ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Czym różni się alkoholizm mężczyzn od alkoholizmu kobiet?

Maj 17, 2019 |

Alkoholizm to choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Kobiety jednak w przeciwieństwie do płci męskiej skuteczniej się ze swoimi piciem ukrywają. Jak wygląda alkoholizm kobiet i jakie czynniki go warunkują? W dzisiejszym wpisie rozważamy, czym picie kobiet różni się od picia mężczyzn.

Kobieca twarz alkoholizmu, czyli jak piją kobiety?

Nie jest tajemnicą, że kobiety piją coraz więcej. Co więcej – statystyki pokazują, że im bardziej wykształcone, tym częściej sięgają po alkohol. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, chętniej sięgają po wino i piwo, rzadziej po ,,czystą” wódkę. Zauważono jednak też pewne podobieństwo pomiędzy obiema płciami – sposób spożywania alkoholu przez kobiety coraz bardziej upodabnia się do męskiego wzorca picia.

Leczenie odwykowe alkoholizmu w formie stacjonarnej i ambulatoryjnej
Umów się na terapię leczenia uzależnienia od alkoholu
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

Picie kobiet dla towarzystwa

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, piją dla towarzystwa. Spotykają się podczas imprez w klubach, na domówce i wspólnie się upijają. Bardzo często są to singielki imprezujące we własnym gronie, które idą wspólnie na piwo lub wino po pracy. Chcą w ten sposób odreagować stres i napięcie po całym dniu czy tygodniu pracy.

Picie karierowiczek, czyli kobiet zajmujących wysokie stanowiska

Sporo jest kobiet na wysokich stanowiskach, które po alkohol sięgają służbowo. Biorą one udział w spotkaniach biznesowych, wyjazdach firmowych, na których często przelewa się alkohol. Są to kobiety, które osiągają sukcesy w pracy, często też świetnie radzą sobie w życiu prywatnym, a picie alkoholu wpisane jest niejako w zajmowane stanowisko i specyfikę pracy.

Picie kobiet w samotności

Kolejną grupą kobiet są te pijące w samotności. Sięgają one najczęściej po kieliszek z poczucia pustki. Co z tego, że mają piękny dom, a na koncie kilka zer, jak wokół siebie czują pustkę, którą próbują stłumić napojami wysokoprocentowymi. Czasami piją też te kobiety, które kariera zawodowa ominęła, a one same wylądowały w małżeństwie z niekochającym mężem. Niejednej z nich zdarza się popijać, chowając alkohol pod szafką ze zlewem czy w szufladzie z lekarstwami.

Picie kobiet na emeryturze

Ciekawym zjawiskiem są kobiety pijące na emeryturze. Pomimo że do tej grupy zaliczają się panie, które kiedyś w ogóle nie piły – no może z wyjątkiem kieliszka wiśniówki u cioci na imieninach – obecnie chętniej sięgają po alkohol, ponieważ odczuwają tzw. huśtawkę menopauzalną.

Syndrom pustego gniazda

Do tej grupy zaliczają się kobiety z objawami tzw. zespołu opuszczonego gniazda. Jest to syndrom, w którym dorosłe już dzieci opuszczają rodzinny dom, co wiąże się ze spadkiem ilości obowiązków i poczuciem osamotnienia.

Co ma wpływ na picie alkoholu u kobiet?

Feministki mogą się nieco oburzyć, ale to właśnie zmiany kulturowe, często niewłaściwe pojmowanie równouprawnienia miały znaczący wpływ na to, że kobiety zaczęły więcej pić. Kiedyś nie było mowy o tym, aby kobieta piła, a obecnie widok pijanej dziewczyny nikogo nie dziwi.

A jak piją mężczyźni? Kilka słów o męskim alkoholizmie

Przyjęło się uważać, że naszej kulturze picie bardziej przystoi mężczyznom niż kobietom. Oznacza to, że picie alkoholu u kobiet i mężczyzn może być różnie oceniane i postrzegane przez środowisko. Kobieta oceniania jest surowiej. Ujawnienie nałogu wiąże się często z krytyczną oceną nie tylko jej zachowania, ale także pełnienia ról społecznych (,,zła matka”, ,,kiepska żona”). Pijący mężczyzna, który w dodatku potrafi to robić, czyli ma tzw. mocną głowę, uważany jest za ,,prawdziwego macho”, co więcej – ma na to w pewnym sensie społeczne przyzwolenie. Częściej też niż kobieta namawiany jest od picia przy różnych okazjach.

Jak się okazuje, wobec alkoholu to mężczyźni są bardziej bezsilni i tak naprawdę to oni są tą słabsza płcią. Mężczyźni częściej sięgają po alkohol, by ulżyć sobie w trudnych sytuacjach (np. po stresującym dniu w pracy) lub po prostu dla towarzystwa. Piją alkohol ze strachu przed porażką, albo dlatego że ją właśnie ponieśli. Piją, by dodać sobie odwagi, siły – choć wszyscy doskonale wiemy, że jest to złudne podejście, a efekt bardzo krótkotrwały. W przeciwieństwie do kobiet – mężczyźni częściej piją w grupie, a rzadziej w samotności.

Picie starszych panów to osobny temat. Owszem, mężczyźni na emeryturze też piją, ale z całkiem innego powodu niż kobiety – robią to, ponieważ po długo oczekiwanej emeryturze w końcu w ich odczuciu zasłużyli sobie na nagrodę.

Jakie są różnice w leczeniu alkoholizmu kobiet i mężczyzn?

Pomimo że to mężczyźni częściej popadają w uzależnienie od alkoholu, to kobiety są mniej odporne na jego działanie. Ta sama dawka alkoholu u kobiety doprowadza do wyższego stężenia go we krwi, podczas gdy z organizmu mężczyzny jest on szybciej usuwany. I choć rzeczywiście ryzyko popadnięcia w alkoholizm jest większe u mężczyzn, to sam proces chorobowy u obu płci przebiega bardzo podobnie. Alkohol popijany w większych ilościach sprawia, że osoba uzależniona nie kontroluje swojego zachowania, ma problemy z koordynacją ruchową, z wymową, kojarzeniem pewnych faktów. Nałogowe spożywanie alkoholu u obu płci z czasem prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a także do całkowitego rozpadu rodziny. Z tego powodu, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, bardzo ważne jest wczesne podjęcie terapii odwykowej. Ponieważ z reguły za alkoholizm u kobiety odpowiadają inne czynniki, terapia musi zostać odpowiednio dostosowana do specyfiki uzależnienia. Wsparcie najbliższych jest bardzo cenne w procesie zdrowienia, warto więc umówić się także na konsultacje rodzinne, dzięki którym uzależniony poczuje, że nie jest ze swoim problemem sam. Kobiety szybciej ,,trzeźwieją”, zdecydowanie częściej też znajdują siłę w sobie na to, aby zacząć żyć na nowo bez nałogu. Z kolei mężczyźni często nie chcą podejmować terapii, gdyż nie widzą problemu, a w dodatku leczenie wymaga od nich dzielenia się swoimi problemami z innymi. Ich proces wychodzenia z nałogu często też jest znacznie dłuższy.

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars