ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czym jest suchy kac i jakie wywołuje objawy?

Czym jest suchy kac i jakie wywołuje objawy?

Mar 17, 2023 |

U osób uzależnionych od alkoholu walka z nałogiem i wytrwanie w trzeźwości to trudny proces. Bardzo często przytrafiają się chwile słabości, spowodowane odczuwanymi objawami głodu alkoholowego. Silnie oddziałuje on na psychikę i samopoczucie oraz świadczy o nawrocie choroby. Kac to naturalna reakcja organizmu następnego dnia po spożywaniu trunków. Spowodowany jest toksycznym działaniem alkoholu m.in. na układ nerwowy, wątrobę, żołądek i trzustkę. Jednak u niektórych osób może pojawić się, mimo że nie pili żadnych napojów procentowych. Dowiedz się, czym jest suchy kac i kogo dotyka ten problem. Zapraszamy do lektury.

 • Suchy kac jest objawem występującym u osób uzależnionych od alkoholu, który polega na odczuwaniu symptomów kaca bez wcześniejszego spożycia alkoholu.
 • Objawy suchego kaca mogą być bardzo nieprzyjemne i wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie, a głód alkoholowy może być trudny do przezwyciężenia.
 • W celu radzenia sobie z objawami suchego kaca i zapobieganiu nawrotom choroby alkoholowej, ważne jest szukanie wsparcia w ośrodkach leczenia uzależnień oraz rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych nawrotu uzależnienia.

Czym jest suchy kac?

Uczucie kaca bez picia wcześniej alkoholu, występuje u osób uzależnionych od tej substancji. W języku specjalistycznym określany jest też jako rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny. To stan, w którym osoba odczuwa symptomy kaca, takie jak zawroty głowy, nudności, brak apetytu, wzmożoną potliwość, osłabienie organizmu, chociaż nie wypiła ani kropli alkoholu. Fizyczne dolegliwości mimo zachowania abstynencji, mogą pojawić się na każdym etapie leczenia uzależnienia. Uczucie to towarzyszy trzeźwiejącym alkoholikom, gdyż ich organizm jest przyzwyczajony do wódki, wina lub piwa i reaguje w ten sposób na ich brak.

Kogo dotyka problem suchego kaca?

Oczywiście, zdarza się, że osoby nieuzależnione od alkoholu także odczuwają podobne objawy po spożyciu większej ilości napojów procentowych. Jednak suchy kac występuje wyłącznie u ludzi z problemem alkoholowym. Osoba chora w stanie trzeźwości odczuwa głód, który oddziałuje silnie na jej psychikę i powoduje obniżenie samopoczucia. Wtórny zespół abstynencyjny może wystąpić w sytuacji, gdy osoba narażona jest na bodźce (np. wizyta w sklepie monopolowym), które kojarzą jej się jednoznacznie z piciem alkoholu. Należy zaznaczyć, że to bardzo niebezpieczny stan, który powoduje trudną do powstrzymania chęć sięgnięcia po napoje procentowe.

Co wywołuje kaca bez picia alkoholu?

Uzależnienie to choroba, która wpływa na ciało, umysł i emocje. W sferze psychicznej mechanizmy nałogu działają niezależnie od tego, czy dana osoba jest trzeźwa od kilku dni, miesięcy, czy lat. Czynniki sprzyjające wystąpieniu takich objawów suchego kaca to: 

 • przebywanie w miejscach, które kojarzą się z piciem, 
 • sny o alkoholu, 
 • udział w imprezie, na której inni piją alkohol,
 • przemęczenie, przeciążenie psychofizyczne, 
 • oglądanie filmu lub czytanie książki, w których występuje alkohol,
 • spotkanie z ludźmi, którzy towarzyszyli osobie uzależnionej podczas picia. 

Należy mieć świadomość, że suchy kac może występować także bez żadnej konkretnej przyczyny. Jedynym wyjaśnieniem jego pojawienia, jest uzależnienie i działanie alkoholu na człowieka. 
         cta onz Czym jest suchy kac i jakie wywołuje objawy?  

Jakie są objawy kaca bez picia alkoholu?

Symptomy kaca bez picia alkoholu, towarzyszące osiągnięciu stanu abstynencji u osoby uzależnionej, mogą być bardzo nieprzyjemne i wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Oto niektóre z najczęstszych objawów suchego kaca:

 • bóle głowy,
 • zmęczenie i osłabienie organizmu,
 • nadmierna potliwość,
 • problemy z koncentracją,
 • uczucie nudności i wymioty,
 • biegunka,
 • problemy ze snem,
 • uczucie niepokoju i lęku,
 • drżenie rąk,
 • posmak alkoholu w ustach,
 • zmniejszona wydolność umysłowa i fizyczna.

Oprócz powyższych objawów, niestety suchy kac wiąże się z natrętnymi myślami i silną potrzebą konsumpcji. Głód alkoholowy to bardzo trudne do przezwyciężenia uczucie, a  nawrót choroby często kończy się sięgnięciem po trunki. 

Jak długo trwa suchy kac?

Fizyczne symptomy suchego kaca, choć nieprzyjemne, przeważnie mijają stosunkowo szybko – zazwyczaj trwają do kilku godzin. Zależy to jednak od predyspozycji oraz psychofizycznego stanu osób uzależnionych. Niestety znacznie poważniejszym problemem jest głód alkoholowy, który stanowi poważne zagrożenie dla wytrwania w trzeźwości. Picie alkoholu staje się tak silną potrzebą, że chory nie może przestać o tym myśleć. Z tego względu ważne jest dostrzeżenie symptomów i sygnałów ostrzegawczych nawrotu choroby alkoholowej.

Więcej na temat sposoby radzenia w przypadku nawrotu choroby alkoholowej przeczytasz w naszym artykule: Nawrót choroby alkoholowej – co robić?

Uczucie kaca bez picia – jak sobie radzić?

Jeśli osoba uzależniona od alkoholu chce spróbować poradzić sobie z suchym kacem na własną rękę, musi zrobić wszystko, aby pozbyć się negatywnych myśli, które nagromadziły się w ostatnim czasie i mogą wywoływać złe samopoczucie. Jednak chociaż fizyczne objawy uzależnienia zwykle ustępują w ciągu kilku godzin, silna chęć sięgnięcia po alkohol może towarzyszyć choremu znacznie dłużej. Skłonność do nawrotu uzależnienia jest naturalną częścią procesu zdrowienia, ale często powoduje problemy z normalnym funkcjonowaniem. Dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z objawami suchego kaca, jest szukanie wsparcia w ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Wykwalifikowana kadra zapewni wsparcie, gdy pojawi się głód alkoholowy. Pomocne mogą okazać się warsztaty grupowe, zajęcia indywidualne czy konsultacje psychologiczne. Ważnym elementem jest rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych nawrotu uzależnienia.  
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Kliniczne i społeczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, B. Woronowicz, AKMED Centrum Konsultacyjne.
 2. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym” K. A. Wojcieszek, 2010. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie