ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Dlaczego tak trudno odejść od alkoholika?

Dlaczego tak trudno odejść od alkoholika?

Lut 13, 2020 |

W większości przypadków to mąż zwykle opuszcza swoją uzależnioną żonę. Natomiast w odwrotnej sytuacji prawie zawsze żona zostaje przy mężu alkoholiku. Z czego to wynika? Dlaczego tak trudno jest zostawić alkoholika? 

  • Odejście od alkoholika jest ciężkie nie tylko dla samej osoby uzależnionej, która musi zacząć radzić sobie sama, ale również dla osoby, która odchodzi.
  • Kobiety często boją się odejść od swoich mężów alkoholików, ponieważ obawiają się życia, a często również wychowywania dzieci w pojedynkę.
  • Jednym z najlepszych sposobów na to, by pomóc alkoholikowi, jest zapisanie go na terapię do profesjonalnego ośrodka uzależnień.

Dlaczego kobiety zostają przy swoich partnerach alkoholikach? 

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie, że uzależnienie od alkoholu nie dotyczy samego alkoholika, ale również osób żyjących z nim w bliskich relacjach (żony, matki, siostry). Jeżeli jedna osoba w rodzinie pije, nie pozostaje to obojętne dla pozostałych jej członków. Energia osób otaczających alkoholika skoncentrowana jest głównie na próbach jego ratowania, a wszystko inne staje się tylko tłem. 

Związek z alkoholikiem jest trudny i może skończy się współuzależnieniem. W takich sytuacjach terapii wymaga nie tylko sam uzależniony, ale również partner lub partnerka. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu 

Jednym z powodów, dla którego żony nie odchodzą od swoich mężów alkoholików, są doświadczenia wyniesione z rodzinnych domów, w których też był problem alkoholowy lub inne patologiczne zachowania, np. przemoc. Osoby wychowane w takich rodzinach mają skłonności do traktowania zachowań nienormalnych jako całkowicie naturalne. Przykładowo z domów, gdzie alkohol był na porządku dziennym, można wynieść przekonanie, że częste picie nie jest czymś złym i każdy mężczyzna musi sobie coś mocniejszego wypić po ciężkim dniu pracy. 

Magiczne myślenie

Osoby współuzależnione, będące w związku z alkoholikiem, cechuje tzw. magiczne myślenie, czyli sprzeczne z doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem przekonanie, że miłość, poświęcenie uzdrowi partnera z alkoholizmu. Jednym z elementów magicznego myślenia są nieskuteczne próby kontrolowania zachowań alkoholika, które przejawiają się poprzez wylewanie, chowanie alkoholu, wymuszanie obietnic abstynencji, szantażowanie, groźby (np. zastraszanie odejściem). To złudna i nieodparta wiara, że tym razem z pewnością się uda. Trzeba jednak pamiętać, że choroba alkoholowa to na tyle podstępna choroba, że wszelkie próby zastraszania i groźby nigdy nie przynoszą efektów. 

Złudne poczucie mocy 

Partnerkom alkoholików zawsze wydaje się, że są w stanie sprawić, aby mąż lub partner przestał pić. Jest to złudne poczucie mocy. W rzeczywistości to nie partner decyduje o przebiegu życia w rodzinie, a alkoholik i jego sposób picia. 

Brak wiedzy na temat choroby alkoholowej 

Niedostateczna wiedza lub jej brak na temat choroby alkoholowej i kierowanie się błędnymi przekonaniami, np. gdyby mnie kochał, to by nie pił itp. jest w naszym społeczeństwie na porządku dziennym. Współuzależnione partnerki próbują nieudolnie pomagać, a wręcz stają się ,,pomocnikami” w piciu swojego partnera i paradoksalnie przyczyniają się do odwlekania decyzji o zaprzestaniu picia. W ten sposób alkoholik czuje się ,,rozgrzeszony” i nadal może bezkarnie sięgać po kieliszek. 

Krycie alkoholika 

Zamiast pozwolić alkoholikowi doświadczyć negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu, robią zgoła zupełnie coś innego. Chronią partnera, usprawiedliwiają jego pijaństwo, a nawet ukrywają jego chorobę alkoholową przed światem. 

Strach przed przemocą 

W związkach z alkoholikiem kobiety często trwają… ze strachu przed przemocą. Boją się podjąć decyzję o odejściu, aby mąż nie wpadł w furię. Zdarza się, że trwają w takich związkach również ze względu na zależność materialną.

Takie postępowanie można nazwać błędnym kołem, ponieważ trwając w takiej relacji żona alkoholika nie ma elementarnego poczucia bezpieczeństwa. Mimo iż często zastanawia się, czy zerwać kontakt z alkoholikiem i podjąć walkę o lepsze życie, to jednak boi się zaryzykować.

Presja rodziny

Kolejnym powodem, dla których partnerki nie decydują się odejść od alkoholików, jest brak zrozumienia i wsparcia ze strony rodziny.  Często kobiety boją się odejść od alkoholików ze względu na presję utrzymania małżeństwa za wszelką cenę (,,bo co ludzie powiedzą”). Ci ludzie często jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że posiadanie męża alkoholika jest nie lada wyzwaniem. Problem alkoholowy wpływa bowiem na życie całej rodziny, dlatego odejście od takiej osoby często może być nawet dla dobra dzieci.

Predyspozycje psychiczne 

Nie bez znaczenia są również predyspozycje psychiczne, które niejako wiążą się z tym, o czym już była mowa, a mianowicie z doświadczeniami wyniesionymi z rodzinnego domu. Niskie poczucie własnej wartości, lęk przed zmianami i ponoszeniem odpowiedzialności za własne życie, nadopiekuńczość, przecenianie własnych możliwości – to wszystko sprawia, że kobiety trwają przy mężczyźnie, pomimo świadomości tego, jak jego nałóg ma destrukcyjny wpływ na ich życie. 

Co więcej, często podczas samych rozmyślań o porzuceniu męża alkoholika pojawia się poczucie winy i wyrzuty sumienia, które skutecznie odwodzą od tego pomysłu.

Jak odejść od alkoholika?

To, jak powinna lub nie powinna postępować żona alkoholika, jest kwestią indywidualną. Dużo zależy od tego, jakie nastawienie do uzależnienia ma chory mąż – czy traktuje je jako rzeczywisty problem, czy jednak jako niewartą zachodu kwestię. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest chorobą, która może doszczętnie zniszczyć związek. Jedynie odpowiednie leczenie jest w stanie pomóc alkoholikowi. W takich sytuacjach warto podjąć więc próbę rozmów z osobą uzależnioną, wytłumaczyć, jakich konsekwencji może się spodziewać i przedstawić inne możliwości wyjścia z tej sytuacji, a także gdzie szukać pomocy. Kiedy jednak rozmowy nic nie dają i picie męża jest takie samo, a alkohol staje się dla niego najważniejszy – trzeba podjąć decyzję. Żona alkoholika, kiedy zdecyduje się na odejście od niego, powinna po prostu to zrobić, bez żadnych skrupułów. Nawet jeśli posiada potomstwo, to wychowanie dzieci samodzielnie może być i tak łatwiejsze, niż u boku pijącego męża.

Czy od alkoholika trzeba odejść? 

Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. Takie decyzje podejmuje się indywidualnie, po głębokim namyśle, rozważeniu za i przeciw. Każda sytuacja jest przecież inna. Jedno jest pewne, zawsze należy dać sobie szansę. Tą szansą powinno być nakłonienie alkoholika do podjęcia terapii uzależnień. Zwykle jednak też współuzależnienie wymaga współwytrzeźwienia. Co to oznacza? Osoba współuzależniona, podobnie jak sam uzależniony, potrzebuje pomocy. Terapia osób współuzależnionych, prowadzona przez profesjonalny ośrodek terapii uzależnień, to szansa, by partnerka w końcu mogła odnaleźć właściwą ścieżkę postępowania i stać się silniejszą. 

Mąż alkoholik – jak z nim żyć?

Kiedy żona alkoholika zdecyduje się na to, by nadal wspierać osobę uzależnioną i dzielić z nią życie, nie może zapominać również o sobie. Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne jest bowiem w tym przypadku niezwykle ważne. Niekiedy psycholog okazuje się osobą, która może udzielić najlepszej pomocy. Nie warto wówczas wahać się i zastanawiać, czy jest sens korzystać z jego usług. W niektórych sytuacjach jest to jedynym dobrym sposobem rozwiązywania problemów.

Zastanawiasz się, czy życie z osobą uzależnioną ma sens? Zapraszamy do lektury artykułu: Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać.

 

Źródła:

  1. ,Koniec współuzależnienia: jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie”, M.Beattie, Media Rodzina, 1998.
  2. ,,Żony alkoholików”, H. Szczepańska, Instytut Psychologii, Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1992.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie