ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Nerwica alkoholowa – czym się objawia i jak reagować?

Nerwica alkoholowa – czym się objawia i jak reagować?

Sty 16, 2023 |

Rozwój choroby alkoholowej w dużej mierze ma źródło w ludzkich emocjach. W dzisiejszym zabieganym świecie zaburzenia lękowe są powszechne. Każdy napotyka różne wyzwania i sytuacje, które mogą wywoływać uczucie zmartwienia, strachu, niepokoju lub zdenerwowanie. Jednak jeśli stale odczuwamy objawy przytłaczającego zmartwienia, stany lękowe, które zakłócają codzienne życie, może oznaczać to poważne problemy. Wiele osób w tej sytuacji sięga po kieliszek wina lub mocniejszy alkohol, w celu odprężenia i złagodzenia objawów. Nerwica jest zarówno powodem picia alkoholu, jak i skutkiem nadużywania napojów procentowych. Dowiedz się, czym jest mechanizm błędnego koła i jak reagować, gdy zauważysz u siebie tego rodzaju zaburzenia.
 • Nerwica jest zaburzeniem emocjonalnym i jednym z głównych źródeł rozwoju uzależnienia od napojów alkoholowych, ponieważ wiele osób sięga po nie jako sposób na radzenie sobie uczuciem stałego niepokoju.
 • Spożycie alkoholu może działać jak antydepresant – hamuje pracę układu nerwowego, powodując redukcję lęku i rozluźnienie.
 • Łagodzenie negatywnych emocji poprzez używanie alkoholu prowadzi do powstania schematu błędnego koła, nasilenia objawów nerwicowych i rozwoju uzależnienia od alkoholu.

Nerwica  alkoholowa – czym jest?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, choć bywa przez wiele osób mylona z różnymi dolegliwościami fizycznymi, co sprawia, że ludzie poszukują pomocy u lekarzy różnej specjalizacji i farmakoterapii. Dopiero po wykluczeniu innych chorób udają się na konsultację psychiatryczną lub psychoterapię. Zaburzenia nerwicowe związane są z przeżywaniem irracjonalnego lęku, atakami paniki, natręctw oraz fobii. Często współwystępują z innymi dysfunkcjami natury psychicznej, takimi jak depresja czy uzależnienia. Nerwica alkoholowa z kolei pojawia się u osób, które przez dłuższy czas nadużywały trunków. Nagłe ostawienie, powoduje często wystąpienie zespołu abstynencyjnego. Jego objawami są m.in. uczucie nerwowości i roztrzęsienie. W efekcie osoba cierpiąca na nerwicę i uzależniona od alkoholu będzie unikała tego stanu.

Jakie są objawy ataku nerwicy?

Objawy ataku nerwicy alkoholowej różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji, jednak najczęściej obejmują:

 • napady paniki, nerwowości i depresji, które mogą pojawić się w trakcie trzeźwienia,
 • problemy ze snem,
 • silny lęk przed brakiem dostępności alkoholu,
 • częste bóle głowy,
 • nadmierną potliwość,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • kołatanie serca.

Gdy objawy somatyczne stają się silne, uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. 
     cta onz Nerwica alkoholowa – czym się objawia i jak reagować?  

Jaki jest związek między stanami lękowymi, nerwicą i alkoholem?

Napoje zawierające etanol, takie jak piwo, wino, wódka i inne mocne trunki uważane są depresyjne substancje psychoaktywne, która działają jak antydepresant. Niemniej jednak sam alkohol nie musi koniecznie prowadzić do depresji, czy zaburzeń lękowych, choć ma z nimi silne związki. Hamuje pracę układu nerwowego, co w praktyce oznacza, że kiedy osoba spożywa napoje procentowe, odczuwa redukcję lęków i rozluźnienie, ponieważ komórki nerwowe przesyłają impulsy wolniej między sobą. Dodatkowo działanie alkoholu powoduje uwalnianie dopaminy i serotoniny, które wpływają na samopoczucie, energię oraz chęć do działania. Kontrolowanie własnego zachowania staje się trudne, a osoba zaczyna żyć w iluzji i innej rzeczywistości. Nadmierne spożycie alkoholu jest przyczyną kaca, a długotrwałe picie pogłębia objawy lękowe i powoduje frustracje. Ma również szkodliwy wpływ na narządy wewnętrzne, w szczególności na wątrobę. 

Więcej informacji na temat wpływu nadużywania alkoholu na zdrowie znajdziesz w artykule: Jakie choroby grożą alkoholikom?

Czym jest mechanizm błędnego koła i jaki związek ma z nerwicą alkoholową?

Wielu osobom zdarza się łagodzić zdenerwowanie po ciężkim dniu w pracy kieliszkiem wina lub wyjściem ze znajomymi na piwo. Niektórzy sięgają również po mocniejsze trunki, aby zapomnieć o zmartwieniach. Wyeliminowanie negatywnych emocji, takich jak stres czy lęk poprzez używanie substancji psychoaktywnych, prowadzi do sekwencji błędnego koła.

 1. Osoby z problemami szybko zauważają, że alkohol pomaga im się rozluźnić, eliminuje zahamowania, wątpliwości, zwiększa wiarę w umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. 
 2. Konsekwencje wywołane nadmiarem alkoholu – poczucie winy i kac – sprawiają, że pojawia się postanowienie abstynencji.
 3. W tym momencie osoba zaczynają odczuwać pogorszenie nastroju, wzrost napięcia emocjonalnego, bezradność oraz trudności z radzeniem sobie z posiadanymi problemami. Nasilają się objawy nerwicy i pragnienie zredukowania dyskomfortu. 
 4. Zwykle w tym momencie następuje sięgnięcie po alkohol. Pojawia się chwilowa poprawa nastroju i wyciszenie objawów.

W konsekwencji chory pije więcej i częściej, co prowadzi do nałogu oraz zaniedbywania innych sfer życia, takich jak praca, rodzina czy zdrowie. Tym samym błędne koło alkoholu jest trudne do przerwania i wymaga specjalistycznej pomocy psychiatry i leczenia.

Jak pomóc osobie z nerwicą alkoholową?

Jeśli zauważysz, że ktoś bliski Ci osoba sięga często po trunki, a alkohol staje się sposobem na ucieczkę od niepokoju czy lęku, nie pozwól na rozwój uzależnienia – działaj teraz. Ta sytuacja jest szkodliwa, ponieważ w przypadku problemów z nerwicą szybko pojawia się również potrzeba sięgania po alkohol. W rezultacie człowiek ma trudności w funkcjonowaniu, a także często problemy zdrowotne. Im szybciej pojawi się pomoc, tym większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie. Konieczne może okazać się leczenie odwykowe w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Samodzielne próby walki  przeważnie nie będą skuteczne, gdyż nagłe odstawienie alkoholu może spowodować nieprzyjemne objawy abstynencyjne. Potrzebna jest profesjonalna terapia, spotkania z psychologiem, a nawet konsultacje psychiatryczne. Dlatego ważne jest, aby przekonać chorego do podjęcia leczenia alkoholizmu. Zajęcia indywidualne pozwalają na skupienie się na potrzebach i problemach osoby uzależnionej, a także na pracę nad jej celami i planami. Natomiast warsztaty grupowe dają możliwość wymiany doświadczeń z innymi osobami borykającymi się z tym samym problemem, co jest ważne dla procesu leczenia. Umożliwiają zdobycie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, które wcześniej powodowały potrzebę sięgnięcia po kieliszek.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska, J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020
 2. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu”, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie