ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Maj 17, 2019 |

Jak pomóc alkoholikowi? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna żona, mąż, syn, córka, siostra czy brat osoby uzależnionej. Osoby, które wydawałoby się są najbliżej alkoholika, często nie wiedzą, jak mu pomóc, a wszelkie próby wysłania go na odwyk, okazują się bezskuteczne. Czasami jednak trzeba przejść długą drogę, aby uzależniony poddał się leczeniu. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu. Zachęcamy do lektury.

 

Zmiana postawy wobec uzależnionego od alkoholu, czyli koniec z ochronką

Nie ma jednego skutecznego lekarstwa czy substancji, która z dnia na dzień wyleczy alkoholika. Podobnie jak proces popadania w alkoholizm postępuje etapami, tak i droga wychodzenia z nałogu może być długa i skomplikowana. Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany postawy i nastawienia członków rodziny wobec osoby uzależnionej. Musimy zdać sobie sprawę, że żona nie pomoże mężowi, kryjąc go i izolując przed światem. Zmiana postawy wobec uzależnionego polega na uczeniu go ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny, zmuszeniu, często pod pretekstem rozwodu, do podjęcia leczenia, ale i z drugiej strony danie mu szansy na podjęcie tej terapii. Nie można ciągle naprawiać błędów po drugiej osobie, usprawiedliwiać i tłumaczyć jej przed otoczeniem. Ukrywanie problemu i zacieranie śladów picia na pewno nie pomoże wyjść z nałogu, co więcej – chory będzie czuł się trochę bezkarnie. Najlepsza droga pomocy uzależnionemu to ta, która polega na konfrontacji alkoholika z rzeczywistością po wytrzeźwieniu. Każde negatywne doświadczenie może być dla niego sygnałem, że picie alkoholu wcale nie jest dla niego takie atrakcyjne, jakby mu się mogło wydawać.
cta onz Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Metoda ,,interwencji” wobec osoby uzależnionej od alkoholu

Bardzo często praktykowanym rodzajem pomocy alkoholikowi jest tzw. metoda interwencji. Polega ona na konfrontacji osoby pijącej z osobami z najbliższego otoczenia. Podczas takiego spotkania każda z osób przedstawia alkoholikowi przykre zdarzenia, które bezpośrednio są związane z jego nałogiem. Warunek jest taki, aby uzależniony podczas spotkania był trzeźwy. Taka rozmowa może stanowić wstęp do podjęcia przez alkoholika terapii leczenia alkoholizmu.

Odwyk alkoholowy jako forma leczenia alkoholizmu

Alkoholik, nieotrzymujący wsparcia ze strony najbliższych, bardzo często skazany jest na porażkę, dlatego ważnym etapem procesu niesienia pomocy jest nakłonienie go do leczenia. Obecnie najlepsze efekty w walce z alkoholizmem przynosi terapia odwykowa prowadzona w formie stacjonarnym. Leczenie odwykowe pozwala uporać się z nałogiem pod okiem specjalistów – psychoterapeutów i psychologów, którzy otaczają chorego potrzebnym na każdym etapie wychodzenia z alkoholizmu wsparciem. W naszym ośrodku leczenia alkoholizmu w Krakowie terapia prowadzona jest w formie indywidualnej oraz grupowej. Terapia indywidualna nastawiona jest na bezpośredni kontakt z psychoterapeutą. Podczas takich spotkań chory ma szansę na zrozumienie motywacji swojego działania, emocji i doświadczeń. Również nie bez znaczenia pozostaje specyficzna relacja, która wytwarza się pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. Podczas terapii grupowej uczestnicy z podobnym problemem dzielą się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie nawzajem tzw. informacji zwrotnych. Pomimo że konfrontacja z innymi początkowo może wydawać się trudna, w naszym ośrodku pracują profesjonaliści, którzy pomagają pacjentom przełamywać wewnętrzne bariery oraz lęk przed ludźmi.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że obecnie bardzo dużym zagrożeniem dla rodzin, w których jedna z osób ma problem z uzależnieniem, jest współuzależnienie. Występuje ono wtedy, gdy jedna osoba wprowadza destrukcję, a druga się do tej destrukcji dostosowuje. Współuzależnienie, podobnie jak uzależnienie, wymaga leczenia.

Pomoc alkoholikowi to często kwestia niejednej rozmowy, a miesiące czy nawet lata starań. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że w walce z alkoholizmem od słów ważniejsze są czyny. Nie należy zwracać uwagi na to, co alkoholik mówi i obiecuje, ale na to, co robi.

Źródła:

  1. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
  2. ,,Etapy zmiany w terapii uzależnień”, Gerard J. Connors, Carlo C. DiClemente, Mary Marden Velasquez, Dennis M. Donovan, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie