ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Leczenie alkoholizmu – do jakiego lekarza się udać?

Leczenie alkoholizmu – do jakiego lekarza się udać?

Paź 8, 2021 |

Potocznie uważa się, że o uzależnieniu od alkoholu świadczy duża ilość i częstość spożywania napojów wysokoprocentowych oraz negatywne konsekwencje z tym związane – zaburzenia snu, problemy w pracy, kłótnie i nieporozumienia z bliskimi, odizolowanie, konflikty z prawem. Lista przykrych konsekwencji jest niestety znacznie dłuższa i to nie tylko w wymiarze społecznym, ale również zdrowotnym. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby i tym samych przykrych skutków choroby, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do jakiego lekarza udać się w przypadku problemów z alkoholem.

 

  • Nadużywanie alkoholu często prowadzi do uzależnienia, które przeradza się w postępującą chorobę.
  • Uzależnienie od alkoholu wymaga natychmiastowej interwencji i specjalistycznego leczenia.
  • Uzależniony od alkoholu powinien zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień na terapię. Do takiego ośrodka nie jest potrzebne skierowanie od żadnego lekarza.

Czy każdy kto pije alkohol może stać się uzależnionym? 

Nie wszystkie osoby pijące alkohol w przyszłości będą uzależnione. Za wystąpienie objawów odpowiedzialne są predyspozycje biologiczne oraz czynniki środowiskowe. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu, ponieważ każdy człowiek inaczej reaguje na tę samą ilość alkoholu. 

Występowanie objawów uzależnienia poprzedzone jest okresem picia szkodliwego. Okres ten jest zwykle krótszy u kobiet. Picie szkodliwe to tak naprawdę ,,przedsionek” alkoholizmu. Orientacyjnie przyjmuje się, że kobiety pijące w sposób szkodliwy spożywają dziennie ok. 40 g czystego alkoholu, a mężczyźni 60 g.   

cta onz Leczenie alkoholizmu   do jakiego lekarza się udać?

 

Sygnały ostrzegające przed alkoholizmem 

Aby uchronić się przed alkoholizmem, trzeba wiedzieć, czym objawia się picie szkodliwe:

  • szukanie okazji do picia – po alkohol sięga się coraz częściej i spożywa się go w coraz większych ilościach;
  • alkohol staje się lekarstwem na różne problemy (stres, problemy w pracy, problemy osobiste);
  • dzień rozpoczyna się od wypicia alkoholu;
  • pojawiają się luki w pamięci, a także syndrom powszechnie zwany ,,urwanym filmem”;
  • objawy kaca łagodzi się alkoholem (,,klin na kaca”);
  • pogorszeniu ulegają relacje z bliskimi, osoby z otoczenia zaczynają zauważać, że człowiek ma problemy z alkoholem i traci kontrolę nad ilością wypijanych trunków. 

Na podstawie wyżej opisanych symptomów jeszcze nie można mówić o pełnoobjawowym alkoholizmie. Uzależnienie rozpoznaje się w oparciu o takie objawy, jak silne pragnienie lub przymus przyjmowania alkoholustwierdzenie efektu tolerancji czy całkowita koncentracja życia wokół alkoholu.  

Do jakiego lekarza się udać, by wyleczyć alkoholizm? 

Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym, dlatego najczęściej rozpoznaje je lekarz psychiatra. W diagnozowaniu uzależnienia od alkoholu biorą udział także specjaliści leczenia uzależnień, najczęściej są to pracownicy placówek leczenia odwykowego, którzy są przygotowani do tego, aby diagnozować i leczyć pacjentów z problemem alkoholowym. Ośrodki leczenia uzależnień są wyspecjalizowane i najbardziej skuteczne w leczeniu uzależnień.   

Gdzie udać się na leczenie uzależnienia od alkoholu? 

Osoba uzależniona od alkoholu lub taka, która pije w sposób szkodliwy, powinna skorzystać z terapii dla osób uzależnionych. Pierwsza konsultacja będzie zapewne z terapeutą, który w razie potrzeby może skierować na konsultację psychiatryczną. W ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie, istnieje możliwość odbycia terapii indywidualnej i grupowej. Terapia indywidualna nastawiona jest na relacje między terapeutą a pacjentem. Z kolei terapia grupowa skupia się na kontakcie pomiędzy uczestnikami grupy, a terapeutą oraz na relacjach pomiędzy samymi uczestnikami. 

W jaki sposób osoba uzależniona od alkoholu może dostać się do lekarza?

Warto wiedzieć o tym, że aby dostać się do prywatnej kliniki leczenia uzależnień nie potrzeba mieć żadnego skierowania ani postawionej diagnozy. Jeśli ktoś czuje, że ma problem z alkoholem i że potrzebuje pomocy, może zgłosić się do placówki leczenia uzależnień. Warto wiedzieć, że do ośrodka odwykowego przychodzimy na trzeźwo. Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia prowadzona w formie stacjonarnej, czyli całodobowej. Pacjent przebywa w ośrodku przez całą dobę kilka tygodni, ale jeśli potrzebuje wyjść i załatwić daną sprawę, to otrzymuje przepustkę. Kontynuacją terapii stacjonarnej może być terapia prowadzona w formie ambulatoryjnej, czyli tzw. dochodzącej. Pacjent przebywa już w domu, może normalnie pracować, a do poradni uczęszcza kilka razy w tygodniu (częstotliwość spotkań jest ustalana indywidualnie). 

Przeczytaj na naszym blogu również artykuły na tematy powiązane:

Źródła: 

1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016. 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne