ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Ostatnie stadium choroby alkoholowej. Objawy przed śmiercią alkoholika

Ostatnie stadium choroby alkoholowej. Objawy przed śmiercią alkoholika

Sty 21, 2021 |

Alkoholizm to proces, który ma swoją dynamikę i przebiega etapami. Początki alkoholizmu, czyli faza ostrzegawcza, mogą być subtelne i prawie niezauważalne. W każdej kolejnej fazie choroby alkoholowej objawów przybywa i stają się one coraz bardziej nasilone. Często osoby dotknięte problemem alkoholowym zwlekają z rozpoczęciem terapii leczenia uzależnień aż do momentu, gdy alkohol całkowicie zniszczy życie nie tylko im, ale również bliskim. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niepodjęte leczenie w ostatniej fazie alkoholizmu może prowadzić nawet do śmierci.

Wśród typowych objawów występujących przed śmiercią osoby uzależnionej od alkoholu jest drżenie rąk, znane jako drżenie alkoholowe oraz tracenie świadomości, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. 

W fazie przewlekłej uzależniony wpada w ciąg picia, obejmujący okresy wielodniowe, a także mogą pojawić się u niego napady drgawkowe, zaburzenia psychiczne czy pamięci. W artykule opisujemy, jak rozpoznać ostatnie stadium choroby alkoholowej. Zapraszamy do lektury.

 • Ostatni etap rozwoju alkoholizmu to faza przewlekła, zwana również chroniczną. Na tym etapie spożywanie alkoholu zaczyna być ciągłe, a pierwszą dawkę alkoholu przyjmuje się już rano.
 • W każdej kolejnej fazie alkoholizmu objawów przybywa. Picie bez przerwy, w nieustannym ciągu może w końcu doprowadzić do śmierci alkoholika. 
 • Leczenie alkoholika w ostatniej fazie choroby alkoholowej wymaga nie tylko motywacji pacjenta, ale również wsparcia ze strony rodziny i bliskich. 

Faza przewlekła (chroniczna), czyli ostatnie stadium alkoholizmu

Faza przewlekła, zwana również chroniczną, to ostatnie stadium choroby alkoholowej. Charakteryzuje się tym, że picie zaczyna być ciągłe i nieprzerwane – alkoholik potrafi upić się nawet kilka razy w ciągu dnia, w zasadzie w ogóle nie trzeźwieje. Pije niemal bez przerwy, a pierwszą dawkę alkoholu przyjmuje już rano. Upija się w domu, pracy, u znajomych, a nawet na ulicy. Choroba alkoholowa w tym stadium sprawia, że giną u niego resztki wstydu, nie odczuwa wyrzutów sumienia i nie ma żadnych zahamowań. Giną u niego resztki wstydu. W fazie przewlekłej pojawia się bardzo wyraźne obniżenie tolerancji na alkohol – już kilka kieliszków wystarczy, aby alkoholik upił się do nieprzytomności. Zdarza się, że na tym etapie uzależniony sięga nie tylko po typowe trunki, ale z braku pieniędzy wybiera tańsze zamienniki alkoholu, na przykład pije denaturat.

Leczenie alkoholizmu w ostatnim stadium choroby. Zapewniamy pobyty stacjonarne i leczenie ambulatoryjne. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Po czym rozpoznać ostatni etap alkoholizmu? Objawy 

Charakterystyczne objawy ostatniego stadium choroby alkoholowej, czyli fazy przewlekłej, to nasilone objawy zespołu abstynenckiego, do których zalicza się:

 • bóle głowy;
 • osłabienie:
 • nudności i wymioty;
 • wahania nastroju;
 • zaburzenia snu;
 • kołatanie serca;
 • poty;
 • lęki;
 • psychoza alkoholowa (zespół Otella).

Gdy picie staje się rytuałem, codzienne czynności zaczynają się ograniczać jedynie do spędzania czasu w towarzystwie kieliszka. Na drugi plan schodzi życie rodzinne, praca, przyjaciele. Wszystko zaczyna koncentrować się wokół alkoholu. Bardzo często zdarza się również, że alkoholikowi w ostatnim stadium choroby alkoholowej towarzyszy depresja. Depresja alkoholowa jest trudna do wyleczenia, ponieważ wiele jej objawów jest silnie związanych z objawami alkoholizmu, a pogorszenie stanu zdrowia psychicznego wymaga leczenia również samego uzależnienia w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Alkoholowa depresja to rodzaj zaburzenia psychicznego, w którym kluczową rolę odgrywa nadużywanie alkoholu. Oprócz charakterystycznych objawów depresji, takich jak smutek, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości, pesymistyczne myślenie, poczucie winy, skłonności samobójcze oraz utrata zdolności do odczuwania radości, osoba cierpiąca na ten rodzaj depresji zmaga się również z silnym uzależnieniem od alkoholu – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Objawy przed śmiercią alkoholika – po czym poznać, że uzależniony umiera?

Picie alkoholu etylowego staje się rutynowe, a osoba uzależniona zaczyna regularnie sięgać po trunki, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Poranne picie przestaje być tabu, a opory przed spożywaniem alkoholu o świcie stopniowo zanikają. Tolerancja organizmu na alkohol znacznie maleje, co oznacza, że nawet niewielkie ilości – jak dwa piwa lub kilka kieliszków mocniejszego alkoholu – są wystarczające do osiągnięcia stanu upojenia. Życie zaczyna kręcić się wyłącznie wokół alkoholu, który staje się głównym priorytetem i celem codziennego dnia. W przypadku ostatniej fazy alkoholizmu organizm jest już bardzo wyniszczony. Występują liczne zaburzenia psychiczne: halucynacje, zaburzenia pamięci, koncentracji, majaczenia, psychozy. Śmierć alkoholika jest wynikiem długotrwałego nadużywania napojów procentowych, a to prowadzi do wyniszczenia organizmu i powikłań choroby alkoholowej, takich jak marskość wątroby czy zapalenie trzustki. Choroby grożące alkoholikom są niezwykle poważne. Powikłania somatyczne obejmują też asymetryczny przerost lewej komory serca, uszkodzenie nerwów, zaburzenia chodu. 

Ostatnie stadium choroby alkoholowej – jak długo trwa i do czego może doprowadzić?

Trzeci etap choroby alkoholowej to faza krytyczna, która jednak może trwać nawet kilka lat. Długotrwałe picie prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu i szeregu dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jedną z chorób będących następstwem wieloletniego picia jest amnezja alkoholowa, czyli luki w pamięci. Pacjenci z psychozą Korsakowa są zupełnie zdezorientowani, mają problemy z przypomnieniem sobie informacji, nie mają świadomości tego, jaki jest dzień tygodnia, miesiąc, rok. Luki w pamięci są tak ogromne, że często towarzyszą im nieprawdziwe opowieści, które nie są jednak celowymi kłamstwami. Na tym etapie picie alkoholu wywołuje całkowitą degradację, osłabia procesy myślenia, wyniszcza organizm, a w skrajnych przypadkach prowadzi również do śmierci. 

Kiedy alkoholik zapije się na śmierć? 

Gdy się alkoholizmu nie leczy, jego skutki mogą być opłakane. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do marskości wątroby. Śmierć alkoholika to bardzo często następstwo tego, że nerki, wątroba i serce przestają pracować. Dzieje się tak dlatego, że alkohol przyczynia się do nadciśnienia tętniczego i znacznie osłabia krążenie. Śmierć przez alkohol ma również miejsce wtedy, gdy alkoholik zamarznie – wskutek wychłodzenia organy przestają pracować i w efekcie może dojść do śmierci alkoholika. O nadchodzącym zagrożeniu może on być zupełnie nieświadomy, bo po przenikliwym zimnie i drętwieniu kończyn nadchodzi błogie ciepło.  Polecamy artykuł: Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? Wyjaśniamy

Na co najczęściej umierają alkoholicy?

Osoby uzależnione od alkoholu często umierają z powodu różnych schorzeń wywołanych przez długotrwałe nadużywanie alkoholu. Jednym z głównych powodów śmierci wśród alkoholików jest zatrzymanie pracy nerek, wątroby lub serca.Ponadto, regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do zapalenia lub niewydolności trzustki i nerek. Alkoholizm również często skutkuje ciągłym podrażnieniem błony śluzowej żołądka, co zwiększa ryzyko rozwoju wrzodów żołądka i zapalenia. Dodatkowo wśród osób uzależnionych od alkoholu zauważa się wyższą częstość występowania nowotworów, co również przyczynia się do zwiększonej śmiertelności w tej grupie. W Polsce obserwuje się wzrostową tendencję liczby zgonów spowodowanych zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu w ciągu ostatnich lat. W roku 2020, wskaźnik śmiertelności związany z alkoholem wynosił 10,05 na każde 100 tysięcy osób, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie, ustępując jedynie Słowenii. Dane te świadczą o poważnym problemie zdrowotnym w Polsce, gdzie skutki nadużywania alkoholu prowadzą do znaczącej liczby zgonów. [źródło https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20231010-1, dostęp 27.12.2023]  
 
Zgodny w Europie z powodu nadużywania alkoholu

https://ec.europa.eu/

Kiedy wezwać karetkę do alkoholika?

Jeśli zauważysz u osoby uzależnionej od alkoholu objawy zapaści alkoholowej, jak najszybciej powinieneś wezwać karetkę pogotowia. Zapaść alkoholowa jest poważnym stanem, który może prowadzić do niedokrwienia mózgu, a to z kolei może skutkować zatrzymaniem akcji serca i nawet nagłą śmiercią. Szybka reakcja i wezwanie pomocy medycznej jest kluczowe w zapobieganiu potencjalnie śmiertelnym konsekwencjom.

Leczenie alkoholika w ostatniej fazie choroby alkoholowej 

Leczenie alkoholika w ostatniej fazie choroby alkoholowej wymaga silnej motywacji i dużej asertywności, gdyż odstawienie prowadzi natychmiast do nieprzyjemnych skutków. W efekcie osoba uzależniona, aby je złagodzić sięga po kolejny kieliszek i tak powstaje mechanizm błędnego koła. By pomóc alkoholikowi na tym etapie, prawie zawsze niezbędna jest reakcja otoczenia – trzeba zmusić chorego do skonfrontowania się ze skutkami uzależnienia. Niestety, bez skutecznej terapii chorobę alkoholową na tym etapie nie można pokonać samemu. W fazie tej dochodzi do uzależnienia psychicznego i ciągłej lub nawracającej potrzeby picia. 

Leczenie alkoholizmu w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie

Nasz ośrodek leczenia alkoholizmu Nowe Życie to miejsce, w którym osoby z problemem alkoholowym mogą liczyć na profesjonalną pomoc w walce z nałogiem. Prowadzimy terapię indywidualną, zajęcia grupowe, a także zapewniamy konsultacje z psychologiem lub spotkania z psychiatrą, aby pomóc uzależnionemu wygrać walkę o lepszą przyszłość i do końca życia zachować abstynencję. Wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia alkoholizmu przekłada się na efektywność i skuteczność terapii. W ośrodku odwykowym Nowe Życie opieką otaczamy nie tylko alkoholików, ale również ich rodziny i bliskich – prowadzimy konsultacje rodzinne, terapie małżeńskie oraz terapię dla DDA. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy alkoholik może się zapić na śmierć?

Zgon alkoholika, który nie poddał się leczeniu, często następuje jako wynik poważnego uszkodzenia kluczowych narządów takich jak nerki, wątroba, czy serce. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do wyniszczenia tych narządów, zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, osłabia układ krążenia i przyczynia się do niedożywienia. Takie skutki nadmiernego picia alkoholu nieuchronnie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ile trwa ostatnie stadium alkoholizmu?

Ostatnie stadium alkoholizmu może trwać nawet kilka lat. W tym okresie osoba uzależniona od alkoholu doświadcza intensywnego, a czasem wręcz obsesyjnego myślenia o alkoholu.

Ile lat żyje alkoholik?

Prawdopodobnie mało kto jest świadomy, że średnia długość życia osoby uzależnionej od alkoholu oscyluje wokół 40-45 lat. Ludzie, którzy nadmiernie piją alkohol, mają skróconą długość życia o 10 do 22 lat w porównaniu do przeciętnej przewidywanej długości życia

Jakie choroby grożą alkoholikom?

Osoby uzależnione od alkoholu są narażone na szereg poważnych chorób. Wśród nich znajduje się gruźlica oraz różne rodzaje raka, w tym rak krtani, przełyku, wątroby, okrężnicy, a także nowotwory dotykające wargi, jamy ustnej i gardła. Alkoholizm może również prowadzić do rozwoju cukrzycy, padaczki, nadciśnienia tętniczego, a także zwiększa ryzyko udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca. Wątroba jest szczególnie narażona, gdyż alkohol może powodować stłuszczenie, a w konsekwencji marskość tego organu. Dodatkowo, nadmierne spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka dla zapalenia trzustki.

Jak wygląda agonia alkoholowa?

Agonia alkoholowa to bardzo poważny i często tragiczny etap w zaawansowanym stanie alkoholizmu. Charakteryzuje się ona szeregiem intensywnych objawów fizycznych i psychicznych. Może objawiać się silnymi drgawkami, zaburzeniami świadomości, a nawet utratą przytomności. Pacjent doświadcza halucynacji wzrokowych lub słuchowych, a jego stan psychiczny może być niezwykle niestabilny. Często występują również problemy z oddychaniem i tętnem, co może prowadzić do krytycznych sytuacji medycznych. Agonia alkoholowa wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. 

Przeczytaj powiązane wpisy na naszym blogu:

Źródła:

 1. ,,Alkoholizm. Mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, J. SKALA, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1966. 
 2. ,,Alkoholizm: teorie, badania, implikacje społeczne”, R. Dobrzeniecki, T. Kruszewski, W. Szczęsny, A. Zaleś, Oficyna Wydawnicza Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, 2013. 
 3. https://ec.europa.eu/eurostat/web/products–eurostat-news/w/ddn-20231010-1, dostęp 27.12.2023]

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie