ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak pomóc Dorosłym Dzieciom Alkoholików?

Jak pomóc Dorosłym Dzieciom Alkoholików?

Lis 8, 2019 |

Dzieci alkoholików wchodzą w życie z niemałym bagażem doświadczeń. Wychowały się w środowisku, w którym jedno bądź oboje rodziców mieli problem z alkoholem, przez co mogą mieć w swoim już dorosłym życiu problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, a także cierpieć na nieustanne poczucie zagrożenia z powodu niższości i bycia niewystarczająco dobrym. Jak można pomóc osobom z syndromem DDA? Zachęcamy do lektury artykułu.

 

Czym jest syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)? 

DDA to dorosłe, w pełni ukształtowane osoby, które wychowywały się w rodzinach, gdzie nadużywano alkoholu. Są to zazwyczaj jednostki, które nie radzą sobie w dorosłym życiu, ponieważ nie posiadły za młodu odpowiednich umiejętności ani też nie miały należytych wzorców. Dorosłe Dzieci Alkoholików dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, w mało przyjaznych warunkach rodzinnych. Większość z nich z pewnością chciałaby wymazać ze swojego życia pewne okresy. Dorosłe Dziecko Alkoholika posiada cechy, które wykształciła rodzina dysfunkcyjna. Obecne są również w jego zachowaniu symptomy zaburzeń charakterystyczne dla okresu traumatycznego dzieciństwa. 

cta onz Jak pomóc Dorosłym Dzieciom Alkoholików?

 

Cechy osób z syndromem Dzieci Alkoholików 

Dziecko w momencie, gdy potrzebuje bliskości ze strony rodzica, zostaje pozostawione samemu sobie. Wówczas utwierdza się w przekonaniu, że tak musi być i że tak właśnie funkcjonuje świat. To wszystko ma wpływ na to, że dzieci alkoholików w dorosłym życiu borykają się z problemami natury emocjonalnej, do których należą: 

 • lęk i ciągły niepokój;
 • poczucie winy;
 • poczucie zagrożenia;
 • obniżona samoocena;
 • poczucie niższości;
 • brak wiary w siebie;
 • zachowania kompulsywne;
 • skłonności do wchodzenia w rolę ofiary;
 • nieufność wobec innych osób;
 • nieumiejętność budowania związków;
 • lęk przed bliskością, porzuceniem;
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów. 

Dorosłe Dzieci Alkoholików i role, jakie przyjmują

W rodzinie, w której choć jeden członek (ojciec lub matka) boryka się z alkoholizmem, rodzice przestają wypełniać swoje role społeczne. W takich sytuacjach Dorosłe Dzieci Alkoholików przejmują rolę za nich.

Główne role, jakie mogą pełnić dzieci alkoholików, to:

Rola Bohatera

Dziecko przejmuje rolę rodzica. Jeżeli ojciec pije, syn opiekuje się matką, broni ją przed ojcem, wychowuje młodsze rodzeństwo. Nieustannie martwi się o członków rodziny, przejmując ich obowiązki. Można powiedzieć, że opiekuje się wszystkimi, tylko nie sobą

Rola Dziecka Niewidzialnego

Dziecko ma swój świat i najlepiej czuje się same ze sobą. Mogą pojawić się trudności w kontaktach z rówieśnikami. O takim dziecku często mówi się, że jest nad wiek poważne. Zdarza się, że jest też wycofane, brakuje mu pewności siebie, nie umie wyrażać swoich potrzeb. 

Rola Maskotki

Dziecko przyjmujące rolę maskotki jest ozdobą rodziny, która się nim chwali. Taka osoba stara się za wszelką cenę zażegnać konflikt. Często jest też traktowana jako pośrednik w rodzinnych konfliktach. 

Rola Kozła Ofiarnego

Jest to przeciwieństwo bohatera. Zdarza się, że dziecko jest ofiarą przemocy. Co więcej, przy każdej okazji jest obwinianie, dorasta w ogromnym poczuciu winy. 

Jak pomóc Dorosłym Dzieciom Alkoholików?

Syndrom DDA nie jest chorobą, a zespołem cech nabytych. Osoby, które dorastały w rodzinie z problemem alkoholowym, powinny więc podjąć się psychoterapii. Na czym polega terapia DDA i co zmienia ona w życiu takich osób? 

Grupa DDA wywodzi się od grupy AA, czyli Anonimowych Alkoholików i opiera się na podobnych zasadach, co AA. Pierwsze grupy DDA powstały w Stanach Zjednoczonych, w Polsce głośno zrobiło się o nich dopiero w połowie lat 80. XX wieku. Grupy DDA to wspólnoty zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy dzielą się swoimi problemami, doświadczeniami i wraz z pomocą psychoterapeuty pomagają nawzajem rozwiązywać swoje problemy natury emocjonalnej. 

Terapia DDA jako forma pomocy dzieciom alkoholików – dlaczego warto skorzystać z pomocy?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez terapii DDA osoby dorastające w rodzinie alkoholików sobie nie poradzą, ponieważ brakuje im podstawowej wiedzy dotyczącej tego, jak funkcjonować w dorosłym życiu i jak budować dorosłe związki. Syndromowi DDA mogą towarzyszyć zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy nerwica. Pomoc ze strony doświadczonych psychoterapeutów pomoże uporać się z dzieciństwem i uporządkować swoje dotychczasowe życie. Pomimo że terapia DDA często wymaga długiej i żmudnej pracy, pozwala zaakceptować siebie i odnaleźć swoją wartość, co jest niezbędne do nawiązywania prawidłowych relacji z innymi osobami. Najpopularniejszą, a zarazem najskuteczniejszą formą terapii DDA jest terapia grupowa.

Przeczytaj powiązane wpisy na naszym blogu:

 

Źródła:

 1. ,,Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików”, R. Ackerman, Wydawnictwo Feeria, 2020.  
 2. ,,Dorosłe dzieci alkholików”, Woititz Janet G., Akuracik, 2000.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku