ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Lis 15, 2022 |

Niestety liczba uzależnionych od alkoholu osób zarówno na świecie, jak i w Polsce cały czas rośnie. Wychodzenie z nałogu nie jest prostym ani łatwym procesem. Czasem może nawet wydawać się to niemożliwe. Walka z chorobą najczęściej wymaga profesjonalnej pomocy lub leczenia alkoholizmu w specjalistycznym ośrodku. Odstawienie alkoholu ma nie tylko wiele korzyści poprawiających jakości życia, ale także zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że po zaprzestaniu spożywania trunków, organizm potrzebuje czasu, aby oczyścić się z toksyn i wrócić do pełnej sprawności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zależy szybkość oczyszczania organizmu z alkoholu.

 • Najważniejszym etapem oczyszczania organizmu z alkoholu jest całkowita abstynencja.
 • Przywrócenie równowagi w organizmie alkoholika wymaga czasu, ponieważ jego narządy muszą się zregenerować. 
 • Szybkość oczyszczania organizmu z alkoholu uzależniona jest od wielu czynników, takich jak waga, płeć, ilość i moc wypitego napoju procentowego. 

Jakie są skutki odstawienia alkoholu?

Całkowita eliminacja alkoholu z życia przynosi wiele korzyści. Dlatego warto podjąć ten ważny krok i rozpocząć walkę z nałogiem, choć jest to droga długa i wyboista. Niedługo po tym, jak osoba uzależniona przestaje pić alkohol, zaczyna odczuwać skutki odstawienia. Objawy u każdego mogą wyglądać inaczej i mieć inną intensywność. Duże znaczenie ma stopień uzależnienia. Do typowych objawów całkowitego odstawienia alkoholu można zaliczyć: 

 • bóle głowy,
 • bezsenność,
 • uczucie lęku,
 • nudności i wymioty, 
 • podwyższone ciśnienie, 
 • zaburzenia świadomości.

Ich intensywność sprawia, że wiele osób, chcąc je złagodzić, ponownie sięga po trunki. Głód alkoholowy to stan, w którym dochodzi do silnej potrzeby sięgnięcia po alkohol.

Jak przebiega proces metabolizowania alkoholu w organizmie? 

Odpowiedź na pytanie, jak długo alkohol pozostaje w organizmie, zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć to, ile wypiliśmy, jak często sięgamy po napoje procentowe i jak mocne trunki wybieramy. Wiele osób mylnie uważa, że za rozkładanie alkoholu w organizmie odpowiada jedynie wątroba. W rzeczywistości wiele narządów bierze udział w oczyszczaniu ciała z toksycznych substancji. 

Spożywane napoje alkoholowe w pierwszej kolejności trafiają do żołądka, gdzie zaczyna być rozkładany przez znajdujące się enzymy. Gdy alkohol przejdzie przez żołądek, jelito cienkie i dostanie się do krwiobiegu poprzez błony śluzowe, dopiero w tym momencie transportowany jest do wątroby, która usuwa z organizmu koło 90% toksyn. Jeśli dużo pijesz lub spożywasz trunki codziennie, będą one przetwarzane przez organy znacznie wolniej. Niemetabolizowany alkohol przez krwiobieg trafia do wszystkich organów, w tym także mózgu, aż do momentu przekształcenia go w octan. 

Jakie czynniki wpływają na szybkość detoksykacji organizmu?

Nie każdy organizm w takim samym tempie detoksykuje alkohol. Czas potrzeby do całkowitego oczyszczenia, będzie u każdej osoby inny i zależy od kilku czynników, w tym: 

 • wieku, płci i masy ciała;
 • ilości spożytego alkoholu;
 • czasu, w którym został wypity;
 • rodzaju spożywanego alkoholu;
 • ogólnego stanu zdrowia; 
 • interakcji z lekami;

Niektórzy ludzie uważają wyższą tolerancję na alkohol za powód do przechwalania się tym. Jednak możliwość spożywania większej ilości napojów procentowych niż inni, bez odczucia efektów ubocznych, w rzeczywistości jest jednym z objawów uzależnienia. Oznacza to, że organizm przystosował się do obecności dużych dawek alkoholu, a po zaprzestaniu spożywania można doświadczyć objawów odstawienia
  cta onz Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?  

Regeneracja wątroby po odstawieniu alkoholu 

Alkohol to toksyna przechodząca przez wątrobę, która wytwarza enzym zwany dehydrogenazę aldehydową. Odpowiada on za rozkładanie alkoholu na ketony z szybkością około 100 ml na godzinę. W efekcie jego stężenie we krwi spada o 0,015 g w ciągu 60 minut. Kiedy alkoholik spożywa duże ilości trunków, wątroba zmuszona jest do intensywnej pracy. Ponadto niektóre zdrowe komórki obumierają, ale z czasem się regenerują. Jednak jeśli wątroba nie ma czasu na odpoczynek, może ulec poważnemu uszkodzeniu. Więcej na temat chorób wątroby spowodowanych nadużywaniem alkoholu dowiesz się z artykułu: Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika.

Całkowite odstawienia piwa, wina, wódki lub innych napojów zawierających etanol, wiąże się z rozpoczęciem przez organizm regeneracji. Odbudowa wątroby, która w przypadku alkoholików narażona była na największe uszkodzenia, zajmuje od kilku tygodni do nawet paru miesięcy. Jeśli nie jesteśmy osobą uzależnioną od alkoholu, a jedynie jednorazowo wypiliśmy więcej na imprezie, regeneracja trwa zazwyczaj około 2 dni. 

Odstawienie alkoholu i życie w trzeźwości a profesjonalna pomoc 

Uzależnienie od alkoholu, ale także innych substancji, nie pojawia się z dnia na dzień. Podobnie jest z procesem wychodzenia z nałogu – nie następuje nagle. Wymaga pracy nad sobą, a często pomocy specjalisty, który wesprze w trudnych momentach. Konsultacje psychologiczne, zajęcia indywidualne oraz warsztaty grupowe prowadzone przez ośrodek leczenia uzależnień taki jak ośrodek Nowe Życie pozwalają wytrwać w trzeźwości, aby rozpocząć lepsze życie i cieszyć się zdrowiem.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
 2. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku