ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Lis 17, 2021 |

Alkoholizm to choroba podstępna, przewlekła i niebezpieczna. Zaczyna się dość niewinnie – zazwyczaj od kilku kieliszków wina bądź piwa wypijanych okazyjne dla towarzystwa lub poprawy humoru. Z czasem jednak przybiera na sile, bo po trunki wysokoprocentowe zaczyna się sięgać coraz częściej i w większych ilościach. Alkohol staje się sposobem na odprężenie i remedium na codzienne problemy. I tak popada się w błędne koło uzależnienia. Utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu w połączeniu z trudnymi do zniesienia objawami głodu alkoholowego to prosta droga do tego, by mówić o ciągu alkoholowym. Czym właściwie jest cug alkoholowy i czy można go skutecznie przerwać? Zapraszamy do lektury.

  • Mianem ciągu alkoholowego określa się picie alkoholu przez dwa lub więcej dni z rzędu. 
  • Nieprzerwany cug alkoholowy może nieść bardzo negatywne skutki dla zdrowia, zarówno w sferze zdrowotnej, jak i psychicznej.
  • Stan ciągu alkoholowego można przerwać, dzięki detoksowi oraz specjalistycznej terapii leczenia uzależnień. 

Co to jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy określony jest stanem upojenia, który trwa co najmniej 48 godzin. W praktyce jednak często trwa znacznie dłużej – kilka tygodni, a nawet miesięcy. Polega on na tym, że przez ten cały czas osoba jest w stanie upojenia alkoholowego. Gdy przychodzi moment trzeźwości, nie potrafi poradzić sobie z jego psychicznymi i fizycznymi objawami odstawienia, więc znowu sięga po substancję odurzającą. To, co charakterystyczne dla ciągu alkoholowego, to przede wszystkim:

  • utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu;
  • występowanie objawów zespołu abstynenckiego (jest to stan, który pojawia się w momencie odstawienia alkoholu. Osoba uzależniona doświadcza wówczas silnego głodu alkoholowego, któremu towarzyszą takie objawy, jak: nieodparta chęć sięgnięcia po alkohol, nudności, drżenie ciała, wymioty, potliwość, bezsenność, lęk);
  • brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu; 
  • zwiększona tolerancja na alkohol. 

Więcej na temat zespołu abstynenckiego przeczytasz w naszym artykule: Zespół abstynencki – jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Kiedy pojawia się cug alkoholowy? 

Ciąg alkoholowy jest jednym z objawów choroby alkoholowej. Charakterystyczny jest dla fazy chronicznej, ale może pojawić się również w fazie ostrzegawczej. Gdy pojawia się u osoby jeszcze nieuzależnionej, jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że jest ona zagrożona nałogiem. 

Ile trwa ciąg alkoholowy?

Większość terapeutów jest zdania, że o ciągu alkoholowym możemy mówić wówczas, gdy okres nieprzerwanego picia trwa minimum 48 godzin, czyli dwa dni. To, jak długo będzie trwał ciąg alkoholowy, jest sprawą indywidualną i zależy od etapu choroby oraz indywidualnych predyspozycji każdego organizmu. W niektórych przypadkach ciąg alkoholowy trwa kilka tygodni, a nawet dłużej.

Skutki ciągu alkoholowego

Alkohol w nadmiarze prowadzi do wielu negatywnych skutków w sferze zdrowia fizycznego, a także w sferze psychicznej i emocjonalnej. 

Do negatywnych skutków w sferze fizycznej należą m.in. wyniszczenie organów wewnętrznych (np. marskość wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby), nadciśnienie, utrata lub zaniki pamięci, udar, arytmia serca. 

Do negatywnych skutków psychicznych z kolei zaliczyć można: halucynacje, zespół Otella, nazywany również obłędem alkoholowym, zaniki pamięci (tzw. urwany film), zespół Korsakowa, stany lękowe, obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Jak skutecznie przerwać ciąg alkoholowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli alkoholizm jest już na zaawansowanym poziomie, to jego samodzielne przerwanie może być bardzo trudne. Co więcej, wielu specjalistów nie zaleca przerwania cugu alkoholowego w warunkach domowych, ponieważ może być to niebezpieczne dla zdrowia. Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnień, takich jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Aby skutecznie przerwać detoks alkoholowy i tym samym podjąć próbę wyjścia z alkoholizmu, konieczny jest detoks alkoholowy połączony z terapią leczenia uzależnień

Czy ciąg alkoholowy może prowadzić do śmierci?

Długie ciągi alkoholowe mogą prowadzić do silnego zatrucia organizmu i jednocześnie do śmierci. Zwykle zdarza się jednak tak, że alkohol sam w sobie nie zabija, ale zabijają choroby, które wywołał lub przyczynił się do ich rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować i powstrzymać rozwój choroby alkoholowej. 

Przeczytaj również na naszym blogu inne poradniki:

cta onz Jak przerwać ciąg alkoholowy?

 

Źródła: 

  1. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym”, Krzysztof Andrzej Wojcieszek, Wydawnictwo Rubikon, 2010. 
  2.  ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie