ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Czym objawia się neuropatia alkoholowa?

Paź 9, 2018 |

Nadmierne spożywanie alkoholu może spowodować niemałe spustoszenie w organizmie człowieka. Jednym ze skutków nałogowego picia jest uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, czyli neuropatia alkoholowa oraz zespół objawów klinicznych, które temu towarzyszą. W dzisiejszym wpisie przybliżymy, czym jest i jak się objawia neuropatia alkoholowa.

Czym jest neuropatia alkoholowa?

Neuropatia alkoholowa, nazywana również polineuropatią alkoholową jest drugim, zaraz po cukrzycy, najczęściej występującym schorzeniem związanym z przyjmowaniem nadmiernej ilości alkoholu. Neuropatia alkoholowa to uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Przejawia się zaburzeniem przewodzenia informacji czuciowych, ruchomych i autonomicznych. Dotyka od 10 do 30% alkoholików. Występowanie objawów i ich nasilenie jest związane z czasem trwania alkoholizmu. Objawy występują najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Wśród pacjentów cierpiących na neuropatię alkoholową przeważają mężczyźni.

Twoim problemem jest nałogowe picie?
Chcesz uniknąć negatywnych skutków uzależnienia od alkoholu?
Skorzystaj z naszej pomocy.

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

 

Jakie są przyczyny neuropatii alkoholowej?

Główną przyczyną neuropatii alkoholowej jest długotrwałe spożywanie alkoholu. W przypadku nałogowego picia wysokoprocentowych trunków na uszkodzenie nerwów wpływa:

 • aldehyd octowy – pochodna alkoholu, produkt odpowiedzialny za przemianę alkoholu w organizmie, który niszczy komórki nerwowe;
 • długotrwałe spożywanie alkoholu tworzy niedobory witaminowe w organizmie, zwłaszcza witamin z grupy B, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
 • nałogowe picie alkoholu prowadzi do demielinizacji nerwów obwodowych, które stanowią warstwę izolacyjną dla impulsów elektrycznych przesyłanych pomiędzy komórkami nerwowymi, co wpływa na szybkość i jakość przesyłanych impulsów.

Neuropatia może również występować w przebiegu innych chorób. Wśród jej przyczyn wymienia się m.in. cukrzycę, miażdżycę, boreliozę, nowotwory, półpaśca i inne. Powodem dolegliwości związanych z polineuropatią może być także uraz.

Jakie są objawy neuropatii alkoholowej?

Neuropatia alkoholowa to choroba postępująca. Do jej głównych objawów należą:

 • zaburzenia czucia;
 • ból stóp i nóg połączony ze skurczami mięśni;
 • występowanie bólów mięśniowych;
 • osłabienie mięśni kończyn dolnych, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia chodu;
 • pieczenie stóp;
 • zmiany koloru skóry;
 • osłabienie zginania i prostowania palców;
 • ogólne osłabienie siły;
 • zaniki mięśniowe;
 • nasilona potliwość dłoń i stóp;
 • zaburzenie funkcji autonomicznego układu nerwowego (wahania ciśnienia krwi; impotencja, częste oddawanie moczu).

Objawy te prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia.

Warto wiedzieć, że na skutek nadmiernego spożywania alkoholu może również dojść do poważnych problemów ze wzrokiem, co jest spowodowane uszkodzeniem nerwu wzrokowego. W takich przypadkach mówimy o neuropatii wzrokowej toksycznej, która przejawia się zaburzeniem widzenia o różnej skali nasilenia i może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Jak leczyć neuropatię alkoholową?

Leczenie neuropatii alkoholowej może zakończyć się sukcesem tylko wówczas, gdy pacjent zaprzestanie spożywania alkoholu. Brak abstynencji, nawet przy wdrożeniu planu leczenia, nie przyniesie pożądanego efektu. Aby objawy neuropatii alkoholowej ustąpiły, niezbędne jest podjęcie terapii odwykowej, która stwarza ogromne możliwości do poprawy zarówno zdrowia, jak i życia. Wczesne objawy neuropatii alkoholowej ustępują po wprowadzeniu wartościowej diety oraz suplementacji witaminami z grupy B. W bardziej zaawansowanych przypadkach zalecana jest rehabilitacja, obejmująca masaże, ćwiczenia i fizykoterapię.

Terapia odwykowa w Ośrodku Nowe Życie

Ponieważ leczenie neuropatii alkoholowej wiąże się najczęściej z walką z uzależnieniem, warto leczenie uzupełnić o terapię odwykową. W Ośrodku Nowe Życie prowadzimy kompleksową terapię leczenia uzależnień. W ramach leczenia odwykowego oferujemy terapię indywidualną oraz grupową. Nasi Pacjenci objęci są stałą opieką psychologów, psychiatrów i lekarzy. W ramach wsparcia dla chorego organizujemy również terapie małżeńskie oraz konsultacje rodzinne. Oferujemy leczenie w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

Dzięki podjęciu terapii odwykowej chory może przejrzeć na oczy i zdać sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ nie tylko na niego, ale i na najbliższych ma nałóg. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia alkoholik ma szansę normalnie funkcjonować, zacząć żyć bez używek, a jednocześnie uniknąć wielu przykrych skutków ubocznych wynikających z nałogowego picia.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars