ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoholizm z klasą, czyli czym jest HFA (High Functioning Alcoholics)

Alkoholizm z klasą, czyli czym jest HFA (High Functioning Alcoholics)

Lip 13, 2020 |

Trudno wytłumaczyć alkoholikowi, że jest chory. W zasadzie jedynie konsekwencje picia i straty wynikające z jego choroby są powodami, dla których być może zacznie szukać pomocy. Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że alkoholizm dotyka bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy wykształcenie, a stereotyp alkoholika jako osoby z nizin społecznych, pijącej pod sklepem, coraz częściej nie przystaje do rzeczywistości. Alkoholikami bardzo często są ludzie wykształceni i wysoko postawieni. To właśnie w odniesieniu do nich pojawiło się pojęcie HFA, czyli alkoholików wysokofunkcjonujących, którzy zaprzeczają stereotypowemu obrazowi alkoholika. Co dokładnie kryje się pod pojęciem „wysokofunkcjonujący alkoholik” (HFA)? Zachęcamy do dalszej lektury.

 

 • Alkoholik wysokofunkcjonujący (HFA) to osoba, która zmaga się z problemem alkoholowym, ale odbiega od stereotypowego obrazu alkoholika.
 • Alkoholik z HFA wykonuje prestiżowy zawód i osiąga sukcesy na polu zawodowym oraz prywatnym.
 • Taka osoba ma ogromny problem z dopuszczeniem do siebie myśli, że jest chora, dlatego nakłonienie ją do podjęcia terapii jest zwykle bardzo trudne.

  Czym jest HFA?

  HFA to skrót pochodzący od angielskich słów – High Functioning Alcoholics i oznacza alkoholików wysokofunkcjonujących. Ludzie dotknięci HFA to osoby, które odnoszą sukcesy zawodowe, zajmują wysokie stanowiska, mają wyrobioną pozycję zawodową, a także udane życie osobiste i towarzyskie. Nikt o takich osobach nie pomyślałby, że mogą borykać się z chorobą alkoholową. Z pozoru prowadzą życie, o jakim większość ludzi mogłaby pomarzyć, bo w przeciwieństwie do ,,zwykłego” alkoholika doskonale funkcjonują we wszystkich obszarach społecznych. Poza tym, że lubią zakrapiane imprezy albo samotne wieczory z butelką whisky lub wina, ich zachowanie na pierwszy rzut oka nie wzbudza żadnych podejrzeń. Z czasem może pojawić się w ich zachowaniu szukanie towarzystwa osób pijących, co jednak również początkowo nie wzbudza podejrzeń.

  cta onz Alkoholizm z klasą, czyli czym jest HFA (High Functioning Alcoholics)

  Jakie grupy społeczne w szczególności narażone są na alkoholizm wysokofunkcjonujący? 

  Alkoholizm wysokofunkcjonujący dotyka osób z tzw. wyższych sfer. Szczególnie podatni na HFA są otaczani szacunkiem lekarze, prawnicy, dentyści, sędziowie, profesorowie, menedżerowie, dziennikarze, biznesmeni, pracownicy korporacji o wysokim statusie społecznym – krótko mówiąc ludzie sukcesu i osoby, posiadające odpowiedzialne stanowiska. 

  Według badań przeprowadzonych przez National Institute for Alcohol Abuse and Alcoholism co 5. alkoholik w USA, to właśnie HFA. W Polsce jeszcze nie przeprowadzono szczegółowych badań nad tym, ile wśród alkoholików jest HFA, ale zdaniem naukowców 40% pracowników korporacji pije alkohol kilka razy w tygodniu, a aż 18% codziennie. 

  Alkoholizm? To mnie nie dotyczy!

  Osoby cierpiące na HFA, czyli alkoholizm wysokofunkcjonujący, nie postrzegają siebie jako alkoholików. Zaprzeczają, że mają problem, nie mówią o swoim uzależnieniu. Według nich alkoholik to osoba z marginesu społecznego, brudna, zaniedbana, stąd przekonanie, że alkoholizm ich nie dotyczy.

  Sami HFA długo nie odczuwają przykrych konsekwencji swojego picia. Nie mają – przynajmniej do czasu – kłopotów finansowych, problemów rodzinnych, osobistych, nie borykają się z problemem utraty pracy, a więc pozornie alkoholizm nic im nie odbiera. Jednak im bardziej popadają w nałóg, tym tracą więcej – alkohol wkrada się w ich życie i powoli zaczyna im wszystko odbierać – rodzinę, majątek, pracę. Zwykle problem alkoholizmu u HFA ujawnia się w wyniku niespodziewanych, często wręcz dramatycznych wydarzeń, jak np. wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu.

  Alkoholizm wysokofunkcjonujący jest ciężką zarówno do wykrycia, jak i do leczenia chorobą. Jednak wspieranie osób borykających się z tym problemem jest podstawą do tego, by mogły one wyjść z uzależnienia.

  Jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący, czyli alkoholika ,,z klasą”?

  Oto najważniejsze symptomy, które mogą świadczyć o alkoholizmie wysokofunkcjonującym, a w których osoby uzależnione nie widzą problemu:

  • wiele twarzy – osoba cierpiąca na HFA ma wiele twarzy. W pracy jest pełna pomysłów, chęci do działania, a po pracy zamyka się w sobie. W głębi duszy wstydzi się tego, jaką jest osobą, ma poczucie winy, ale na zewnątrz stwarza pozory osoby szczęśliwej, której nic nie brakuje. 
  • zaprzeczanie – alkoholicy wysokofunkcjonujący, mimo że piją dużo i często, nie chcą przyznać się przed samym sobą, że mają problem z alkoholem. Przecież nie są osobami z marginesu, więc to ich nie dotyczy. 
  • picie kontrolowane – osoby cierpiące na alkoholizm wysokofunkcjonujący odczuwają potrzebę utwierdzania się w przekonaniu, że nad wszystkim mają kontrolę, stąd raz na jakiś czas zdarza im się robić kilkutygodniowe lub nawet kilkumiesięczne przerwy w piciu.
  • praca to wartość nadrzędna – dzięki powodzeniu i sukcesom w sferze zawodowej HFA długo będzie się łudzić, że jego życie jest idealne. Usprawiedliwia się tym, że skoro pracuje i zarabia, to nie ma żadnego problemu. Praca daje mu poczucie stabilizacji. 
  • szukanie wymówek – alkoholik wysokofunkcyjny zawsze znajdzie pretekst do picia. Alkohol traktuje jako pewnego rodzaju nagrodę za swoją ciężką pracę, a szukanie okazji do napicia się jest u niego na porządku dziennym. 
  • otaczanie się osobami pijącymi – alkoholik HFA chodzi do miejsc, w których się pije, a jego znajomi bardzo często to osoby pijące, imprezujące. Żyjąc w takim środowisku, łatwo powiedzieć ,,przecież oni też piją”. 
  • kupowanie alkoholu z „wysokiej półki” – alkoholicy wysokofunkcjonujący, czyli high functioning alcoholic, często wybierają drogie alkohole, chcąc w ten sposób udowodnić, że nie są alkoholikami, a jedynie smakoszami. Nie jest to jednak prawda, a jedynie swego rodzaju przysłona osób uzależnionych. Picie alkoholu w nadmiarowych ilościach jest chorobą niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj alkoholu.

  Jakie są objawy choroby alkoholowej, z którymi może się spotkać wysokofunkcjonujący alkoholik?

  Oprócz wymienionych wyżej symptomów, wysokofunkcjonujący alkoholik często zmaga się również z innymi objawami. Zaburzenia czucia, szara cera, wypadanie włosów czy nadmierne łamanie paznokci – zazwyczaj uznawane jest to jako sygnały ostrzegawcze.

  Co więcej, wysokofunkcjonujący alkoholik jest narażony na wystąpienie wielu innych, poważniejszych objawów, w tym m.in. chorób trzustki, cukrzycy, a nawet ślepoty. Często jest to swego rodzaju następstwo choroby alkoholowej.

  Leczenie wysokofunkcjonujących alkoholików – jak pomóc wyjść z HFA?

  Często zdarza się tak, że leczenie alkoholików w tzw. białych kołnierzykach jest znacznie trudniejsze niż tych pochodzących z nizin społecznych. Odnoszącego sukcesy prawnika czy lekarza trudniej jest nakłonić do podjęcia terapii leczenia uzależnień, chyba że swoim zachowaniem spowodował poważne szkody – w takich sytuacjach zwykle alkoholik uświadamia sobie, że ma problem alkoholowy.

  Chcąc wyjść na prostą, osoba uzależniona od alkoholu powinna swoje kroki skierować do ośrodka leczenia uzależnień. W placówkach państwowych sesje terapeutyczne zazwyczaj odbywają się w dużym gronie, na terapię przychodzą osoby z różnych warstw społecznych, co skutecznie może zniechęcać do podjęcia leczenia i być największą przeszkodą w walce o lepsze jutro.

  Alternatywą są prywatne ośrodki leczenia uzależnień, w których panuje rodzinna, domowa, a przede wszystkim kameralna atmosfera, przede wszystkim dzięki temu, że grupy są znacznie mniejsze. Co więcej, uczęszczające tam osoby są o podobnym statusie społecznym, a poszczególnych pacjentów łączą wspólne doświadczenia. Dzięki temu wysokofunkcjonujący alkoholicy będą mieli okazję poznać innych alkoholików, czyli osoby – które podobnie, jak oni sami – zniszczyli sobie życie przez początkowo niewinne nadużywanie alkoholu.  

  Zapoznaj się z powiązanymi wpisami, dostępnymi na naszym blogu:

  Źródła:

  1. ,,Alkoholicy wysokofunkcjonujący z perspektywy profesjonalnej i osobistej”, Benton Sarah Allen, Wydawnictwo Feeria, 2015.
  Bartłomiej Jaśkiewicz

  Bartłomiej Jaśkiewicz

  Autor

  Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

  Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


  ODBIERZ

  1000 zł rabatu
  na 28 dniową terapię
  (promocja czasowa)

  TELEFON CAŁODOBOWY 24h

  Zadzwoń do Nas

  lub napisz

  Wpisz poniżejżycie

  lub napisz

  Wpisz poniżejżycie

  Opinie naszych pacjentów

  Wszystkie opinie