ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » ,,Urwany film” po alkoholu. Dlaczego nie pamiętamy, co robiliśmy po wypiciu alkoholu?

,,Urwany film” po alkoholu. Dlaczego nie pamiętamy, co robiliśmy po wypiciu alkoholu?

Wrz 11, 2019 |

Jak się okazuje, problem ,,urwanego filmu” po spożyciu większej ilości alkoholu dotyczy większości z nas. Zdarza się, że po imprezie mocno zakrapianej alkoholem niektórzy, budząc się na drugi dzień, są niepewni, gdzie byli i co robili. Dlaczego, gdy wypijemy za dużo wysokoprocentowych trunków, nie pamiętamy, co robiliśmy? Czemu jednym ,,urywa się film”, a innym wcale? O tym przeczytasz w naszym artykule. 

 

Czym jest ,,urwany film” po alkoholu? 

Potoczne określenie ,,urwany film”, czyli z angielskiego blackout, to niemożność przypomnienia sobie wydarzeń, które miały miejsce po wypiciu większej ilości alkoholu. Inaczej mówiąc, są to zaniki pamięci spowodowane alkoholem. Istnieją osoby, które w ogóle nie miewają tego problemu, jak i takie, które po wypiciu nawet niewielkiej ilości czegoś mocniejszego mają zaburzenia pamięci. Co więc odpowiada za taki stan rzeczy?

cta onz ,,Urwany film po alkoholu. Dlaczego nie pamiętamy, co robiliśmy po wypiciu alkoholu?

Dlaczego po alkoholu ,,urywa się film”? 

Odpowiedzią na to pytanie są badania przeprowadzone w latach 60. XX wieku przez Donalda Goodwina nad zaburzeniami pamięci u osób spożywających alkohol. Gdy pacjenci byli pod wpływem napojów wysokoprocentowych, sprawdził on ich reakcje i pamięć. Okazało się, że pamięć krótkotrwała u osób pod wpływem alkoholu była zachowana jedynie do kilku minut od danego zdarzenia. Po upływie zaledwie 30 minut od konkretnej sytuacji, osoby biorące udział w eksperymencie nie były w stanie już jej kompletnie opisać. Podobnie było następnego dnia – osoby nie pamiętały, co pokazywał im naukowiec poprzedniego wieczoru, gdy były w stanie upojenia alkoholowego. Pomimo że dla wielu badanie to było nieetyczne, pozwalało ono wyjaśnić sposób funkcjonowaniu mózgu po alkoholu. Okazuje się, że alkohol powoduje tymczasowe uszkodzenie hipokampa, czyli struktury odpowiedzialnej za zapamiętywanie. Upośledzenie tego obszaru przyczynia się do utraty możliwości tworzenia wspomnień oraz problemów w zachowaniu i emocjach osoby nietrzeźwej. 

U kogo zaburzenia pamięci po alkoholu występują najczęściej? 

Dlaczego niektórzy mają luki w pamięci już po niewielkiej ilości alkoholu, a inni nie? Istnieją czynniki, które mogą nasilać negatywne skutki spożywania alkoholu. Należą do nich, m.in. spożywanie alkoholu w szybkim tempie, picie alkoholu na pusty żołądek czy też mieszanie ze sobą różnych rodzajów alkoholu (piwa, wina, wódki). Co więcej, u osób z niższą masą ciała występuje wyższe prawdopodobieństwo utraty pamięci po wypiciu alkoholu. Amerykańscy badacze z Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu są zdania, że to głównie kobiety i osoby młode mają najczęściej problemy z zanikiem pamięci po alkoholu. Wynika to głównie z niższej masy ciała i mniejszej ilości tkanki tłuszczowej, co skutkuje tym, że poziom alkoholu we krwi szybciej wzrasta. Naukowcy wykazują przy tym, że jeżeli komuś raz zdarzył się epizod ,,urwanego filmu’, to może on pojawiać się również w przyszłości. 

Luki w pamięci po alkoholu – czym to się kończy?

Osoby, które doświadczają luk w pamięci po alkoholu, częściej mają do czynienia z jego przykrymi konsekwencjami, wśród których wymienić należy: złe samopoczucie, gorsze funkcjonowanie w życiu rodzinnym, społecznym, zawodowym, towarzyskim, problemy z koncentracją, rozdrażnienie. 

Kiedy ,,urwany film” staje się codziennością…czyli kilka słów o uzależnieniu od alkoholu

Zaniki w pamięci po alkoholu mogą być również wyznacznikiem, który sugeruje nam, czy nadużywanie alkoholu ma charakter epizodyczny czy regularny. Pomimo że moment, kiedy zaczyna się alkoholizm jest trudny do wychwycenia, ponieważ jest to choroba rozwijająca się długo i powoli, istnieją pewne symptomy uzależnienia od alkoholu. Jako istotny przejaw początków choroby alkoholowej wskazuje się szukanie okazji do wypicia. Często taka osoba przestaje kontrolować ilości wypijanego alkoholu, upija się, a kiedy nie może tego zrobić – jest podenerwowana i rozdrażniona. Jest to wówczas znak, że najwyższa pora podjąć terapię uzależnień po to, by nie doprowadzić do pełnego rozwoju alkoholizmu. 

Zaciekawił Cię ten wpis? Zajrzyj na naszego bloga i dowiedz się więcej na temat alkoholizmu, czytając inne powiązane wpisy:

Źródła:

  1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
  2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie