ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Padaczka alkoholowa – kiedy występuje i czy da się jej zapobiec?

Padaczka alkoholowa – kiedy występuje i czy da się jej zapobiec?

Wrz 28, 2018 |

Padaczka alkoholowa to napady drgawkowe, które występują w chorobie alkoholowej, a dokładniej jest to objaw tzw. zespołu abstynenckiego. Padaczka zwykle objawia się niekontrolowanymi ruchami kończyn górnych i dolnych, przyspieszeniem akcji serca oraz nadpobudliwością. Kiedy dokładnie występuje i jak pomóc w razie ataku padaczkowego?


 

cta onz Padaczka alkoholowa   kiedy występuje i czy da się jej zapobiec?

 

Kiedy występuje padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa pojawia się na skutek odstawienia alkoholu – najczęściej od dwóch do trzech dni od odstawienia alkoholu. Jest ona rezultatem nagłego spadku stężenia napojów wysokoprocentowych w organizmie. Jest to bardzo specyficzny rodzaj epilepsji, ponieważ ten rodzaj padaczki nie jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego w organizmie człowieka.

Objawy padaczki alkoholowej

Padaczce alkoholowej towarzyszą napady drgawkowe. Podczas napadów drgawkowych pojawiają się takie objawy jak: drżenie rąk, języka, powiek, skurcze mięśni całego ciała. Pacjent zaczyna tracić świadomość i upada. Zwykle dochodzi również do całkiem niekontrolowanego oddawania moczu i stolca. Często padaczce towarzyszą wymioty, nudności, wzrost ciśnienia tętniczego, bóle głowy, utrata apetytu. Zdarza się (zwłaszcza w przypadku osób ze skłonnościami do padaczki), że powikłaniem padaczki alkoholowej może być stan padaczkowy. Stan padaczkowy charakteryzuje się tym, że u chorego występują liczne napady padaczkowe, które zdarzają się stosunkowo często, jeden po drugim, pomiędzy którymi pacjent nie odzyskuje przytomności.

Przyczyny padaczki alkoholowej

Główną przyczyną padaczki alkoholowej jest odstawienie lub znaczne ograniczenie alkoholu. Dodatkowo do napadów drgawkowych może dojść na skutek:

  • nagłego spadku alkoholu we krwi;
  • zaburzeń gospodarki elektrolitowej;
  • nadmiernego nawodnienia mózgu;
  • zaburzeń w zakresie neuroprzekaźnictwa (spadek kwasu gamma-aminomasłowego).

Czy padaczka alkoholowa dotyka wszystkich alkoholików?

Padaczka alkoholowy dotyczy osób, które nagle postanowiły zerwać z nałogiem lub mocno ograniczyły ilość wypijanego alkoholu. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się padaczki alkoholowej jest wysoki stopień zaawansowania choroby alkoholowej. Generalnie im dłużej ktoś pije, tym bardziej prawdopodobne jest, że pojawią się u niego symptomy padaczki alkoholowej.

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku leczenia padaczki alkoholowej?

Pierwsza pomoc w przypadku padaczki alkoholowej polega przede wszystkim na tym, aby zapewnić choremu bezpieczeństwo. Jeżeli jest to konieczne, taką osobę należy przenieść w bezpieczne miejsce. Ważne jest, aby ochronić osobę chorą przed doznaniem groźnych dla zdrowia i życia urazów. Częścią ciała, która wymaga szczególnego zabezpieczenia, jest głowa. Głowę należy chronić przed obrażeniami (np. objąć ją dłońmi). Nie wskazane jest umieszczanie pod głową poduszek, ponieważ mogą one spowodować zapadanie się języka. Najbezpieczniej w takim wypadku będzie ustawić osobę w pozycji bocznej ustalonej w celu zapobiegnięcia zadławienia się śliną i – jeżeli jest to konieczne – wezwać pogotowie.

Jak leczyć padaczkę alkoholową?

Leczenie padaczki alkoholowej powinno łączyć się z terapią uzależnień. Osobie borykającej się z alkoholizmem należy udzielić wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. W przypadku padaczki alkoholowej nieraz stosuje się leki przeciwpadaczkowe, które mają na celu obniżyć aktywność impulsów nerwowych. Nie są one jednak tak skuteczne, jak w innych rodzajach epilepsji. Często stosowane są również preparaty, które mają na celu przywrócić właściwą równowagę elektrolitową.

Najważniejsze w wyleczeniu padaczki alkoholowej jest wyeliminowanie jej przyczyny. Zatem tylko porzucenie nałogu alkoholowego jest gwarancją całkowitego wyleczenia padaczki alkoholowej. Trzeba jednak pamiętać, że efekty leczenia tego schorzenia uzależnione są od motywacji i zaangażowania pacjenta do porzucenia nałogu. Najważniejsze to zdać sobie sprawę ze swojego uzależnienia i jego destrukcyjnego wpływu nie tylko na siebie, ale i na całe najbliższe otoczenie.

Źródła:

1.,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
3. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

515 427 780

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
lub
515-427-780
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne