ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czym objawia się neuropatia alkoholowa?

Czym objawia się neuropatia alkoholowa?

Paź 9, 2018 |

Nadmierne spożywanie alkoholu może spowodować niemałe spustoszenie w organizmie człowieka. Jednym ze skutków nałogowego picia jest uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, czyli neuropatia alkoholowa oraz zespół objawów klinicznych, które temu towarzyszą. W dzisiejszym wpisie przybliżymy, czym jest i jak się objawia neuropatia alkoholowa.

 

Czym jest neuropatia alkoholowa?

Neuropatia alkoholowa, nazywana również polineuropatią alkoholową jest drugim, zaraz po cukrzycy, najczęściej występującym schorzeniem związanym z przyjmowaniem nadmiernej ilości alkoholu.

Polineuropatia alkoholowa to uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Przejawia się zaburzeniem przewodzenia informacji czuciowych, ruchomych i autonomicznych. Dotyka od 10 do 30% alkoholików. Występowanie objawów i ich nasilenie jest związane z czasem trwania alkoholizmu.

Objawy występują najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Wśród pacjentów cierpiących na neuropatię alkoholową przeważają mężczyźni.

Polineuropatia alkoholowa jest przyczyną licznych dolegliwości neuropatycznych, prowadzących do trwałego i poważnego w skutkach uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.

cta onz Czym objawia się neuropatia alkoholowa?

Jakie są przyczyny neuropatii alkoholowej?

Główną przyczyną neuropatii alkoholowej jest długotrwałe spożywanie alkoholu. W przypadku nałogowego picia wysokoprocentowych trunków na uszkodzenie nerwów wpływa:

 • aldehyd octowy – pochodna alkoholu, czyli produkt odpowiedzialny za przemianę alkoholu w organizmie, który systematycznie niszczy komórki nerwowe, co z kolei przekłada się na rozwój uszkodzenia nerwów obwodowych. Aldehyd octowy określany jest jako główny produkt metabolizmu etanolu;
 • długotrwałe spożywanie alkoholu tworzy niedobory witaminowe w organizmie, zwłaszcza witamin z grupy B, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
 • nałogowe picie alkoholu prowadzi do demielinizacji nerwów obwodowych, które stanowią warstwę izolacyjną dla impulsów elektrycznych przesyłanych pomiędzy komórkami nerwowymi, co wpływa na szybkość i jakość przesyłanych impulsów.

Polineuropatia alkoholowa ma charakter postępujący i może również występować w przebiegu innych chorób. Wśród jej przyczyn wymienia się m.in. cukrzycę, miażdżycę, boreliozę, nowotwory, półpaśca i inne. Powodem dolegliwości związanych z neuropatią może być także uraz, prowadzący do znacznego nasilenia objawów.

Jakie są objawy neuropatii alkoholowej?

Polineuropatia alkoholowa to choroba postępująca, spowodowana głównie długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Do jej głównych objawów należą:

 • uszkodzenie nerwu obwodowego;
 • zaburzenia czucia;
 • ból stóp i nóg;
 • bolesne skurcze mięśni łydek;
 • występowanie bólów mięśniowych po obu stronach ciała;
 • osłabienie mięśni kończyn dolnych, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia chodu;
 • pieczenie stóp;
 • zmiany koloru skóry;
 • osłabienie siły mięśniowej palców – problemy ze zginaniem i prostowaniem;
 • ogólne osłabienie siły;
 • zaniki mięśniowe;
 • symetryczne uszkodzenie nerwów;
 • zaburzenia czucia głębokiego i powierzchniowego;
 • nasilona potliwość dłoń i stóp;
 • zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych i funkcji autonomicznego układu nerwowego (wahania ciśnienia krwi, impotencja, częste oddawanie moczu).

Objawy polineuropatii alkoholowej prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia, bowiem – jak widać – dotyczą nie tylko dolegliwości bólowych, ale również upośledzają funkcjonowanie organizmu osoby zmagającej się z chorobą alkoholową na wielu innych płaszczyznach.

Warto wiedzieć, że na skutek nadmiernego spożywania alkoholu, prowadzącego m.in. do wypłukania z organizmu witamin z grupy B, może również dojść do poważnych problemów ze wzrokiem, co jest spowodowane uszkodzeniem nerwu wzrokowego. W takich przypadkach mówimy o neuropatii wzrokowej toksycznej, która przejawia się zaburzeniem widzenia o różnej skali nasilenia i może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Wychodzenie z neuropatii, czyli jak przebiega leczenie polineuropatii alkoholowej?

Leczenie polineuropatii alkoholowej może zakończyć się sukcesem tylko wówczas, gdy pacjent zaprzestanie spożywania alkoholu. Brak abstynencji, nawet przy wdrożeniu planu leczenia, nie przyniesie pożądanego efektu.

Aby objawy neuropatii alkoholowej ustąpiły, a powróciło prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, niezbędne jest podjęcie terapii odwykowej, która stwarza ogromne możliwości do poprawy zarówno zdrowia, jak i życia. Wczesne objawy neuropatii alkoholowej ustępują po wprowadzeniu wartościowej diety oraz suplementacji witamin z grupy B – zazwyczaj nie w ilości pokrywającej codzienne zapotrzebowanie, ale nieco wyższej, by uzupełnić niedobory substancji odżywczych. W bardziej zaawansowanych przypadkach przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, głównie jako leczenie przeciwbólowe. W przypadku nasilenia objawów wskazana jest niekiedy również rehabilitacja, obejmująca masaże, ćwiczenia i fizykoterapię.

Nieleczona polineuropatia alkoholowa może zakończyć się trwałym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Osoby z problemem alkoholowym powinny więc unikać nie tylko sytuacji krytycznych, jak np. zatrucia dużą ilością alkoholu, ale całkiem zrezygnować ze spożywania wysokoprocentowych substancji. Odpowiednią koordynację przekaźnictwa nerwowego można bowiem odzyskać tylko na drodze abstynencji.

Terapia odwykowa w Ośrodku Nowe Życie sposobem na leczenie polineuropatii alkoholowej

Ponieważ leczenie neuropatii alkoholowej wiąże się najczęściej z walką z uzależnieniem, warto leczenie uzupełnić o terapię odwykową. W Ośrodku Nowe Życie prowadzimy kompleksową terapię leczenia uzależnień. W ramach leczenia odwykowego oferujemy terapię indywidualną oraz grupową. Nasi Pacjenci objęci są stałą opieką psychologów, psychiatrów i lekarzy. W ramach wsparcia dla chorego organizujemy również terapie małżeńskie oraz konsultacje rodzinne. Oferujemy leczenie w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

Dzięki podjęciu terapii odwykowej chory może przejrzeć na oczy i zdać sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ nie tylko na niego, ale i na najbliższych ma nałóg. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia alkoholik ma szansę normalnie funkcjonować, zacząć żyć bez używek, a jednocześnie uniknąć wielu przykrych skutków ubocznych wynikających z nałogowego picia.

Zainteresował Cię temat alkoholizmu? Przeczytaj inne artykuły, dostępne na naszym blogu:

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie