ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika

Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika

Sie 11, 2022 |

Wątroba to ważny organ, który pełni ponad 500 funkcji w ciele człowieka. Do najważniejszych należy filtrowanie krwi i odtruwanie organizmu z toksyn, które znajdują się również w alkoholu. Spożywanie zbyt dużej ilości trunków, zarówno przez dłuższy czas, jak i jednorazowo, znacząco oddziałuje na nasze zdrowie, a najbardziej z tego powodu cierpi wątroba. Alkohol ma bardzo szkodliwy wpływ na ten gruczoł, prowadzi do zapalenia, stłuszczenia oraz zwłóknienia wątroby, a w konsekwencji do marskości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są wczesne sygnały, świadczące o tym, że alkohol rujnuje Twoją wątrobę.

 • Metabolizm alkoholu przebiega głównie w wątrobie. Jego nadmiar powoduje uszkodzenie tego ważnego narządu.
 • Do najczęściej występujących poalkoholowych uszkodzeń wątroby, zaliczają się: stłuszczenie, zwłóknienie i marskość wątroby. 
 • Wczesne stadia chorób wątroby wywołanych alkoholem, przebiegają zazwyczaj bezobjawowo, co znacząco utrudnia wykrywanie i zahamowanie tych schorzeń.

Funkcje wątroby w organizmie

Wątroba obok mózgu jest jednym z najbardziej złożonych organów w ciele człowieka. Pełni wiele istotnych dla zdrowia funkcji, takich jak: 

 • usuwanie nadmiaru toksyn z krwi,
 • produkcja żółci, wspomagającej trawienie tłuszczów,
 • wytwarzanie energii dla organizmu poprzez przekształcanie węglowodanów w glukozę,
 • wytwarzanie białka ważnego w procesie krzepnięcia krwi.

Tkanka wątroby jest bardzo sprężysta i ma zdolność samoregeneracji, ale jej ciągłe uszkadzanie, przez nadużywanie alkoholu, prowadzi do groźnych chorób. 

Jakie są wczesne oznaki uszkodzenia wątroby spowodowane alkoholem?

Jednym z zadań wątroby jest rozkładanie potencjalnych substancji toksycznych, takich jak alkohol. Dzięki temu może on zostać usunięty z organizmu. Osoby uzależnione spożywają znacznie częściej napoje procentowe, a dodatkowo w ilości zbyt dużej, aby enzymy wątrobowe były w stanie je przetworzyć. Wczesne stadia choroby wątroby związane z alkoholem często nie dają żadnych objawów. Z tego powodu ludzie zwykle nie wiedzą, że doświadczyli uszkodzenia tego organu z powodu picia. Z czasem pojawiają się symptomy, świadczące o problemach z tym gruczołem, które mogą obejmować:

 • szybką utratę wagi,
 • obrzęk kostek,
 • utratę apetytu,
 • zmęczenie, 
 • nudności i wymioty, 
 • obrzęk wątroby, prowadzący do dyskomfortu w prawym rogu brzucha.

Objawy te są niejednoznaczne i mogą wskazywać na inne choroby oraz problemy jelitowo-żołądkowe. Dlatego wiele osób lekceważy te ważne oznaki ostrzegawcze. A dalsze nadużywanie alkoholu tylko przyspiesza uszkodzenie wątroby. 

cta onz Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika
 

Co może się stać z wątrobą, jeśli pijemy za dużo alkoholu?

Istnieją cztery etapy choroby wątroby wywołane alkoholem, których objawy mogą się pokrywać. 

1. Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Picie dużej ilości alkoholu, przez kilka dni, może hamować rozkład tłuszczów w wątrobie, co prowadzi do ich nagromadzenia. Szacuje się, że nawet 90% osób, które często sięgają po napoje procentowe, mają jakąś formę tego stanu. Stłuszczenie wątroby rzadko powoduje jakiekolwiek objawy, zdarza się, że ludzie odczuwają większe zmęczenie, osłabienie organizmu lub dyskomfort w prawej, górnej części brzucha. Jest to ważny znak, informujący o spożywaniu zbyt dużej ilości alkoholu. Stłuszczenie wątroby jest odwracalne, wystarczy powstrzymać się od picia trunków przez kilka tygodni i zmienić dietę na lekkostrawną, wspomagającą regenerację wątroby. 

2. Alkoholowe zapalenie wątroby

Jeśli nadmierne spożywanie alkoholu nie zostanie przerwane i trwa przez dłuższy czas, może doprowadzić do zapalenia wątroby. Stan zapalny powoduje tworzenie się tkanki bliznowatej. Wpływa to na przepływ krwi w tym organie i jego prawidłowe działanie.  Alkoholowe zapalenie wątroby może mieć następujące objawy:

 • ból w okolicy wątroby,
 • zmęczenie,
 • utrata apetytu,
 • gorączka,
 • nudności i wymioty,
 • żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu).

Ten etap choroby można jeszcze odwrócić, poprzez stałe powstrzymanie się od picia alkoholu. Leczenie obejmuje również zmiany w diecie i przyjmowanie leków zmniejszających stan zapalny wątroby.

3. Alkoholowa marskość wątroby

Zaawansowany stopień alkoholizmu może prowadzić do powstania tkanki bliznowatej, która zaczyna zastępować zdrową tkankę wątrobową. Gdy dochodzi do rozległego zwłóknienia, rozwija się marskość wątroby. Osoba w tym stanie to alkoholik, który prawdopodobnie będzie potrzebował detoksykacji. Marskości alkoholowej nie można cofnąć, jej objawy da się jedynie złagodzić, jeśli osoba przestanie pić. W skrajnych przypadkach potrzebny będzie przeszczep narządu. Organizm nie jest już w stanie prawidłowo filtrować toksyn, dlatego mogą pojawiać się siniaki, krwawienia z dziąseł i nosa oraz ciemny mocz. Marskość poalkoholowa prowadzi do wielu poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak:

 • nadciśnienie wrotne (wysokie ciśnienie krwi wątroby),
 • wodobrzusze (nagromadzenie płynu w jamie brzusznej),
 • krwawienie z żył w górnym odcinku przewodu pokarmowego (żylaki przełyku),
 • zwiększone ryzyko infekcji,
 • niewydolność nerek,
 • rak wątroby.

Kontynuowanie picia po zdiagnozowaniu marskości alkoholowej może doprowadzić do śmierci. Człowiek nie jest w stanie żyć bez sprawnej wątroby.

Leczenie choroby wątroby wywołanej alkoholem

Jeśli dana osoba ma zdiagnozowaną chorobę wątroby wywołaną alkoholem, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest całkowite zaprzestanie picia alkoholu. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia odwykowego, by nie dopuścić do dalszego wyniszczania organizmu. Detoksykacja oraz pozostałe etapy wychodzenia z alkoholizmu powinny odbywać się w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Profesjonalna terapia, uczestnictwo w zajęciach indywidualnych i grupowych zapewnią kompleksową pomoc w walce o zdrowie i lepsze życie. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
 2. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu”, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku