ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na uczucia?

Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na uczucia?

Sty 15, 2024 |

Wśród różnorodnych substancji oddziałujących na ludzką psychikę, alkohol zajmuje szczególne miejsce. Jego spożycie, choć kojarzone z chwilową radością i rozluźnieniem, niesie ze sobą znacznie poważniejsze i mniej oczywiste konsekwencje dla naszego życia uczuciowego. Częste sięganie po alkohol nie tylko zmniejsza naszą zdolność do przeżywania autentycznych emocji, ale też zniekształca sposób, w jaki je interpretujemy i wyrażamy. W efekcie regularnie go nadużywająca osoba doświadcza nasilenie negatywnych emocji, takich jak wstyd, poczucie pustki oraz wyrzuty sumienia. Paradoksalnie, choć alkohol może chwilowo wzmacniać uczucia radości, równie często potęguje on gniew, lęk czy smutek, zwłaszcza gdy sięgają po niego osoby już wcześniej zmagające się z niekorzystnymi nastrojami.
 
  • Alkohol znacznie wpływa na życie uczuciowe człowieka, zmniejszając zdolność do przeżywania autentycznych emocji i zniekształcając sposób ich interpretacji i wyrażania.
  • W miarę pogłębiania się nałogu, alkoholik traci zdolność do racjonalnego rozpoznawania i radzenia sobie ze swoimi emocjami.
  • Praca nad odczuwaniem emocji w terapii jest kluczowa dla osób uzależnionych, aby nauczyć się radzić sobie z uczuciami i zmierzyć z wyzwaniami trzeźwego życia

Czy alkoholik jest w stanie kochać?

Warto podkreślić, że alkoholizm zaburza odczuwanie uczuć wyższych, takich jak miłość. Zdarza się, że alkoholik nieustannie powtarza swojej rodzinie (żonie, dzieciom), jak bardzo mu na nich zależy, jednak w ten sposób dąży jedynie do uniknięcia konsekwencji picia. Choroba alkoholowa prowadzi do zaburzenia myślenia i zmiany w uczuciach.  Alkoholik odczuwa przede wszystkim dwie emocje – złość i lęk. To właśnie one napędzają go po sięgania po używki w celu szybkiego ich zagłuszenia. Częstym zjawiskiem jest niewspółmierna reakcja do spotykających uzależnionego przeciwności lub wydarzeń w życiu. Przez nałóg nawet błahą sprawę potrafi traktować, jak poważną sytuację i jednocześnie pretekst do sięgnięcia po alkohol.

W jaki sposób alkoholik odczuwa emocje?

Alkoholizm to nie tylko fizyczne uzależnienie, ale również labirynt emocjonalny, w którym uczucia alkoholika podlegają znaczącym przekształceniom. W miarę pogłębiania się nałogu traci on zdolność do racjonalnego rozpoznawania i radzenia sobie ze swoimi emocjami. Paradoksalnie, mimo że uczucia te nadal istnieją, ich percepcja zostaje zniekształcona przez pryzmat alkoholu, który staje się głównym regulatorem doświadczeń życiowych. W tej zmienionej rzeczywistości nawet pozytywne emocje tracą swój blask, przytłumione przez chwilową ulgę, jaką przynosi alkohol. Z drugiej strony, negatywne uczucia, takie jak smutek czy frustracja, często prowadzą jedynie do dalszego sięgania po butelkę, tworząc w ten sposób błędne koło uzależnienia. Wraz z rozwojem nałogu, emocje alkoholika stają się coraz bardziej stłumione. Świat, który niegdyś był pełen barw i niuansów, teraz jest szary i jednostajny, niezależnie od tego, czy osoba znajduje się pod wpływem alkoholu, czy też nie.
Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Ten stan emocjonalnej apatii i utraty kontaktu nad swoimi prawdziwymi uczuciami jest jednym z najbardziej uderzających i tragicznych aspektów alkoholizmu. Zaburzenia emocjonalne, które wynikają z uzależnienia, nie tylko pogłębiają cierpienie alkoholika, ale także wpływają na relacje z otoczeniem, często pogarszając je i izolując osobę od wsparcia bliskich – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Na czym polega mechanizm nałogowego regulowania emocji? 

Osoby uzależnione od alkoholu to właśnie uczucia napędzają do picia. W sytuacjach, gdy odczuwają one strach, gniew wstyd, smutek czy lęk jedyną słuszną drogą ucieczki od negatywnych emocji wydaje się im alkohol. Układ nerwowy osoby zdrowej potrafi radzić sobie z tymi emocjami, a trzeźwość sprawia, że szuka rozwiązań swoich problemów, zamiast stawiać na ukojenie w kieliszku. Alkoholik zwykle nie ma wykształconych poprawnych schematów, przez to sięga po najprostszy i najbardziej mu znany sposób na poprawę nastroju, czyli mocne trunki. Zachowanie osoby uzależnione sprawia, że czuje się ona jeszcze gorzej sama ze sobą. Złe samopoczucie powoduje, że dalej sięga po alkohol, aby choć na chwilę odciąć się od uczucia wstydu, rozżalenie, przygnębienia i całkowitej bezsilności.  cta onz Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na uczucia?  

Alkohol jest jednym z głównych powodów rozwodów 

Intensywne uczucie gniewu, które często towarzyszy osobom uzależnionym od alkoholu, ma destrukcyjny wpływ na ich wewnętrzną harmonię, poczucie szczęścia i zdolność do wyrażania miłości. Z czasem taka osoba może zacząć wykazywać cyniczne zachowania, stając się podejrzliwa, pełna goryczy, często przyjmując postawę obronną jako sposób na maskowanie utraconych nadziei. Gniew i agresja stają się mechanizmami obronnymi używanymi do ochrony przed przeżywanym bólem i rozczarowaniami. Według Głównego Urzędu Statystycznego nadużywanie alkoholu jest trzecim z powodów rozwodów w Polsce, zaraz za niezgodnością charakterów małżonków i niedochowaniem wierności. [źródło: Komunikat z badań “Stosunek Polaków do rozwodów” dostęp: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_007_19.PDF, 11.01.2024.] W przypadku alkoholizmu jednego z małżonków sąd orzeknie rozwód z winy osoby uzależnionej, ponieważ nałóg jest powodem trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego.   Czy alkoholik potrafi kochać?

Jak alkoholik może pracować nad odczuwaniem emocji?

Alkoholik mogą nauczyć się radzić sobie z emocjami podczas udziału w profesjonalnej terapii prowadzonej przez wykwalifikowanych specjalistów w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Odczuwanie na zmianę negatywnych i pozytywnych emocji podczas odstawienia alkoholu jest naturalnym procesem. Jednak bez profesjonalnego wsparcia może to prowadzić do sięgnięcia po trunki w celu złagodzenia objawów. Alkoholik na nowo musi nauczyć się żyć w społeczeństwie i radzić z emocjami

Uczucia trzeźwego alkoholika

Regularne i nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia. Osoba trzeźwiejąca doświadcza uczucia silnego głodu alkoholowego. We wczesnej fazie odstawienia trunków pojawiają się liczne negatywne odczucia, takie jak ból głowy, uczucie mdłości, wymioty, bóle mięśni, drżenie rąk, zawroty głowy, płytki sen, stany lękowe oraz zwiększona wrażliwość na światło i dźwięki. To zjawisko znane jest jako zespół abstynencyjny. Powrót do życia bez alkoholu jest procesem bardzo wymagającym i czasochłonnym. Mimo deklaracji abstynencji ważne jest, aby pamiętać, że nałóg towarzyszy osobie przez całe życie. Nawet niewielka ilość alkoholu może wywołać reaktywację choroby alkoholowej. W celu skutecznego utrzymania decyzji o zaprzestaniu picia zaleca się jak najszybsze podjęcie leczenie uzależnień. W ośrodku Nowe Życie w Krakowie metody obejmują terapię indywidualną, która umożliwia dogłębne zrozumienie osobistych przyczyn uzależnienia, a także zajęcia grupowe, zapewniające wsparcie i przedstawienie historii pacjentów w podobnej sytuacji. Treningi zapobiegania nawrotom uzależnienia są istotne w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z pokusą powrotu do picia. Ponadto w ośrodku prowadzone są konsultacje psychologiczne i konsultacje psychiatryczne. Istotną rolę odgrywają również konsultacje rodzinne, które pomagają naprawić relacje z bliskimi poznać sposoby na rozmawianie z alkoholikiem.   Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 
  1. „Jak dobrze być trzeźwym” G. Catherine, Prószyński Media
  2. „Alkohol, alkoholizm i ja” I. Niewiadomska, Fundacja Rozwoju KUL
  3. „Małżeństwo na lodzie – jak nauczyć się żyć z alkoholikiem” I. Woititz, Akuracik
  4. Komunikat z badań “Stosunek Polaków do rozwodów”, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_007_19.PDF, 11.01.2024
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku