ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Odwyk alkoholowy – prywatnie czy na NFZ?

Odwyk alkoholowy – prywatnie czy na NFZ?

Lut 18, 2022 |

Odwyk alkoholowy to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Najlepsze efekty przynosi terapia zamknięta, kiedy to chory spędza kilka tygodni w ośrodku i ma możliwość całkowitego odcięcia się od bodźców zewnętrznych. Uzależniony, chcąc podjąć leczenie, może skorzystać zarówno z usług ośrodka prywatnego, jak i zdecydować się na leczenie w ramach NFZ. Dziś wyjaśniamy, jaka się różnica pomiędzy leczeniem alkoholizmu na NFZ a prywatnie. Którą z tych opcji wybrać? Zapraszamy do lektury.

  • W Polsce osoby uzależnione od alkoholu mogą zapisać się na bezpłatny odwyk alkoholowy w ramach NFZ.
  • Do poradni terapii uzależnień działającej na NFZ nie jest potrzebne skierowanie. Jest ono natomiast wymagane w przypadku leczenia w całodobowym ośrodku odwykowym (takie skierowanie może wystawić lekarz psychiatra).
  • Ze względu na długi czas oczekiwania na przyjęcie wielu pacjentów decyduje się na prywatne leczenie alkoholizmu. Za taką terapię trzeba zapłacić z własnej kieszeni, jednak w zamian otrzymuje się bogatą ofertę terapeutyczną, komfortowe warunki pobytu oraz kameralną atmosferę. 

Kto może zdecydować się na bezpłatny odwyk alkoholowy w ramach NFZ? 

W Polsce podstawą działań dotyczących m.in. leczenia alkoholizmu jest ,,Ustawa z dn. 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”. Według tego dokumentu leczenie osób uzależnionych oraz współuzależnionych jest dobrowolne. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy alkoholik zostaje wysłany na przymusowe leczenie postanowieniem sądu. Z bezpłatnego odwyku alkoholowego refundowanego przez NFZ mogą skorzystać uzależnieni zarówno ubezpieczeni, jak i nieubezpieczeni, a także współuzależnieni, czyli małżonkowie oraz dzieci alkoholika pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Do poradni terapii uzależnień od alkoholu nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy, że uzależniony skontaktuje się z wybraną placówką i zapisze na terapię. Warunkiem przyjęcia na oddział jest posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu, potwierdzającego tożsamość. Ponadto pacjenci starający się o przyjęcie powinni:

  • zgłosić się do poradni telefonicznie lub osobiście w celu ustalenia terminu;
  • być trzeźwi;
  • pisemnie wyrazić zgodę na leczenie (nie dotyczy to pacjentów skierowanych na terapię przez sąd). 

Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy osoba uzależniona chce podjąć leczenie w całodobowym ośrodku stacjonarnym na NFZ. Wówczas jest wymagane skierowanie („skierowanie do szpitala psychiatrycznego”). Na oddział terapii można otrzymać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, internisty, lekarza psychiatry. Skierowanie na odwyk jest ważne od dnia wystawienia przez okres 14 dni. 

Jak wygląda leczenie alkoholizmu na NFZ? 

Leczenie alkoholizmu na NFZ może przybierać różne formy. Uzależnieni w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą skorzystać m.in. z terapii ambulatoryjnej, czyli tzw. dochodzącej, leczenia na oddziale dziennym (w szpitalu lub ośrodku leczenia uzależnień) oraz leczenia stacjonarnego. Osoby, które decydują się na odwyk alkoholowy na NFZ, otrzymują niezbędną pomoc terapeutyczną, możliwość wykonania badań diagnostycznych, konsultacje dla rodziny, a w razie potrzeby również leki. Podczas terapii w warunkach stacjonarnych – ośrodek zapewnia wyżywienie. 

Wady odwyku alkoholowego na NFZ

Bezpłatna terapia alkoholowa prowadzona na NFZ to z pewnością szansa dla tych, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim, jeśli uzależnionemu zależy na pobycie na oddziale, musi posiadać skierowanie, co oznacza konieczność umówienia wizyty u specjalisty (np. lekarza psychiatry). Ośrodki leczenia uzależnień na NFZ zwykle nie oferują tak wysokiego standardu pobytu, jak placówki prywatne. Ograniczona może być także oferta terapeutyczna, a także dostępność zajęć dodatkowych. Jednak największą wadą leczenia alkoholizmu na NFZ jest konieczność oczekiwania na miejsce w wybranej placówce (nawet do kilku miesięcy). Tak długi termin oczekiwania stwarza zagrożenie, ponieważ choroba alkoholowa cały czas postępuje.

Leczenie choroby alkoholowej prywatnie – dlaczego warto?

Alternatywą dla odwyku alkoholowego prowadzonego na NFZ jest leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku uzależnień. Takie placówki nie podpisują umów z NFZ, dlatego uczestnictwo w terapii jest odpłatne. Jednak ma to swoje zalety. Oferta w takich miejscach jest zwykle bardzo rozbudowana po to, aby sprostać problemom osób na różnym etapie choroby. Niektóre placówki, takie jak nasza, oferują zarówno terapie ambulatoryjne, jak i leczenie stacjonarne – pobyt w ośrodku trwa średnio 28 dni. Ponadto prowadzone są również konsultacje rodzinneterapie małżeńskieterapie DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) oraz treningi zapobiegania nawrotom uzależnienia. Bardzo ważnym elementem terapii w prywatnym ośrodku odwykowym są indywidualne spotkania z psychoterapeutami, które mają na celu pomóc uzależnionemu w rozpoznaniu przyczyn, dla których wpadł on w uzależnienie. 

Oprócz bogatej oferty terapeutycznej do innych zalet prywatnych ośrodków odwykowych zaliczyć można z pewnością zdecydowanie krótsze terminy – w zależności od dostępności miejsc pacjenci do ośrodka przyjmowani są od razu lub po kilku dniach od zapisania się na leczenie. Ponadto w prywatnych placówkach pacjenci uzyskują większą anonimowość i dyskrecję, terapie prowadzone są w mniejszych grupach, a kameralna atmosfera sprzyja wychodzeniu z nałogu. Do takiego ośrodka zazwyczaj jednorazowo przyjmowanych jest kilka bądź kilkanaście osób po to, aby zagwarantować im jak najlepsze warunki pobytu. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Odwyk alkoholowy bez skierowania. Zapewniamy kameralną atmosferę i komfortowe warunki pobytu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła:

  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku