ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Związek z DDA – jak żyć z taką osobą?

Związek z DDA – jak żyć z taką osobą?

Cze 15, 2022 |

Wiele osób dorastających w destrukcyjnej rodzinie, w której występował alkoholizm u przynajmniej jednego z rodziców, ma problemy z budowaniem udanych związków. Dorosłe Dzieci Alkoholików wchodzą w życie z bagażem przykrych doświadczeń, które utrudniają im nawiązania zdrowych relacji. Brak pozytywnych wzorców wyniesionych z domu nie ułatwia funkcjonowania w małżeństwie czy związku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy udany związek z DDA jest możliwy.

 • Osoby z DDA przez trudne dzieciństwo związane z nadużywaniem alkoholu przez rodziców przejawiają pewne schematy zachowań, mechanizmów obronnych i emocji, które utrudniają budowanie szczęśliwych związków.
 • Najczęściej spotykane problemy w związkach z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików to kłopoty z zaufaniem, odpowiedzialnością i strach przed porzuceniem. 
 • Aby stworzyć szczęśliwy, stabilny związek z osobą z DDA często konieczny jest udział w terapii, aby przepracować trudne doświadczenia z okresu dzieciństwa.

Czym jest syndrom DDA? 

Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików jest schematem postępowania osób, które wychowały się w domu, gdzie chociaż jedno z rodziców nadużywało alkoholu. Brak poczucia bezpieczeństwa, bliskości i miłości, a także nieustanna niepewność odcisnęły piętno na młodym człowieku. Skutki są dalekosiężne i często utrzymują się przez całe życie. Efektem tego u partnera z DDA może pojawić się:

 • niedojrzałość społeczna;
 • brak poczucia własnej wartości;
 • agresja lub nadpobudliwość;
 • konflikty w relacjach;
 • depresja;
 • niskie poczucie własnej skuteczności;
 • zaburzenia lękowe.

Problemy DDA w budowaniu związków

Funkcjonowanie w domu, w którym brakowało miłości, szacunku i poczucia bezpieczeństwa sprawiło, że osoby z DDA nie wiedzą, jak powinien wyglądać prawdziwy związek. W tej sprawie zdają się na wyczucie, często popełniając sporo błędów. Dorosłe Dzieci Alkoholików często wchodzą także w toksyczne relacje. Wynika to z faktu, że miłość kojarzą z cierpieniem, którego doznały w domu rodzinnym. Będąc w związku z osobą z syndromem DDA, najczęściej trzeba zmierzyć się z:

Problemem z intymnością i zaufaniem

Kontakt z alkoholizmem najbliższych w okresie dzieciństwa może prowadzić w dorosłym życiu do problemów związanych z intymnością i zaufaniem w stosunku do partnera. Osoby wychowane w rodzinie alkoholowej mogły jako dzieci nauczyć się, że ludziom nie można ufać, ponieważ mogą ich zranić. Brak ufności prowadzi do kłopotów z otwartością i szczerością w małżeństwie. 

Problemem z odpowiedzialnością 

Dorosłe Dzieci Alkoholików mają zwykle problemy z poczuciem odpowiedzialności rodzinnej, która jest istotną częścią zdrowego małżeństwa. Mieszkając z rodzicami nadużywającymi trunków, nigdy nie nauczyli się, czym tak naprawdę jest dojrzałe zachowanie i mogą wykazywać podobne cechy i zachowania, jak ich nieodpowiedzialni bliscy. Czasem zdarza się wręcz odwrotne postępowanie osób z DDA. Mają oni nadmiernie rozwinięte poczucie odpowiedzialności za opiekę nad innymi. W celu uniknięcia osobistych trudności zaniedbują własne potrzeby. 

Strachem przed odrzuceniem

Mieszkanie z rodzicem alkoholikiem w dzieciństwie może wywoływać strach przed porzuceniem w wieku dorosłym. Osoby z DDA mają niską samoocenę i nie wierzą, że ktoś może pokochać ich takimi, jakimi są. Z jednej strony zmagają się z lękiem przed bliskością, a z drugiej zrobią naprawdę wiele, by powstrzymać partnera przed odejściem. W tworzonych relacjach nie czują się swobodnie i bezpiecznie. Nieustannie boją się negatywnej oceny, starają się ukryć swoje słabości, co utrudnia budowanie więzi. 

Problemem zatracania się w miłości 

Osoby z DDA mogą bać się zaangażować w związek lub kochać za bardzo. Stają się niemal uzależnieni od partnera i otaczają go wręcz toksyczną miłością. A ponieważ w domu nie zaznali odpowiednich wzorców, mają wyidealizowany obraz miłości. Mogą domagać się od partnera pełnej uwagi, całkowitej jedności pod względem myśli, uczuć i poglądów. W przypadku próby wyznaczania granic są w stanie posunąć się nawet do szantażu emocjonalnego. cta onz Związek z DDA  jak żyć z taką osobą?

Czy z osobą z DDA można stworzyć udany związek? 

Nie każda osoba wychowana w rodzinie z problemami alkoholowymi ma trudności w nawiązywaniu trwałych relacji. Jednak wiele ludzi zmaga się z syndromem DDA, nawet o tym nie wiedząc. Budowanie udanej relacji z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika często nie jest łatwe i wymaga pewnych ustępstw, a przede wszystkim zrozumienia zachowań partnera, mimo że często wydają się nieracjonalne. W wielu przypadkach są one efektem niskiej samooceny i strachu przed byciem porzuconym. Dlatego niezbędne są szczere rozmowy i okazywanie wsparcia, które dla osób z DDA ma duże znaczenie. Warto chwalić partnera za nawet drobne sprawy, aby pomóc mu budować pewność siebie, jednocześnie nie krytykując, gdy coś mu nie wyjdzie. Należy unikać oskarżycielskich słów, ponieważ nawet drobne uwagi mogą spowodować wycofanie i poczucie krzywdy. Warto, by osoby pozostające w związkach poznały mechanizmy emocjonalne i psychologiczne towarzyszące ich partnerom. W wielu związkach potrzebna może być konsultacja z psychoterapeutą, który wskaże prawidłowe sposoby zachowań i pomoże w codziennym funkcjonowaniu z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika. 

Jak pomóc osobie z syndromem DDA?

Osoby dorastające w rodzinie alkoholowej, często nie zdają sobie sprawy z posiadanego syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika. Przez długie lata walczą ze swoimi emocjami i próbują jak najlepiej dostosować się do życia w społeczeństwie. Dzięki terapii DDA w ośrodku leczenia uzależnień będą w stanie poradzić sobie z przeszłością i zbudować szczęśliwy związek. Pozytywne rezultaty przyniosą zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne. Aby lepiej zrozumieć, jaki wpływ na związek mają doświadczenia partnera z okresu dzieciństwa, warto skorzystać z terapii małżeńskiej oraz dowiedzieć się, jak najwięcej o osobach z syndromem DDA. Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. ,,Dorosłe dzieci alkoholików”, Woititz Janet G., Akuracik, 2000.
 2. ,,Zagrożenia i problemy współczesnej rodziny”, Bębas S., Wyższa Szkoła Handlowa, 2011. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku