ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii uzależnień?

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii uzależnień?

Lip 4, 2019 |

Wiele uzależnionych zastanawia się, czy jest możliwe samodzielne wyleczenie się z alkoholizmu. Bez psychoterapii uzależnień alkoholik może i przestanie pić, ale najprawdopodobniej szybko też wróci do swojego nałogu lub znajdzie inne uzależnienie, które pozwoli mu regulować emocje. Warto więc zmotywować siebie lub bliską nam osobę do podjęcia leczenia, bo to dzięki motywacji i determinacji można wygrać z nałogiem.

 

Czy alkoholizm da się leczyć samemu? 

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która niszczy zdrowie psychiczne i fizyczne nie tylko osoby pijącej, ale i najbliższych. Nie bez powodu mówi się, że życie z alkoholikiem to jedna wielka niewiadoma. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy, a do tego dochodzi nieustanny lęk. Każdego dnia marzymy, aby nasz partner, matka czy ojciec przestał w końcu pić, a w efekcie otrzymujemy zapewnienia, że nigdy więcej nie sięgnie po alkohol. Niestety, z reguły swoich obietnic alkoholik nie dotrzymuje, a my czujemy się coraz bardziej bezsilni.

Faktem jest również, że alkoholik podejmujący decyzję o abstynencji, bez odpowiedniej terapii, nie jest w stanie z dnia na dzień zmienić swoich zachowań. To, że niektórym uzależnionym wydaje się, że nie potrzebują pomocy, wynika jedynie z przeświadczenia, że alkohol nie przejął żadnej kontroli nad ich życiem. Jednak kiedy dochodzi do podejmowania czynów w celu odstawienia alkoholu, zazwyczaj pojawia się problem. Alkoholik za wszelką cenę próbuje odwlec to w czasie lub, gdy już zgadza się na zaprzestanie picia alkoholu przy rodzinie, robi to potajemnie, gdy nikt nie widzi. Co więcej z reguły nie widzi problemu w swoim postępowaniu, a wręcz go wypiera.

Jedyną skuteczną drogą, by przestać pić i wrócić do normalnego życia, jest terapia uzależnień. Dzięki pomocy specjalistów można zatrzymać epizody picia i tym samym rozwój choroby. Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod numer 504 106 335

Dlatego samodzielna walka z uzależnieniem od alkoholu jest taka trudna?

Przewlekła choroba alkoholowa uwarunkowana jest wieloma różnymi czynnikami. Często u jej podłoża leżą trudne stany, z którymi osoba uzależniona za pomocą alkoholu próbuje sobie poradzić. Najczęściej do stanów tych należą depresja, lęki, niepowodzenia w sferze prywatnej lub w pracy. Zagrożenie pojawia się wtedy, gdy alkohol przynosi ulgę w cierpieniu i wydaje się być doskonałym remedium na doświadczane trudności. W efekcie czego degradacji stopniowo ulegają różne sfery życia, a problemy się nie kończą, tylko zaczynają się nawarstwiać. Dlatego w tym wypadku nie sposób mówić o samodzielnym uporaniu się z alkoholizmem. 

Jak rozpocząć terapię alkoholową? 

By wygrać z alkoholizmem, potrzeba bardzo dużo samozaparcia. Niezastąpiona okazuje się również pomocy ze strony bliskich osób. Trzeba szczerze pokazać osobie uzależnionej, jak destrukcyjny wpływ na rodzinę i otoczenia ma jej nałóg. Zdarza się, że skuteczne okazują się dopiero groźby. Przyznanie się do alkoholizmu to niewątpliwie najtrudniejszy z kroków, jednak jest on konieczny do tego, by osiągnąć sukces. Jeżeli osoba uzależniona ,,na siłę” będzie się leczyć, to można z góry założyć, że będzie to walka przegrana. 

Kolejnym krokiem powinno być udanie się do poradni leczenia uzależnień. Osoby chętne i zmotywowane do leczenia alkoholizmu nie potrzebują żadnego skierowania. Wystarczy, że telefonicznie lub e-mailowo skontaktują się z ośrodkiem i zapiszą na terapię uzależnień. To, co jest pacjentowi potrzebne w takim miejscu, to jedynie dowód osobisty, zachowana abstynencja oraz kilka niezbędnych rzeczy do codziennego użytku (odzież, artykuły higieniczne). Skuteczność leczenia alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień jest znacznie wyższa, niż próby samodzielnego wychodzenia z nałogu.

cta onz Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii uzależnień?

Czy można się całkowicie wyleczyć z alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą, z której nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki podjęciu terapii uzależnień można zatrzymać epizody picia i sprawić, że osoba chora będzie prowadziła normalne życie bez nałogu. Z pomocą psychoterapii uzależnień można doprowadzić do sytuacji, w której chory nie będzie odczuwał przykrych objawów swojej choroby. Zawsze jednak istnieje ryzyko jej nawrotu, dlatego powinno się regularnie uczęszczać na konsultacje psychoterapeutyczne w formie terapii ambulatoryjnej.

Jak pokonać nałóg alkoholowy, czyli gdzie szukać pomocy?

Długotrwałe upojenie alkoholowe w znacznym stopniu wpływa na życie osoby uzależnionej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że alkoholizm to choroba przewlekła o podłożu psychicznym. Chory podświadomie wmawia sobie, że alkohol pomaga mu w codziennych obowiązkach, a także w trudniejszych sytuacjach życiowych.

Wiele osób zastanawia się, czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii uzależnień. Prawda jest niestety taka, że nawet jeśli odstawienie alkoholu zakończy się sukcesem, nie wiadomo, na jak długo starczy alkoholikowi silnej woli.

Ośrodki leczenia uzależnień oferują indywidualne podejście do każdej osoby, która zdecyduje się na profesjonalne leczenie alkoholizmu. Udzielenie fachowej pomocy jest bowiem kluczem do tego, aby osoby uzależnione miały szansę na to, by całkowicie wyleczyć swoje schorzenie i odzyskać poczucie sensu w życiu bez alkoholu.

Jak wygląda terapia uzależnienia od alkoholu?

Długość trwania leczenia alkoholizmu uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby. Uczestnictwo w sesjach terapeutycznych, odbywających się zarówno w formie terapii grupowej, jak i indywidualnej, pozytywnie wpływa na alkoholika. Ma on szansę poznać inne osoby, zmagające się z tym samym problemem, dzięki czemu uświadamia sobie, że nie jest sam, że alkohol przejął kontrolę nie tylko nad nim, ale również nad innymi osobami.

Podczas terapii duży nacisk kładziony jest m.in. na to, skąd się wzięła choroba – czy przyczynił się do tego nadmierny stres w pracy lub domu, czy może jakieś inne sytuacje, przez które chory nie był w stanie oprzeć się pokusie napojów wysokoprocentowych.

W trakcie trwania terapii najważniejsze jest to, by chory utrzymywał abstynencję. W stanie upojenia alkoholowego nie jest on bowiem świadomy powagi sytuacji, przez co leczenie nie ma sensu.

Jakie efekty przynosi terapia leczenia uzależnień od alkoholu?

Podczas terapii uzależnień chory nabywa wiedzę o swojej chorobie, mechanizmach uzależnienia, uczy się rozpoznawać sygnały zbliżających się kryzysów. Psychoterapia uzależnień pozwala odnaleźć w sobie dawne zasoby, nadać poczucie sensu codziennemu życiu. Terapia zarówno indywidualna, jak i grupowa stwarza pacjentowi szansę do nabycia wiedzy o samym sobie, a także uczy, jak konstruktywnie rozwiązywać swoje problemy bez alkoholu.

 

Źródła:

  1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
  2. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie