ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Dieta w chorobie alkoholowej – jak uzupełnić niedobory pokarmowe?

Dieta w chorobie alkoholowej – jak uzupełnić niedobory pokarmowe?

Mar 17, 2023 |

Alkoholizm to poważne zaburzenie zdrowia, które może prowadzić do wielu powikłań i problemów zdrowotnych. Osoby uzależnione często zapominają, jak ważne jest prawidłowe odżywianie, skupiając się na spożywaniu alkoholu, co prowadzi do niedoborów składników odżywczych w organizmie. Mogą one powodować poważne problemy z układem trawiennym, wpływają na układ krwionośny, nerwowy, funkcjonowanie mózgu i serca. W artykule omówimy, jakie są najczęstsze niedobory pokarmowe występujące w chorobie alkoholowej oraz wyjaśnimy, dlaczego osoba uzależniona nie chce jeść.

 • Choroba alkoholowa powoduje niedobory składników odżywczych, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń krzepnięcia krwi, pamięci i równowagi, a także kłopotów z funkcjonowaniem serca i mózgu.
 • Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w procesie wychodzenia z uzależnienia. Pomaga przywrócić siły witalne, poprawić stan psychiczny i wspiera trwałą abstynencję.
 • W diecie alkoholika powinny znaleźć się produkty bogate w białko, węglowodany złożone, błonnik, witaminy i minerały, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Choroba alkoholowa a dieta. Dlaczego alkohol powoduje niedobory pokarmowe?

Choroba alkoholowa w zaawansowanym stadium sprawia, że osoba nadmiernie spożywająca trunki, może z nich czerpać aż 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jednak alkohol dostarczająca jedynie tzw. puste kalorie. Dodatkowo regularne picie prowadzi do szeregu zaburzeń metabolicznych i fizjologicznych, które wpływają na zdolność organizmu do wchłaniania i przyswajania składników odżywczych:

 • Etanol może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit, czego efektem są zaburzenia trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
 • Alkohol zmniejsza wchłanianie witamin i minerałów, w tym witaminy B1, B6, kwasu foliowego, wapnia, magnezu i cynku.
 • Nadużywanie alkoholu skutkuje uszkodzeniem wątroby, odpowiadającej za produkcję enzymów trawiennych potrzebnych do przetwarzania składników pokarmowych. W konsekwencji organizm nie jest w stanie w pełni wykorzystać składników mineralnych z pożywienia, co prowadzi do niedoborów pokarmowych.

Wpływ alkoholu na apetyt

Krótkotrwałe działanie alkoholu zwykle prowadzi do zwiększenia apetytu. Wpływa on na układ nerwowy, powodując wydzielanie hormonów, takich jak grelina i neuropeptyd Y. Są one odpowiedzialne za pobudzenie łaknienia. Ponadto alkohol może zwiększać wrażliwość receptorów smaku, co powoduje, że jedzenie staje się bardziej przyjemne. Jednakże długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi zwykle do utraty apetytu i wyniszczenia organizmu. Dieta w chorobie alkoholowej odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji organizmu, dlatego warto zadbać o ten element podczas walki z nałogiem.

Jakie są skutki braku składników odżywczych w diecie alkoholika?

Osoby uzależnione często pomijają zdrowe posiłki na rzecz napojów procentowych. Najczęściej występującymi w chorobie alkoholowej niedoborami pokarmowymi są białko, witaminy z grupy B (szczególnie B1, B6), witaminy C, D, E oraz minerały (magnez, potas i cynk). Brak tych ważnych dla organizmu składników może prowadzić do poważnych konsekwencji:

 • osłabienia układu odpornościowego,
 • kurzej ślepoty,
 • rozmiękania kości,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zapalenia trzustki,
 • zaburzeń pamięci i równowagi,
 • wahań poziomu cukru we krwi,
 • zaburzeń lękowych i depresji.

Dlatego tak ważne jest, aby osoby uzależnione od alkoholu otrzymywały odpowiednią opiekę i wsparcie profesjonalistów w profesjonalnym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Prawidłowa dieta zawierająca niezbędne składniki odżywcze, pomaga zmniejszyć głód alkoholowy. 
         cta onz Dieta w chorobie alkoholowej – jak uzupełnić niedobory pokarmowe?  

Zdrowa dieta a leczenie alkoholizmu

Właściwa dieta odgrywa bardzo ważną rolę na każdym etapie choroby alkoholowej, a w szczególności u osoby, która rozpoczęła etap abstynencji. Odpowiednie odżywianie może wspomóc skuteczność konsultacji psychologicznych, terapii indywidualnej oraz zajęć grupowych. Celem odpowiednio zbilansowanych posiłków jest uzupełnienie niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania składników, przywrócenie sił witalnych, poprawa stanu psychicznego i wytrwanie w trzeźwości.

Dieta wysokobiałkowa, która zwiększa podaż białka, może przyczynić się do wzrostu syntezy neuroprzekaźników w mózgu poprzez uzupełnienie kluczowych aminokwasów, takich jak tyrozyna i tryptofan. Dodatkowo, gdy zawiera zwiększoną ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga poprawić funkcje wątroby.

Jakiego jedzenie unikać przy leczeniu alkoholizmu?

Nie ma jednej specjalnej diety dla osoby chorej, ale istnieją zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania, które są szczególnie ważne w leczeniu alkoholizmu. Podstawowa zasada obejmuje jak najmniej produktów przetworzonych, takich jak słodycze i fast foody. Zbilansowana dieta alkoholika powinna zawierać potrawy lekkostrawne, zawierające łatwe do przyswojenia witaminy i minerały. Pokarmy bogate w białko, węglowodany złożone, błonnik, witaminy i minerały oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapewniają uczucie sytości na dłużej.

Dobrym źródłem białka w diecie alkoholowej będzie chude mięso, jajka, ryby. Z kolei witamina E wraz z selenem zapobiega stłuszczeniu wątroby. Dlatego warto wprowadzić do jadłospisu orzechy, nasiona strączkowe oraz produkty pełnoziarniste. Na śniadanie i kolację zaleca się spożywać dużą porcję warzyw w połączeniu z chlebem razowym. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie po odstawieniu alkoholu i posiłki ze świeżymi owocami, których witaminy organizm wykorzysta do regeneracji.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017
 2. ,,Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka”, Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2012
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie