ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czym różni się alkoholizm mężczyzn od alkoholizmu kobiet?

Czym różni się alkoholizm mężczyzn od alkoholizmu kobiet?

Maj 17, 2019 |

Alkoholizm to choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Kobiety jednak w przeciwieństwie do płci męskiej skuteczniej się ze swoimi piciem ukrywają. Jak wygląda alkoholizm kobiet i jakie czynniki go warunkują? W dzisiejszym wpisie rozważamy, czym picie kobiet różni się od picia mężczyzn.

 

Kobieca twarz alkoholizmu, czyli jak piją kobiety?

Nie jest tajemnicą, że kobiety piją coraz więcej. Co więcej – statystyki pokazują, że im bardziej wykształcone, tym częściej sięgają po alkohol. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, chętniej sięgają po wino i piwo, rzadziej po ,,czystą” wódkę. Zauważono jednak też pewne podobieństwo pomiędzy obiema płciami – sposób spożywania alkoholu przez kobiety coraz bardziej upodabnia się do męskiego wzorca picia.
cta onz Czym różni się alkoholizm mężczyzn od alkoholizmu kobiet?

Picie kobiet dla towarzystwa

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, piją dla towarzystwa. Spotykają się podczas imprez w klubach, na domówce i wspólnie się upijają. Bardzo często są to singielki imprezujące we własnym gronie, które idą wspólnie na piwo lub wino po pracy. Chcą w ten sposób odreagować stres i napięcie po całym dniu czy tygodniu pracy.

Picie karierowiczek, czyli kobiet zajmujących wysokie stanowiska

Sporo jest kobiet na wysokich stanowiskach, które po alkohol sięgają służbowo. Biorą one udział w spotkaniach biznesowych, wyjazdach firmowych, na których często przelewa się alkohol. Są to kobiety, które osiągają sukcesy w pracy, często też świetnie radzą sobie w życiu prywatnym, a picie alkoholu wpisane jest niejako w zajmowane stanowisko i specyfikę pracy.

Picie kobiet w samotności

Kolejną grupą kobiet są te pijące w samotności. Sięgają one najczęściej po kieliszek z poczucia pustki. Co z tego, że mają piękny dom, a na koncie kilka zer, jak wokół siebie czują pustkę, którą próbują stłumić napojami wysokoprocentowymi. Czasami piją też te kobiety, które kariera zawodowa ominęła, a one same wylądowały w małżeństwie z niekochającym mężem. Niejednej z nich zdarza się popijać, chowając alkohol pod szafką ze zlewem czy w szufladzie z lekarstwami.

Picie kobiet na emeryturze

Ciekawym zjawiskiem są kobiety pijące na emeryturze. Pomimo że do tej grupy zaliczają się panie, które kiedyś w ogóle nie piły – no może z wyjątkiem kieliszka wiśniówki u cioci na imieninach – obecnie chętniej sięgają po alkohol, ponieważ odczuwają tzw. huśtawkę menopauzalną.

Syndrom pustego gniazda

Do tej grupy zaliczają się kobiety z objawami tzw. zespołu opuszczonego gniazda. Jest to syndrom, w którym dorosłe już dzieci opuszczają rodzinny dom, co wiąże się ze spadkiem ilości obowiązków i poczuciem osamotnienia.

Co ma wpływ na picie alkoholu u kobiet?

Feministki mogą się nieco oburzyć, ale to właśnie zmiany kulturowe, często niewłaściwe pojmowanie równouprawnienia miały znaczący wpływ na to, że kobiety zaczęły więcej pić. Kiedyś nie było mowy o tym, aby kobieta piła, a obecnie widok pijanej dziewczyny nikogo nie dziwi.

A jak piją mężczyźni? Kilka słów o męskim alkoholizmie

Przyjęło się uważać, że naszej kulturze picie bardziej przystoi mężczyznom niż kobietom. Oznacza to, że picie alkoholu u kobiet i mężczyzn może być różnie oceniane i postrzegane przez środowisko. Kobieta oceniania jest surowiej. Ujawnienie nałogu wiąże się często z krytyczną oceną nie tylko jej zachowania, ale także pełnienia ról społecznych (,,zła matka”, ,,kiepska żona”). Pijący mężczyzna, który w dodatku potrafi to robić, czyli ma tzw. mocną głowę, uważany jest za ,,prawdziwego macho”, co więcej – ma na to w pewnym sensie społeczne przyzwolenie. Częściej też niż kobieta namawiany jest od picia przy różnych okazjach.

Jak się okazuje, wobec alkoholu to mężczyźni są bardziej bezsilni i tak naprawdę to oni są tą słabsza płcią. Mężczyźni częściej sięgają po alkohol, by ulżyć sobie w trudnych sytuacjach (np. po stresującym dniu w pracy) lub po prostu dla towarzystwa. Piją alkohol ze strachu przed porażką, albo dlatego że ją właśnie ponieśli. Piją, by dodać sobie odwagi, siły – choć wszyscy doskonale wiemy, że jest to złudne podejście, a efekt bardzo krótkotrwały. W przeciwieństwie do kobiet – mężczyźni częściej piją w grupie, a rzadziej w samotności.

Picie starszych panów to osobny temat. Owszem, mężczyźni na emeryturze też piją, ale z całkiem innego powodu niż kobiety – robią to, ponieważ po długo oczekiwanej emeryturze w końcu w ich odczuciu zasłużyli sobie na nagrodę.

Jakie są różnice w leczeniu alkoholizmu kobiet i mężczyzn?

Pomimo że to mężczyźni częściej popadają w uzależnienie od alkoholu, to kobiety są mniej odporne na jego działanie. Ta sama dawka alkoholu u kobiety doprowadza do wyższego stężenia go we krwi, podczas gdy z organizmu mężczyzny jest on szybciej usuwany. I choć rzeczywiście ryzyko popadnięcia w alkoholizm jest większe u mężczyzn, to sam proces chorobowy u obu płci przebiega bardzo podobnie. Alkohol popijany w większych ilościach sprawia, że osoba uzależniona nie kontroluje swojego zachowania, ma problemy z koordynacją ruchową, z wymową, kojarzeniem pewnych faktów. Nałogowe spożywanie alkoholu u obu płci z czasem prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a także do całkowitego rozpadu rodziny. Z tego powodu, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, bardzo ważne jest wczesne podjęcie terapii odwykowej. Ponieważ z reguły za alkoholizm u kobiety odpowiadają inne czynniki, terapia musi zostać odpowiednio dostosowana do specyfiki uzależnienia. Wsparcie najbliższych jest bardzo cenne w procesie zdrowienia, warto więc umówić się także na konsultacje rodzinne, dzięki którym uzależniony poczuje, że nie jest ze swoim problemem sam. Kobiety szybciej ,,trzeźwieją”, zdecydowanie częściej też znajdują siłę w sobie na to, aby zacząć żyć na nowo bez nałogu. Z kolei mężczyźni często nie chcą podejmować terapii, gdyż nie widzą problemu, a w dodatku leczenie wymaga od nich dzielenia się swoimi problemami z innymi. Ich proces wychodzenia z nałogu często też jest znacznie dłuższy.

 

Zapoznaj się z powiązanymi wpisami, dostępnymi na naszym blogu:

 

Źródła:

  1. ,,Alkohol piekło kobiet”, M. Sławecka, Pascal, 2019. 
  2. ,,Uzależnienie od alkoholu”,  L. Cierpiałkowska, J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie