ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak zapobiegać alkoholizmowi – 6 wskazówek

Jak zapobiegać alkoholizmowi – 6 wskazówek

Sie 9, 2021 |

Długotrwałe nadużywanie alkoholu powoduje uzależnienie, które jest chorobą. Jego rozwój ma początkowo niewinny przebieg, ale w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia pamięci, zespołu otępiennego czy nawet depresji alkoholowej. Czy rozwojowi choroby alkoholowej da się zapobiegać? Podpowiadamy, jak nie dać wciągnąć się w nałóg. Zapraszamy do lektury.

 

  • Alkoholizm to coraz większy problem społeczny, który niesie za sobą wiele zagrożeń. Dotyka coraz młodsze osoby, dlatego tak ogromne znaczenie ma profilaktyka i przeciwdziałanie alkoholizmowi. 
  • W przeciwdziałanie alkoholizmowi zaangażowanych jest wiele ośrodków i placówek, m.in. instytucje państwowe, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe. 
  • Zapobieganie alkoholizmowi obejmuje szereg różnych działań, takich jak kampanie społeczne, psychoterapia czy rozpowszechnianie wiedzy o nałogu i jego mechanizmach. 

Czy da się zapobiec alkoholizmowi? 

Alkoholizm stanowi jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Jak pokazują ostatnie badania, wzrasta spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz młodsze osoby zaczynają sięgać po ,,kieliszek”. Mimo że początkowo ludzie nie zdają sobie sprawy, jak poważny jest to problem, trzeba jak najwcześniej zacząć uświadamiać, że alkoholizm to choroba wyniszczająca stopniowo, która niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji nie tylko zdrowotnych, ale również społecznych. Nadużywanie alkoholizmu rodzi takie patologie społeczne, jak przemoc w rodzinie, demoralizacja dzieci, rozpad małżeństwa, kradzieże, bójki, rozboje. W świetle tych danych wyłania się konieczność przeciwdziałania alkoholizmowi już wśród młodych osób. 

Jakie instytucje i placówki zajmują się profilaktyką uzależnień od alkoholu? 

W walkę z alkoholizmem zaangażowane są różne instytucje państwowe, stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe. W Polsce prowadzonych jest wiele inicjatyw związanych z rozwiązywaniem problemu alkoholowego. Od 26 października 1982 roku obowiązuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W 2000 roku został opracowany Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ministerstwo opracowuje również programy wojewódzkie w ramach Wojewódzkich Programów Profilaktyki oraz programy gminne. W Polsce działa także wiele placówek zajmujących się zapobieganiem alkoholizmowi. Najpopularniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą formą leczenia i przeciwdziałania alkoholizmowi są ośrodki terapii uzależnień.

cta onz Jak zapobiegać alkoholizmowi   6 wskazówek

 

Jak zapobiegać alkoholizmowi? 

Alkoholizmowi możemy zapobiegać sami, na wczesnym etapie. Oto, co możesz zrobić, aby uchronić siebie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę alkoholową:

Po pierwsze, bądź asertywny i nauczyć się mówić ,,nie”

Nie wstydź się odmawiać. Jeśli znajomi namawiają się do wypicia kolejnej butelki alkoholu, odmów. Nie ulegaj presji otoczenia. Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia ,,nie”, ale również branie odpowiedzialności za siebie, swoje emocje i własne życie. Umiejętność ta nie zawsze jest wrodzona, ale można się jej nauczyć na wiele różnych sposobów.

Po drugie, nie namawiaj innych do picia

Profilaktyka alkoholizmu zakłada, że jeśli sami spożywamy alkohol i ktoś w naszym towarzystwie nie ma ochoty się napić, to nie powinniśmy go do tego namawiać. Nie możemy takiej osobie dać do zrozumienia, że jeśli się nie napije z nami, to jest gorsza albo odstaje od grupy. 

Po trzecie, zmień otoczenie 

To kim się otaczasz, w dużym stopniu może wpływać na Twoje zachowanie. Jeśli znajomi nie rozumieją tego, że nie pijesz z nimi i postrzegają to, jako coś gorszego, zmień otoczenie. Znajdź takich przyjaciół, którym nie będziesz musieć nic udowadniać. 

Po czwarte, nauczyć się trzeźwieć

Nawet jeśli zdarzy Ci się raz na czas przesadzić z alkoholem, zrób sobie potem dłuższe wolne. Nie chodź w tym czasie na imprezy, ani nie lecz kaca piwem. Leczenie kaca klinem mocno obciąża wątrobę oraz trzustkę. Co więcej, wypicie rano alkoholu pogłębi odwodnienie organizmu, co spowoduje, że złe samopoczucie będzie trwało jeszcze dłużej. 

Po piąte, zadbaj o dobre relacje z bliskimi

Pamiętaj, że rodzina i przyjaciele to Twoja siła. Nie bój się prosić ich o pomoc i wsparcie, jeśli czujesz taką potrzebę. To ważne otaczać się takimi ludźmi, na których możesz polegać, z którymi możesz porozmawiać o swoich obawach związanych z alkoholizmem. 

Po szóste, bądź świadomy 

Edukacja jest ważna. Dowiedz się, czym jest alkoholizm, kiedy się zaczyna i kogo najczęściej dotyka choroba alkoholowa. Poznaj objawy i fazy choroby alkoholowej. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać pomoc w walce z uzależnieniem od alkoholu. Świadomość tego, czym jest nałóg i jakie są jego konsekwencje często pomaga ustrzec przed nim. 

Sposoby zapobiegania alkoholizmowi. Podsumowanie

Przeciwdziałanie i zapobieganie alkoholizmowi obejmuje szereg różnych działań, w tym również walkę z chorobą alkoholową podczas pobytu w ośrodku odwykowym. Przeciwdziałanie alkoholizmowi to także konsultacje dla rodzin uzależnionych i bliskich, psychoterapia oraz upowszechnianie wiedzy o nałogu. 

Źródła:

  1. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016. 
  2. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie