ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Dlaczego alkoholizm to choroba społeczna? Wyjaśniamy

Dlaczego alkoholizm to choroba społeczna? Wyjaśniamy

Cze 14, 2021 |

Alkoholizm to obecnie jeden z największych problemów społecznych, który w skutkach jest niemal tak samo niebezpieczny jak depresja czy cukrzyca. Uzależnienie od alkoholu dotyczy nie tylko samego uzależnionego, ale również dotyka osób z jego najbliższego otoczenia. Dziś wyjaśniamy, dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną

 

 • Częste sięganie po napoje wysokoprocentowe skutkuje popadnięciem w alkoholizm, który staje się chorobą społeczną.
 • Choroba alkoholowa negatywnie odbija się nie tylko na zdrowiu uzależnionego, ale przynosi negatywne skutki również w wymiarze społecznym.
 • Skutki alkoholizmu odczuwają wszyscy dookoła – sam uzależniony, jego rodzina, bliscy, ludzie z najbliższego otoczenia, a także osoby będące ofiarami wypadków, przemocy itd. 

Kto może stać się alkoholikiem? 

Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć, status społeczny oraz pochodzenie. Każdy, kto pije alkohol może stać się alkoholikiem. Ta choroba nie oszczędza ani biednych, ani bogatych. Ani młodych, ani starych. Ponieważ alkoholizm zwykle przychodzi znienacka, bardzo podstępnie zawłada całym życiem. W ostatnich latach zaobserwowano, że z uzależnieniem od alkoholu coraz częściej zmagają się również kobiety. Problem ten nasila się także wśród młodych osób, a to wszystko dlatego, że alkohol staje się coraz łatwiej dostępny. Ponadto dorastający ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, do czego może doprowadzić nadużywanie alkoholu. 

Przeczytaj artykuły na naszym blogu: 

cta onz Dlaczego alkoholizm to choroba społeczna? Wyjaśniamy

 

Czynniki wpływające na rozwój alkoholizmu 

Wśród czynników powodujących uzależnienie od alkoholu najczęściej wymienia się:

 • czynniki biologiczne
 • czynniki społeczne
 • czynniki psychiczne
 • czynniki duchowe 

Czynniki biologiczne

Istnieją pewne predyspozycje genetyczne, które mogą być związane z wolniejszym lub szybszym rozkładem alkoholu przez enzym o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Ponadto niektóre osoby mają wrodzone, genetyczne skłonności do uzależnienia się od alkoholu. 

Dowiedz się więcej na temat dziedziczenia alkoholizmu z naszego wpisu: Czy alkoholizm jest dziedziczny 

Czynniki społeczne

Wśród czynników społecznych wyróżnia się styl życia konkretnego człowieka. Osoba, która funkcje w środowisku, w którym często spożywa się alkohol, będzie miała skłonność do podobnego zachowania, a co za tym idzie, będzie bardziej narażona na chorobę alkoholową. 

Czynniki psychiczne

Nie jest tajemnicą, że już niewielkie ilości alkoholu potrafi wywołać efekt euforyzujący. Oznacza to, że po jednym piwie czy drinku poprawia się humor, człowiek się rozluźnia, zmniejszają się opory przed podjęciem rozmowy, zapomina się o kłopotach i problemach. Ludzie, którzy sięgają po alkohol po to, aby zapomnieć o tym, co złe i funkcjonują w przekonaniu, że to im pomaga, będą bardziej narażeni na uzależnienie się. 

Czynniki duchowe 

Chodzi tutaj o to, że w uzależnieniu to alkohol staje najważniejszą wartością w życiu, a upojenie przybiera wymiar, któremu wszystko inne zostaje podporządkowane. W konfrontacji z alkoholem przegrywają takie wartości, jak Bóg, rodzina, praca, prawdomówność. Brak wartości wywołuje uczucie pustki, bezsensu, co może prowadzić do sięgania po napoje wysokoprocentowe. 

Dlaczego alkoholizm jest zaliczany do chorób społecznych?

Alkoholizm to problem społeczny, ponieważ przyczynia się do powstawania takiego zjawiska, jak alkoholowa patologia społeczna. Patologia społeczna to nic innego jak zachowania, które odbiegają od norm wypracowanych przez lata w różnych społeczeństwach i są wątpliwe pod względem estetycznym i moralnym.

Mogłoby się wydawać, że alkoholizm dotyczy samej osoby uzależnionej. Tymczasem skutki tej podstępnej choroby odbijają się na większych grupach społecznych. Zawsze pierwszą ofiarą alkoholizmu staje się rodzina alkoholika, a potem on sam. Dzieci wychowywane w rodzinie, w której pojawia się problem alkoholowy, nigdy nie doznają prawdziwego, rodzicielskiego ciepła, co zawsze negatywnie odbija się na ich psychice. Zdarza się, że dzieci w rodzinach, w których nadużywany jest alkohol, bardzo często są zaniedbywane, gdyż pieniądze wydawane są na używki. Co więcej, zdarza się, że patologiczne zachowania któregoś z rodziców mogą być później naśladowane przez dzieci. Ponadto regularne nadużywanie alkoholu u samej osoby uzależnionej często wiąże się z występowaniem u niej zachowań patologicznych, takich jak agresja czy przemoc. 

Społeczne skutki alkoholizmu 

Alkoholizm niesie za sobą różne skutki w wymiarze społecznym. Oto najważniejsze z nich:

 • po alkohol sięgają coraz młodsze osoby;
 • przybywa osób nadużywających alkoholu i innych środków psychoaktywnych;
 • zwiększa się agresja, przemoc, przestępczość;
 • rośnie liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców;
 • przez nadmierne spożywanie alkoholu zmniejsza się wydajność pracowników, co może w efekcie przynieść straty zakładowi pracy. 

Jak walczyć z alkoholizmem w wymiarze społecznym?

Biorąc pod uwagę, że alkoholizm to choroba społeczna, zupełnie zasadne staje się stwierdzenie, że to społeczeństwo może mieć wpływ na osobę uzależnioną. Chodzi tu przede wszystkim o uświadomienie alkoholikowi, że najlepszym wyjściem z sytuacji i w zasadzie jedyną słuszną drogą jest podjęcie terapii leczenia uzależnień w ośrodku odwykowym

Źródła:

 1. ,,Kliniczne i społeczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, B. Woronowicz, AKMED Centrum Konsultacyjne.
 2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie