ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak wygląda mózg alkoholika? Wpływ alkoholu na mózg

Jak wygląda mózg alkoholika? Wpływ alkoholu na mózg

Cze 26, 2023 |

Alkohol wpływa na funkcjonowanie mózgu – wywołuje trudności w poruszaniu się, rozmazany obraz, wydłużony czas reakcji, problemy z pamięcią, bełkotliwą mowę. Niektóre z wymienionych efektów pojawiają się już po spożyciu jednego lub dwóch kieliszków. Jednak u osób, które regularnie, intensywnie i długotrwale piją napoje wysokoprocentowe, może dojść do poważnych uszkodzeń mózgu, utrzymujących się nawet po wytrzeźwieniu. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omówione są zmiany w mózgu wynikające z nałogowego spożywania alkoholu.

  • Przewlekłe picie alkoholu ma negatywny wpływ na pracę mózgu. Alkoholicy są bardziej narażeni między innymi na chorobę Alzheimera czy Parkinsona.
  • Nadużywanie alkoholu może prowadzić do zmniejszenia objętości mózgu i nieodwracalnego uszkodzenia struktur mózgowych.
  • Alkohol sprawia, że neuroprzekaźniki w mózgu nie mogą właściwie funkcjonować.

Uszkodzenie mózgu na skutek picia alkoholu. Jakie zmiany zachodzą w mózgu?

Toksyczne działanie alkoholu determinuje szereg szkodliwych zmian zachodzących w mózgu. Wpływają one na osobowość człowieka, jego nastrój i zachowanie. Ponadto dochodzi do pierwotnego otępienia alkoholowego, obejmującego zaburzenia pamięci operacyjnej, myślenia abstrakcyjnego, a także orientacji przestrzennej i czasowej. Należy dodać, że w mózgu dochodzi do rozszerzenia szczeliny międzypółkulowej, a to wiąże się bezpośrednio ze zmniejszeniem jego objętości. To ma przełożenie na upośledzenie w ramach funkcji poznawczych. 

U alkoholików dochodzi też do zaniku robaka móżdżku, co uniemożliwia wykonywanie szybkich ruchów. Alkohol oddziałuje ponadto na wypłukiwanie witamin i minerałów, a to odbija się na odporności organizmu. Aby mózg funkcjonował w sposób prawidłowy, niezbędna jest m.in. witamina B1. To właśnie ona jest znacząco wypłukiwana na skutek spożywania większej ilości alkoholu. Deficyt witaminy B1 w organizmie wywołuje zmęczenie, osłabienie, problemy z pamięcią oraz zaburzenia czynności ruchowych.

Przeczytaj, jakie choroby grożą alkoholikom.

Jaki jest wpływ alkoholu na mózg?

W trakcie spożycia alkoholu organizm człowieka wykazuje znaczące zmiany w zachowaniu w porównaniu do stanu trzeźwości. Zmiany te wiążą się bezpośrednio z zaburzoną pracą mózgu, której efektem jest nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników – substancji chemicznych obecnych w mózgu, mających za zadanie przekazywać sygnały pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi. Zakłócenie ich pracy skutkuje osłabieniem kontroli nad zachowaniem, sprawnością fizyczną i emocjami.

Alkohol może mieć wpływ na neuroprzekaźniki, takie jak glutaminian i GABA, które odpowiadają za pobudzenie i hamowanie aktywności neuronalnej człowieka. Nadmiar trunków zdecydowanie spowalnia procesy myślowe i zmniejsza kontrolę ruchową. Jednocześnie może prowadzić do zwiększenia ryzyka podejmowania niebezpiecznych decyzji, pogorszenia kontroli emocjonalnej oraz wzrostu impulsywności. Nie bez znaczenia jest też wpływ na serotoninę, noradrenalinę czy endorfinę – neuroprzekaźniki zaangażowane w regulowanie stanów emocjonalnych, nastroju oraz sposób odczuwania bólu.  

Polecamy artykuł na temat zmian osobowości po alkoholu   
       cta onz Jak wygląda mózg alkoholika? Wpływ alkoholu na mózg  

Zmiany w mózgu a ilość spożywanych napojów alkoholowych

Już po spożyciu nawet niewielkiej dawki alkoholu mogą pojawić się objawy uszkodzenia mózgu. Niektóre z nich to kłopoty w poruszaniu się, bełkotliwa mowa, deficyty pamięciowe oraz rozmazany obraz przed oczami. Symptomy te zazwyczaj dość szybko mijają po zaprzestaniu picia, natomiast w przypadku osób długotrwale spożywających wysokoprocentowe trunki należy spodziewać się poważniejszych uszkodzeń w funkcjonowaniu mózgu. Stopień jego uszkodzenia zależy głównie od ilości i jakości wypijanego alkoholu, częstotliwości picia, wieku inicjacji alkoholowej, uwarunkowań genetycznych, narażenia prenatalnego na alkohol, a także ogólnej kondycji zdrowotnej człowieka. 

Po spożyciu dużych ilości trunków większość osób uzależnionych doświadcza tymczasowej utraty pamięci. Przyczyną tego stanu są zaburzenia w funkcjonowaniu hipokampa, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego za tworzenie nowych wspomnień. Nadmierne picie wpływa też na obumieranie komórek mózgowych. Wśród osób nadużywających alkoholu występuje szczególne ryzyko neurodegeneracji. Ponadto, wzrasta zagrożenie rozwoju takich chorób jak Parkinson czy Alzheimer. 

Dlaczego po alkoholu urywa się film? Polecamy artykuł na naszym blogu.

Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg. Czy można ten proces odwrócić?

Im dłużej trwa uzależnienie od alkoholu, tym bardziej negatywny jest jego wpływ na zdrowie, a szanse na regenerację mózgu maleją. Nadwyżka etanolu we krwi może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń struktur mózgowych. Warto zaznaczyć, że mózg ma zdolność do naprawy szkód wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu, natomiast aby rozpoczęła się regeneracja, konieczne jest zaprzestanie picia i podjęcie leczenia alkoholizmu. Przyjmuje się, że po około roku abstynencji funkcjonowanie mózgu i jego struktur może ulec znaczącej poprawie. Ważnym krokiem jest podjęcie decyzji o zgłoszeniu się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, takiego jak Ośrodek Nowe Życie. Udział w terapiach indywidualnych oraz terapiach grupowych pomoże w walce o zachowanie trwałej abstynencji.

Sprawdź też inne powiązane wpisy na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,,Uzależniony mózg”, Glasner-Edwards Suzette, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  2. ,,Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg”, tłum. Anna Nowosielska, Czasopismo Alkohol i Nauka, 2004
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie