ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? Wyjaśniamy

Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? Wyjaśniamy

Maj 16, 2022 |

Spożywanie napojów procentowych nawet w niewielkich ilościach powoduje szkody w organizmie. Alkohol codziennie zabija ludzi na całym świecie. Przedawkowanie alkoholu może wystąpić nie tylko u osób uzależnionych, ale także tych, którzy jednorazowo wypili go za dużo. Może to doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci. Dowiedz się, jaka jest śmiertelna dawka alkoholu dla człowieka. Czy dla każdego z nas taka sama ilość promili jest niebezpieczna?

 • Spożywanie dużej ilości alkoholu oraz picie w szybkim tempie doprowadza do sytuacji, w której organizm nie jest w stanie przyswoić ani wydalić toksyn. 
 • Niemożliwe jest precyzyjne wskazanie śmiertelnej dawki alkoholu. W teorii wynosi około 4 promili, w praktyce tolerancja na alkohol to sprawa bardzo indywidualna.
 • Śmiertelna dawka etanolu zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, waga czy częstotliwość picia alkoholu. 

Objawy przedawkowania alkoholu – jak rozpoznać śmiertelne zagrożenie?

Do ciężkiego zatrucia alkoholem dochodzi, gdy ktoś wypija tyle napojów procentowych, że zawartość etanolu we krwi wzrasta do poziomu toksycznego. Organizm ma ograniczoną zdolność do bezpiecznego metabolizowania toksyn zawartych w piwie, winie czy wódce. Dlatego jednorazowe spożycie zbyt dużej ilości lub wypicie mocnego trunku w krótkim czasie, może doprowadzić do przedawkowania. Obszary mózgu kontrolujące podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, rytm serca i temperatura ciała zaczynają się wyłączać. Do objawów przedawkowania alkoholu należą: dezorientacja umysłowa, trudności z zachowaniem przytomności, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, zwolnione tętno, lepka skóra, bardzo niska temperatura ciała 

Wpływ alkoholu na zachowanie człowieka 

Ilość alkoholu we krwi człowieka odpowiada za konkretne zachowania i symptomy. Im wyższy stopień upojenia, tym objawy wyraźniejsze i bardziej niebezpieczne. Wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi zwiększa się ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Niewielka ilość alkoholu:

 • 0,3 – 0,5 promila – ma rozluźniający wpływ na organizm, pojawia się euforia i nieznaczne zaburzenia ruchowe. 
 • 0,8 promila – występują problemy z zachowaniem równowagi, nadpobudliwość, gadatliwość. Często dochodzi do utraty kontroli nad swoim zachowaniem i błędnego podejmowania decyzji, stąd pojawiające się konflikty po spożyciu alkoholu. 

Większa ilość alkoholu:

 • 1,5 promila – pojawiają się wymioty stanowiące reakcję obronną organizmu przed dalszym piciem oraz problemy z chodzeniem. Maleje także sprawność intelektualna. 
 • 2 – 3 promili – występują problemów z wysławianiem się, brak samokontroli – człowiek staje się drażliwy i agresywny. 
 • 4 promile i więcej – niebezpieczna dla życia dawka, która objawia się śpiączką, zaburzeniami rytmu serca i oddychania oraz spadkiem ciśnienia we krwi.

cta onz Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? Wyjaśniamy

Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? 

Nie można ustalić jaka jest konkretna śmiertelna dawka alkoholu, która w każdym przypadku doprowadzi do zgonu. Zależne jest to bowiem od wielu czynników. Specjaliści jednak po wielu badaniach umownie przyjęli, że dawka śmiertelna alkoholu wynosi 8 gramów czystego alkoholu na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że stężenie etanolu w organizmie w wysokości 4 promili jest bardzo niebezpieczne dla życia.  

Każdy z nas ma inną tolerancję na alkohol, która zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że 4 promile to jedynie statystyczna wartość progowa. W wielu przypadkach zagrożenie życia może wystąpić znacznie szybciej, przy niższym stężeniu alkoholu we krwi. 

Od czego zależy śmiertelna ilość alkoholu?

Trudno jest ustalić konkretną dawkę alkoholu, która w każdym wypadku doprowadzi do śmierci. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kolejnych rekordach w tym zakresie. Wynika to z faktu, że często wyższa tolerancja na etanol występuje wśród osób będących w cugu alkoholowym – nie jest to jednak regułą. Śmiertelna dawka alkoholu zależy od czynników, takich jak: 

 • ogólna kondycja człowieka;
 • aktualny stanu zdrowia;
 • waga;
 • spożyte posiłki w ciągu dnia – czy dana osoba pije na pełny czy pusty żołądek;
 • przyjmowane leki;
 • uwarunkowania genetyczne;
 • nietolerancja alkoholu;
 • stopień odporności organizmu na zatrucia;
 • częstotliwość i intensywność picia alkoholu.

Przedawkowanie alkoholu – co robić?

Zatrucie alkoholem może być śmiertelne. Wezwanie pogotowia do osoby, która wypiła zbyt dużą dawkę napojów procentowych, jest jak najbardziej uzasadnione. Jeśli ktoś jest nieprzytomny lub przestał pić, alkohol nadal jest uwalniany do krwiobiegu, a jego poziom w organizmie stale rośnie – szczytowe stężenie alkoholu może więc wystąpić nawet kilka godzin po zakończeniu spożywania alkoholu. Nigdy nie zakładajmy, że dana osoba „prześpi” zatrucie alkoholem. Jeśli jest nieprzytomna, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, aby nie zakrztusiła się wymiocinami. Nie zostawiajmy nietrzeźwej osoby samej. Pozostańmy z nią i upewnijmy się, że oddycha, dopóki nie nadejdzie pomoc medyczna.

Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?

Objawy zatrucia alkoholowego mogą być różne dla każdej osoby pijącej. Wpływ na to ma również ilość promili alkoholu we krwi – im jest ich bowiem więcej, tym poważniejsze mogą być skutki picia alkoholu w nadmiernych ilościach. Do najczęściej spotykanych objawów zatrucia alkoholowego zaliczane są:

 • uczucie zamroczenia;
 • bóle głowy;
 • bóle brzucha;
 • kłopoty z oddychaniem;
 • brak reakcji na bodźce;
 • problemy z utrzymaniem równowagi;
 • spadek ciśnienia krwi i temperatury ciała.

Jeśli zauważymy u osoby w stanie upojenia alkoholowego poważne problemy ze zdrowiem, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. W przypadku problemów z oddychaniem lub jakichkolwiek innych, bezpośrednio zagrażających życiu, należy kierować się ogólnymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Jak powstaje uzależnienie od alkoholu?

Duże dawki alkoholu, jakie spożywane są przez osoby uzależnione, mają destrukcyjny wpływ na ich organizm. Warto również pamiętać o tym, że alkoholizm to choroba postępująca. Zaczyna się od kieliszka czy dwóch, niedługo potem potrzeba już pół litra wódki do zaspokojenia swoich „potrzeb”, a dawka ta stopniowo wzrasta. Finalnie dochodzi do tego, że w ciągu godziny osoba nadużywająca jest w stanie przyjąć niewyobrażalne ilości alkoholu. Wówczas w organizmie człowieka dochodzi do poważnych i często nieodwracalnych zmian.

Każda osoba uzależniona powinna mieć świadomość tego, że dawka śmiertelna to jedna wielka niewiadoma. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jaka ilość alkoholu jest w stanie zabić konkretną osobę, ponieważ zależne jest to od zbyt dużej ilości czynników. Alkoholicy muszą zdawać sobie z tego sprawę, gdyż nieświadomość może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Choroba alkoholowa – jak pomóc bliskim?

Alkoholizm to choroba, która często rozwija się niezauważalnie, a w jej późniejszych etapach na samodzielną walkę z nałogiem jest za późno – alkoholik bowiem nie może sobie poradzić z własnym zachowaniem. Należy pamiętać, że istnieje śmiertelna dawka alkoholu, jednak nie wiadomo, ile dla kogo ona może wynosić.

Alkohol zabija powoli każdego, kto go nadużywa. Powinniśmy skłonić bliską nam osobę do podjęcia leczenia alkoholizmu w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Tylko profesjonalna pomoc w walce z chorobą alkoholową w postaci konsultacji z psychoterapeutą i w razie potrzeby psychiatrą, może pomóc zwalczyć problemy, które prowadzą do sięgania po alkohol. Decyzję o leczeniu warto podjąć wcześniej, nie czekać aż do momentu, gdy spożywana ilość procentów będzie niebezpieczna dla życia.  Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym”, Krzysztof Andrzej Wojcieszek, Wydawnictwo Rubikon, 2010. 
 2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku