ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Gru 11, 2020 |

Gdzie kończy się normalne picie, a zaczyna alkoholizm? Czy istnieje sztywna granice, po której przekroczeniu można nazwać kogoś alkoholikiem? Kiedy można mówić o chorobie alkoholowej? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

 

  • Nie ma sztywno określonych ram, które można uznać za początek alkoholizmu.
  • Moment, w którym alkoholik traci panowanie nad swoim życiem, bardzo łatwo jest przegapić. 
  • O problemie z alkoholem można mówić wtedy, kiedy zaczyna się go traktować jako ,,lekarstwo” na negatywne emocje, sposób radzenia sobie z problemami.

Kiedy zaczyna się alkoholizm? 

Niestety nie ma sztywno określonych ram, które mogłyby pomóc zidentyfikować uzależnienie od alkoholu. Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na używki. Żadne badania nigdy też jednoznacznie nie ustaliły konkretnej dawki alkoholu, od której zaczyna się już uzależnienie. Podobnie nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, gwarantującej brak negatywnych konsekwencji dla zdrowia. U każdego człowieka postęp w kierunku alkoholizmu może wyglądać nieco inaczej, ponieważ zależy od cech indywidualnych. 

Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się: Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

cta onz Kiedy zaczyna się alkoholizm?

 

Kultura picia alkoholu 

W Polsce picie alkoholu jest bardzo powszechne, co potwierdza raport TNS Polska (według badań alkohol pije 84% dorosłych Polaków). Okazuje się, że najczęściej alkohol pijemy we własnym domu, a najchętniej wybieramy piwo. Żeby się napić, nie potrzebujemy specjalnej okazji, a wystarczy jedynie chęć odprężenia się i relaksu. Jeśli w piciu alkoholu jest zachowany umiar, to nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się wtedy, gdy pijemy coraz więcej i coraz częściej. Im częściej sięgamy po alkohol, tym bardziej zwiększa się tolerancja na niego, co skutkuje również zwiększeniem dawki napojów procentowych. 

Po czym rozpoznać alkoholika?

Alkoholizm to silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu. Wiąże się z narastającym niepokojem, rozdrażnieniem, które odczuwa każdy alkoholik. Gdy alkohol przestaje działać, u osoby uzależnionej pojawiają się dokuczliwe objawy, zwane zespołem abstynenckim. Pierwsze objawy alkoholizmu często są trudne do wychwycenia. Osoba będąca na samym początku nałogu szuka okazji do napicia się, zaczyna rezygnować z dotychczasowych pasji i hobby na rzecz mocno zakrapianych imprez. Zwykle osoba uzależniona nie widzi, że ma z piciem jakikolwiek problem. Nie dopuszcza takiej myśli i ją wypiera. Częste upijanie się może początkowo w nikim z otoczenia nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Warto jednak przyjrzeć się sytuacji, gdy przypadki upijania się zdarzają się coraz częściej i towarzyszy im urwany film po alkoholu

O problemie można mówić wtedy, kiedy alkohol zaczyna być traktowany jako lekarstwo na negatywne emocje, na stres, na problemy w pracy, domu. Wtedy właśnie daje możliwość wyłączenia się, popatrzenia na świat przez ,,różowe okulary”, ale stan ten jest tylko chwilowy. 

Fazy rozwoju alkoholizmu 

Wyróżnia się cztery fazy alkoholizmu: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się one coraz bardziej nasilonej. Fazy alkoholizmu sprawiają, że choroba alkoholowa nie ujawnia się nagle, a poszczególne okresy mają zróżnicowany stopień nasilenia. Każdy przypadek uzależnienia poprzedzony jest występowaniem objawów ostrzegawczych. Jeśli zostaną one w porę zauważone, rozwój alkoholizmu może zostać zahamowany, jeszcze zanim pojawią się zaawansowane symptomy choroby alkoholowej. 

Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu? 

Nie ma całkowicie bezpieczniej, nieniosącej żadnych konsekwencji zdrowotnych dawki alkoholu. Można jedynie mówić o ilości, z którą wiąże się niskie ryzyko. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ich picie przekroczyło już granicę bezpieczeństwa. Uświadomienie sobie tego faktu utrudniają stereotypy na temat alkoholików, które bardzo często podtrzymują oni sami, uważając, że skoro mają rodzinę, pracę, to z pewnością alkoholikami nie są. 

Co robić, kiedy wiemy, że to już alkoholizm? 

Większości alkoholików bardzo trudno zaakceptować fakt, że potrzebuje pomocy. Zwykle szukają oni usprawiedliwienia dla swojego konstruktywnego zachowania, nie dopuszczając myśli, że mogą być alkoholikami. Prawda jest taka, że każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy alkoholizm go dotyczy i czy chce podjąć leczenie oraz przestać pić. Jest to bardzo trudne, ale często pomoc specjalistów w takich sytuacjach jest jedyną słuszną decyzją. Istnieją specjalne ośrodki leczenia uzależnień, jak np. Ośrodek Nowe Życie w Krakowie, w których prowadzone są terapie indywidualne i grupowe oraz udzielane pełne wsparcie psychologiczne. Szukanie pomocy nie jest powodem do wstydu, ale przejawem odważnej decyzji.

 

Zapoznaj się z powiązanymi wpisami, dostępnymi na naszym blogu:

 

Źródła:

  1. ,,Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska Lidia , J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
  2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie