ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Zapaść alkoholowa – jak rozpoznać?

Zapaść alkoholowa – jak rozpoznać?

Mar 17, 2022 |

Zapaść alkoholowa jest bardzo niebezpieczną dolegliwością, która wbrew powszechnemu przekonaniu może dotknąć nie tylko osoby nadużywające alkoholu, ale również tych, którzy jednorazowo spożyli go za dużo. W artykule wyjaśniamy, czym jest zapaść alkoholowa oraz jak ją rozpoznać. Podpowiemy również, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zapaści alkoholowej. 

 • Zapaść alkoholowa wiąże się z ryzykiem utraty życia lub zdrowia. Najczęściej jest bezpośrednią przyczyną wieloletniego lub nadmiernego spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną.
 • Objawami charakterystycznymi dla zapaści alkoholowej są przyspieszone oraz słabnące tętno zarazem, płytki oddech, nudności, wymioty, zawroty głowy.
 • Zapaść alkoholowa jest częstą przyczyną zgonów wśród osób uzależnionych. W momencie rozpoznania zapaści należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. 

Czym jest zapaść alkoholowa?

Zapaść alkoholowa, to inaczej zapaść krążeniowa. Jest stanem zagrożenia życia występującym na skutek długotrwałej choroby alkoholowej, ale nie tylko. Na zapaść alkoholową narażone są również osoby, które jednorazowo lub okazjonalnie spożyły zbyt dużą ilość alkoholu. Zapaść alkoholowa polega na spłyceniu oddechu i przyspieszeniu, a zarazem osłabieniu tętna, co bezpośrednio stwarza zagrożenie dla życia człowieka. 

Objawy zapaści alkoholowej

Wczesnymi objawami charakterystycznymi dla zapaści alkoholowej są:

 • nudności;
 • wymioty;
 • silne zawroty głowy;
 • uczucie zimna i niepokój;
 • spłycony oddech;
 • szybsze i słabnące zarazem tętno;
 • bladość skóry.

Na dalszym etapie może dojść również do utraty przytomności, a nawet do zatrzymania akcji serca, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. 

cta onz Zapaść alkoholowa  jak rozpoznać?

Pierwsza pomoc w przypadku zapaści alkoholowej

Ponieważ zapaść alkoholowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, bardzo ważna w tym wypadku jest szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. W sytuacji, gdy pojawiają się objawy zapaści alkoholowej, należy niezwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe. Na wezwaniu pogotowia nasza rola jednak się nie kończy. Do czasu jej przyjazdu stosujemy się dokładnie do poleceń dyspozytorów. Doraźnie mogą pomóc chłodzące okłady na czoło i kark. Jeśli osoba, która dostała zapaści alkoholowej, jest nieprzytomna, ale oddychająca, należy ustawić ją w pozycji bocznej ustalonej – zapobiega to zadławieniu i uduszeniu wymiotami. 

Kiedy może dojść do zapaści alkoholowej? Przyczyny

Bezpośrednią i najbardziej oczywistą przyczyną zapaści alkoholowej jest nadmierne spożycie alkoholu (zatrucie alkoholem), czyli przyjęcie zbyt dużej ilości alkoholu w zbyt krótkim czasie w stosunku do czasu jego metabolizowania. Zatrucie alkoholowe i związana z tym bezpośrednio zapaść alkoholowa może wystąpić również u osób, które nie są uzależnione od alkoholu, a jedynie spożyły jego zbyt dużą ilość w krótkim czasie. Zapaść alkoholowa to najczęściej jednak wynik długotrwałej i nieleczonej choroby alkoholowej. Przyczyną zapaści alkoholowej może być również nagłe odstawienie alkoholu po długim ciągu alkoholowym. 

Zapaść alkoholowa i co dalej?

Na dalszym etapie osobę, która miała zapaść alkoholową, powinniśmy nakłonić do leczenia, gdyż taki epizod może się powtórzyć. Leczenie alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, w którym alkoholik może liczyć na profesjonalną pomoc w walce z nałogiem ze strony terapeutów, psychologów, a nawet psychiatrów, to obecnie najskuteczniejsza forma walki z uzależnieniem od alkoholu. Terapia alkoholowa obejmuje naukę życia w trzeźwości i radzenia sobie w trudnych sytuacjach po odstawieniu alkoholu

Mimo że zapaść alkoholowa jest często powodem rozpoczęcia terapii alkoholowej, decyzje o leczeniu powinniśmy podjąć znacznie wcześniej, a nie czekać do momentu pojawienia się tej przypadłości. Zdecydowanie najefektywniejsza będzie terapia podjęta w początkowym stadium choroby alkoholowej.

Przeczytaj na naszym blogu również artykuły powiązane: 

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym’” K. A. Wojcieszek, 2010. 
 2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie