ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak przerwać cug alkoholowy?

Jak przerwać cug alkoholowy?

Gru 16, 2022 |

Obecnie coraz częściej po alkohol sięgamy w celu odprężenia i relaksu po trudach dnia pracy. Jest obecny na wszystkich spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Stał się lekiem na codzienne problemy, a to sprawia, że bardzo łatwo utracić kontrolę na ilością, jaką spożywamy. Alkoholizm jest chorobą XXI wieku. Przewlekłe picie w połączeniu z objawami zespołu abstynencyjnego stanowi prostą drogę do wpadnięcia w cug alkoholowy, który prowadzi do wyniszczenia organizmu i pogłębia zaawansowanie choroby alkoholowej. Uzależniony sięga po kolejne dawki alkoholu w celu złagodzenia efektów odstawienia i często traci kontrolę nad ilością oraz częstotliwością spożywania napojów procentowych. Dowiedz się, czym jest cug, ile trwa i w jaki sposób bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy. Zapraszamy do lektury.

 • Cug alkoholowy pojawia się, gdy osoba nie może przestać pić i sięga po alkohol kilka dni z rzędu.
 • Skutki ciągu alkoholowego mogą obejmować zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W najgorszym przypadku nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci.
 • Sposobem na wyjście z ciągu alkoholowego jest detoks i specjalna terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

Czym jest cug alkoholowy?

Cug alkoholowy to permanentny stan nietrzeźwości, który zwykle trwa dłużej niż 48 godzin. W jego trakcie osoba pozostaje w stanie upojenia, odczuwając przymus picia. Alkohol spożywany w nadmiarze stanowi zagrożenia dla zdrowia, a nawet może doprowadzić do śmierci. Efektem może być także pojawienie się powikłanego zespołu abstynencyjnego. Sposób postępowania uzależnionego znajdującego się w ciągu alkoholowym jest dość prosty. W sytuacji, gdy poziom alkoholu etylowego we krwi maleje, zaczyna on odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i spożywa kolejne dawki procentów w celu ich złagodzenia. W ten sposób wpada w błędne koło i jedynie pogłębia swoje uzależnienie.

Kiedy pojawia się cug alkoholowy i jakie są jego objawy?

Alkoholik wpada w cug, ponieważ w momencie, gdy przestaje pić, poziom etanolu spada w jego organizmie. Dopadają go objawy kaca i zaczyna się on gorzej czuć. Pojawiają się nudności, drżenie ciała, wymioty, bezsenność, zawroty głowy. W celu załagodzenia głodu alkoholowego spożywa kolejne dawki. Kiedy możemy zacząć podejrzewać, że my sami lub nasz partner wpadł w ciąg alkoholowy? W przypadku osoby uzależnionej objawy będą zbliżone do choroby alkoholowej. Z tą różnicą, że alkoholik będzie przez kilka dni niemal cały czas pod wpływem procentów. Stany upojenia są przeplatane okresami abstynencji, które wraz z postępowaniem utraty kontroli nad piciem, będą coraz krótsze. Do objawów, po których rozpoznamy cug zaliczyć należy:

 • zespół odstawienia,
 • picie od samego rana,
 • brak kontroli nad ilością spożytych trunków,
 • zwiększona tolerancja na alkohol.

Ile trwa cug alkoholowy?

Codzienne spożywanie alkoholu może trwać od kilku dni do nawet tygodni. W dużej mierze jest to sprawa indywidualna, ale znaczenie ma tutaj stopień alkoholizmu. Przyjmuje się, że kilkudniowe picie występuje zwykle w ostatniej fazie choroby, ale zdarza się, że ciągi alkoholowe pojawiają się także w fazie ostrzegawczej. Może to objawiać się wypijaniem jednego piwa lub butelki wina kilka dni z rzędu. Więcej o fazach uzależnienia dowiesz się z artykułu: Fazy choroby alkoholowej. 

   cta onz Jak przerwać cug alkoholowy?  

Ciąg alkoholowy – jakie są skutki utraty kontroli i nadużywania trunków?

Długotrwałe nadużywanie substancji procentowych prowadzi do utraty kontroli nad swoim życiem. Negatywnie wpływa także na organizm alkoholika, a skutki cugu kilkudniowego są zdecydowanie gorsze niż złe samopoczucie związane z kacem. Niestety osoby chore zwykle nie zdają sobie z tego sprawy. Szkodliwe skutki w obszarze zdrowia fizycznego to m.in.:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • wyniszczenie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba i trzustka
 • refluks żołądka
 • powoduje utraty pamięci, omamy, paranoje
 • uszkadza układ nerwowy.

Fizyczne i psychiczne skutki uzależnienia od alkoholu, a tym samym krótszych lub dłuższych okresów cugu to nie jedyne konsekwencje. Nałóg sprawia, że osoba nie jest w stanie zapewnić rodzinie bezpieczeństwa i stabilizacji, co prowadzi do zaniku więzi i rozwodu. Zaniedbuje także obowiązki służbowe, stając się pracownikiem, na którym nie można polegać, a efektem jest utrata pracy.

Jak bezpiecznie przerwać cug alkoholowy?

Wielodniowe picie osób uzależnionych od alkoholu jest trudne do zakończenia, a one same często nie wiedzą, jak przerwać ten stan. Wiąże się to z pojawieniem nieprzyjemnych objawów zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej chorego. Dlatego nagłe odstawienie trunków i odtrucie organizmu w warunkach domowych nie tylko jest nieskuteczne, ale często też niebezpieczne, gdyż wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań zagrażających zdrowiu. Objawy i skutki nagłego zaprzestania picia często są tak silne, że uzależniony w celu ich złagodzenia sięga po kolejną dawkę. Pomóc alkoholikowi można poprzez specjalistyczną opiekę, którą otrzyma w ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie. Detoks alkoholowy połączony z terapią to pierwsze kroki do wytrwania w trzeźwości i odtrucia organizmu. Udział w warsztatach grupowych, zajęciach indywidualnych czy konsultacjach psychologicznych pozwala wyjść z nałogu i rozpocząć lepsze życie.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
 2. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym”, Krzysztof Andrzej Wojcieszek, Wydawnictwo Rubikon, 2010
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku