ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak skutecznie odmówić alkoholu po terapii, by nie wrócić do picia?

Jak skutecznie odmówić alkoholu po terapii, by nie wrócić do picia?

Sty 5, 2022 |

Uzależnienie od alkoholu to choroba nieuleczalna. Oznacza to, że alkoholik już do końca życia nim pozostanie, czyli kimś, kto nie potrafi pić w sposób kontrolowany. Dzięki odpowiedniej terapii leczenia uzależnień – uznawanej obecnie za najskuteczniejszą z metod leczenia alkoholizmu – można normalnie funkcjonować bez potrzeby sięgania po kieliszek. Osoby, które niedawno przeszły terapię, mogę jednak mieć trudności z odmawianiem sobie wypicia alkoholu zwłaszcza w towarzystwie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak skutecznie odmówić alkoholu po terapii, by nie wrócić do picia.

  • Osoby po terapii alkoholowej muszą na co dzień radzić sobie z wieloma sytuacjami, które stanowią pewnego rodzaju ,,okazję do picia”. W takich momentach trzeba nauczyć się skutecznie odmawiać alkoholu.
  • Odmawiając wypicia alkoholu, trzeba być asertywnym, czyli jasno i stanowczo, ale jednocześnie w sposób grzeczny wyrazić swoje stanowisko. 
  • Nikt mimo prób nie może nakłonić alkoholika do przerwania abstynencji. 

Jak odmówić alkoholu po terapii leczenia uzależnień? 

W życiu trzeźwiejącego alkoholika zdarzają się sytuacje, kiedy będzie częstowany alkoholem i namawiany do wypicia. W takich momentach konieczne jest nauczenie się odmawiania, ale w taki sposób, by nikogo nie urazić i jednocześnie obronić swoją trzeźwość. 

,,Dziękuję, nie piję”, czyli asertywne odmawianie picia alkoholu  

Asertywna odpowiedź na propozycję wypicia alkoholu to po prostu powiedzenie ,,nie” w sposób stanowczy, spokojny, bez naruszania praw i odczuć innych osób. Nie zawsze jednak powiedzenie komuś ,,nie, dziękuję” będzie skuteczne przy każdej propozycji, ale warto to konsekwentnie powtarzać. To istotna asertywnego odmawiania alkoholu. 

Jeśli osoby, które proponują Ci wypicie alkoholu, nie znajdą Twojego problemu, musisz psychicznie nastawić się na fale pytań o to, dlaczego nie pijesz, a także na powtarzające się zachęty. Pamiętaj, że jeśli raz ulegniesz czyimś namowom, to najprawdopodobniej sytuacja ta się powtórzy, co w konsekwencji może prowadzić do nawrotu choroby alkoholowej. 

Odmawiając alkoholu, nie możesz się wahać. Kiedy wahasz się przed powodzeniem ,,nie”, ludzie zaczynają wątpić, czy faktycznie chcesz odmówić. Jak zatem odmówić alkoholu kulturalnie, ale stanowczo? Powiedz, że nie pijesz, ale pamiętaj, że nie musisz się tłumaczyć z tego, dlaczego tego nie robisz. Odmawiając wypicia, możesz zaproponować coś innego w zamian, na przykład ,,Dziękuję, nie piję alkoholu, ale chętnie napiję się wody”. Jeśli ktoś nalega mimo że odmówiłeś i nie chcesz kontynuować rozmowy, możesz zmienić temat lub po prostu wyjść i opuścić towarzystwo. 

Jeśli postanowisz powiedzieć, dlaczego nie pijesz alkoholu, nie masz powodu, aby się tego wstydzić. Może się zdarzyć, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na wyjaśnienie abstynencji będzie krótka odpowiedź “nie piję, bo jestem uzależniony i się leczę.” 

Zmień towarzystwo na niepijące 

Czasem lepiej jest unikać spotkań, które opierają się tylko na piciu, zmieniając je na takie, podczas których będziesz się czuł komfortowo i nie będziesz musiał odmawiać. Może zdarzyć się także tak, że niektóre osoby zaczną same odchodzić, zwłaszcza takie, które wcześniej były ,,kompanami od kieliszka”. 

Unikaj wyzwalaczy 

Ważną umiejętnością alkoholika, który chce wytrwać w trzeźwości, jest zdolność unikania wyzwalaczy. Pod tą nazwą kryją się wszystkie czynniki, które mogą wyzwolić głód alkoholowy. Oczywiście największym wyzwalaczem dla wszystkich alkoholików jest sam alkohol, ale poza nim jest jeszcze całe mnóstwo innych wyzwalaczy, już nieco bardziej indywidualnych, takich jak miejsca kojarzone z piciem, np. knajpy, puby, konkretne osoby, sytuacje, przedmioty.

W przypadku kryzysu nie bój się poprosić o pomoc 

Jeśli czujesz, że chęć wypicia alkoholu jest silniejsza od Ciebie, skorzystaj z pomocy specjalistów. Umów się na konsultacje z psychoterapeutą i opowiedz mu o swoim problemie. Możesz też zadzwonić do jakiegoś innego trzeźwego alkoholika, którego poznałeś na terapii grupowej leczenia uzależnień i powiedzieć mu o chęci wypicia. 

Przeczytaj na naszym blogu również: 

Skończyłeś terapię, ale czujesz, że masz problemy z asertywnym odmawianiem alkoholu? Umów się z naszym terapeutą, który powie Ci, jak skutecznie odmawiać alkoholu w towarzystwie. Zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009. 
  2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie