ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Lis 15, 2022 |

Niestety liczba uzależnionych od alkoholu osób zarówno na świecie, jak i w Polsce cały czas rośnie. Wychodzenie z nałogu nie jest prostym ani łatwym procesem. Czasem może nawet wydawać się to niemożliwe. Walka z chorobą najczęściej wymaga profesjonalnej pomocy lub leczenia alkoholizmu w specjalistycznym ośrodku. Odstawienie alkoholu ma nie tylko wiele korzyści poprawiających jakości życia, ale także zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że po zaprzestaniu spożywania trunków, organizm potrzebuje czasu, aby oczyścić się z toksyn i wrócić do pełnej sprawności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zależy szybkość oczyszczania organizmu z alkoholu.

  • Najważniejszym etapem oczyszczania organizmu z alkoholu jest całkowita abstynencja.
  • Przywrócenie równowagi w organizmie alkoholika wymaga czasu, ponieważ jego narządy muszą się zregenerować. 
  • Szybkość oczyszczania organizmu z alkoholu uzależniona jest od wielu czynników, takich jak waga, płeć, ilość i moc wypitego napoju procentowego. 

Jakie są skutki odstawienia alkoholu?

Całkowita eliminacja alkoholu z życia przynosi wiele korzyści. Dlatego warto podjąć ten ważny krok i rozpocząć walkę z nałogiem, choć jest to droga długa i wyboista. Niedługo po tym, jak osoba uzależniona przestaje pić alkohol, zaczyna odczuwać skutki odstawienia. Objawy u każdego mogą wyglądać inaczej i mieć inną intensywność. Duże znaczenie ma stopień uzależnienia. Do typowych objawów całkowitego odstawienia alkoholu można zaliczyć: 

  • bóle głowy,
  • bezsenność,
  • uczucie lęku,
  • nudności i wymioty, 
  • podwyższone ciśnienie, 
  • zaburzenia świadomości.

Ich intensywność sprawia, że wiele osób, chcąc je złagodzić, ponownie sięga po trunki. Głód alkoholowy to stan, w którym dochodzi do silnej potrzeby sięgnięcia po alkohol.

Jak przebiega proces metabolizowania alkoholu w organizmie? 

Odpowiedź na pytanie, jak długo alkohol pozostaje w organizmie, zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć to, ile wypiliśmy, jak często sięgamy po napoje procentowe i jak mocne trunki wybieramy. Wiele osób mylnie uważa, że za rozkładanie alkoholu w organizmie odpowiada jedynie wątroba. W rzeczywistości wiele narządów bierze udział w oczyszczaniu ciała z toksycznych substancji. 

Spożywane napoje alkoholowe w pierwszej kolejności trafiają do żołądka, gdzie zaczyna być rozkładany przez znajdujące się enzymy. Gdy alkohol przejdzie przez żołądek, jelito cienkie i dostanie się do krwiobiegu poprzez błony śluzowe, dopiero w tym momencie transportowany jest do wątroby, która usuwa z organizmu koło 90% toksyn. Jeśli dużo pijesz lub spożywasz trunki codziennie, będą one przetwarzane przez organy znacznie wolniej. Niemetabolizowany alkohol przez krwiobieg trafia do wszystkich organów, w tym także mózgu, aż do momentu przekształcenia go w octan. 

Jakie czynniki wpływają na szybkość detoksykacji organizmu?

Nie każdy organizm w takim samym tempie detoksykuje alkohol. Czas potrzeby do całkowitego oczyszczenia, będzie u każdej osoby inny i zależy od kilku czynników, w tym: 

  • wieku, płci i masy ciała;
  • ilości spożytego alkoholu;
  • czasu, w którym został wypity;
  • rodzaju spożywanego alkoholu;
  • ogólnego stanu zdrowia; 
  • interakcji z lekami;

Niektórzy ludzie uważają wyższą tolerancję na alkohol za powód do przechwalania się tym. Jednak możliwość spożywania większej ilości napojów procentowych niż inni, bez odczucia efektów ubocznych, w rzeczywistości jest jednym z objawów uzależnienia. Oznacza to, że organizm przystosował się do obecności dużych dawek alkoholu, a po zaprzestaniu spożywania można doświadczyć objawów odstawienia
  cta onz Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?  

Regeneracja wątroby po odstawieniu alkoholu 

Alkohol to toksyna przechodząca przez wątrobę, która wytwarza enzym zwany dehydrogenazę aldehydową. Odpowiada on za rozkładanie alkoholu na ketony z szybkością około 100 ml na godzinę. W efekcie jego stężenie we krwi spada o 0,015 g w ciągu 60 minut. Kiedy alkoholik spożywa duże ilości trunków, wątroba zmuszona jest do intensywnej pracy. Ponadto niektóre zdrowe komórki obumierają, ale z czasem się regenerują. Jednak jeśli wątroba nie ma czasu na odpoczynek, może ulec poważnemu uszkodzeniu. Więcej na temat chorób wątroby spowodowanych nadużywaniem alkoholu dowiesz się z artykułu: Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika.

Całkowite odstawienia piwa, wina, wódki lub innych napojów zawierających etanol, wiąże się z rozpoczęciem przez organizm regeneracji. Odbudowa wątroby, która w przypadku alkoholików narażona była na największe uszkodzenia, zajmuje od kilku tygodni do nawet paru miesięcy. Jeśli nie jesteśmy osobą uzależnioną od alkoholu, a jedynie jednorazowo wypiliśmy więcej na imprezie, regeneracja trwa zazwyczaj około 2 dni. 

Odstawienie alkoholu i życie w trzeźwości a profesjonalna pomoc 

Uzależnienie od alkoholu, ale także innych substancji, nie pojawia się z dnia na dzień. Podobnie jest z procesem wychodzenia z nałogu – nie następuje nagle. Wymaga pracy nad sobą, a często pomocy specjalisty, który wesprze w trudnych momentach. Konsultacje psychologiczne, zajęcia indywidualne oraz warsztaty grupowe prowadzone przez ośrodek leczenia uzależnień taki jak ośrodek Nowe Życie pozwalają wytrwać w trzeźwości, aby rozpocząć lepsze życie i cieszyć się zdrowiem.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
  2. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie