ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Halucynoza alkoholowa – czym się objawia, jak leczyć?

Halucynoza alkoholowa – czym się objawia, jak leczyć?

Mar 18, 2021 |

Alkoholizm to choroba przewlekła, chroniczna, nieuleczalna. Powoduje degradację wszystkich sfer życia. Nadmierne i długotrwałe picie alkoholu prowadzi nie tylko do rozwoju wielu chorób, ale i wywołuje zmiany w psychice. Długotrwałe narażanie mózgu na toksyczne działanie alkoholu etylowego grozi rozwojem m.in. halucynozy alkoholowej. Czym się objawia i jak leczyć omamicę alkoholową?

 

 • Długotrwałe picie alkoholu i narażanie mózgu na działanie etanolu może prowadzić do rozwoju halucynozy alkoholowej.
 • Halucynoza alkoholowa może przybierać postać: ostrą lub przewlekłą.
 • Głównym objawem halucynozy alkoholowej są omamy słuchowe. Chory słyszy nieistniejące głosy, czasami należące do rodziny albo znajomych. 

Co to jest halucynoza alkoholowa? 

Halucynoza alkoholowa, określana również jako omamica alkoholowa, to rodzaj psychozy alkoholowej przybierającej postać schizofrenii alkoholowej. Dla halucynozy alkoholowej charakterystyczne są omamy słuchowe. Niekiedy mogą pojawić się także omamy innych zmysłów, np. wzroku i urojenia. Halucynoza alkoholowa zwykle towarzyszy objawom zespołu abstynenckiego. Niektórzy badacze zajmujący się wpływem alkoholu na organizm człowieka uważają, że jest to odmiana majaczenia alkoholowego.

cta onz Halucynoza alkoholowa  czym się objawia, jak leczyć?

Czy u wszystkich alkoholików występuje halucynoza alkoholowa? 

Halucynoza alkoholowa jest dość rzadkim powikłaniem uzależnienia od alkoholuSzacuje się, że występuje ona średnio u około 1% alkoholików, a co u piątego chorego ma charakter przewlekły, co oznacza, że utrzymuje się ona przez dłuższy czas, nawet przez kilka miesięcy. 

Jakie są przyczyny ostrej halucynozy alkoholowej? 

Halucynoza alkoholowa, podobnie jak pozostałe odmiany psychozy alkoholowej (majaczenie alkoholowe, paranoja alkoholowa, psychoza Korsakowa) są zaburzeniami o nie do końca poznanej dotąd patogenezie. Naukowcy są jednak zgodni co do tego, że halucynozę alkoholową diagnozuje się u osób długotrwale nadużywających alkoholu, a przyczyną powstawania objawów charakterystycznych dla omamicy alkoholowej jest nagłe odstawienie napojów wysokoprocentowych lub znaczne ograniczenie ich spożycia. 

Jak objawia się halucynoza alkoholowa? 

Halucynoza alkoholowa występuje w okresie abstynencji. Do charakterystycznych objawów pojawiających się w przebiegu halucynozy alkoholowej zaliczają się: 

 • omamy słuchowe – uzależniony zaczyna słyszeć głosy bliskich mu osób, np. członków rodziny, znajomych, które mu grożą, oskarżają go. W niektórych przypadkach omamy słuchowe namawiają chorego do podejmowania różnych działań;
 • omamy wzrokowe – obejmują widzenie zarówno prostych wrażeń – błysków kształtów, jak i sylwetek ludzi, zwierząt czy nieistniejących przedmiotów);
 • omamy czuciowe – chory ma wrażenie, że coś chodzi po jego ciele;
 • urojenia prześladowcze – uzależniony twierdzi, że jest podglądany i prześladowany;
 • zaburzona orientacja allopsychiczna – chory nie jest w stanie podać aktualnej daty oraz określić, gdzie się znajduje w danym momencie. 

Przewlekła halucynoza alkoholowa

Oprócz ostrej halucynozy alkoholowej może pojawić się także postać przewlekła. W tym przypadku objawy utrzymują się dłuższy czas. Przewlekła halucynoza alkoholowa może trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Ponieważ zespół objawów występujących w przebiegu przewlekłej halucynozy alkoholowej w dużej mierze odpowiada symptomom klasycznej schizofrenii, przed postawieniem diagnozy konieczne jest rozróżnienie obu tych schorzeń.   

Jak leczyć halucynozę alkoholową? 

W przypadku pojawienia się objawów charakterystycznych dla omamicy alkoholowej zwykle konieczne jest leczenie farmakologiczne. Halucynoza alkoholowa wymaga konsultacji lekarskiej z psychologiem lub z psychiatrą. Lekarz podczas wywiadu z pacjentem zbiera szczegółowe informacje dotyczące ilości spożywanego alkoholu oraz okoliczności wystąpienia objawów. W zależności od stopnia ich nasilenia halucynoza alkoholowa może wymagać hospitalizacji przy zaprzestaniu dalszego spożywania alkoholu. 

Co robić, aby nie doszło do rozwoju halucynozy alkoholowej? 

Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu, należy podjąć walkę z samym uzależnieniem już na samym początku choroby. Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu jest terapia uzależnień. Dla wielu alkoholików terapia jest światełkiem w tunelu. Pozwala wrócić do normalnego życia i wyjść z nałogu. 

Zainteresował Cię nasz temat? Przeczytaj powiązane artykuły na blogu:

Źródła:

 1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
 2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie