im szybciej zostanie podjęta decyzja o leczeniu alkoholizmu, tym większa szansa, że w ośrodkowym układzie nerwowym nie doszło do poważnych uszkodzeń. W wielu przypadkach całkowite wyleczenie jest możliwe pod warunkiem, że osoba odstawi na stałe napoje procentowe. Najdłużej trwa powrót do zdrowia w przypadku występowania zespołu Otella i Korsakowa. Najlepszym rozwiązaniem na pokonanie nałogu będzie udział w terapiach indywidualnych i zajęciach grupowych. W przypadku występowania objawów psychotycznych warto udać się na konsultacje psychiatryczne.  
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
 2. ,,Uzależniony mózg”, Glasner-Edwards Suzette, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie