ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » 7 najpowszechniejszych stereotypów związanych z alkoholizmem

7 najpowszechniejszych stereotypów związanych z alkoholizmem

Lip 6, 2020 |

Wokół alkoholizmu pojawiło się wiele stereotypów. Są one często krzywdzące i nie mają za wiele wspólnego z prawdą. Jednym z najpopularniejszych stereotypów, jest przekonanie, że alkoholik pochodzi z marginesu społecznego. Jak się okazuje, osoby mające problem z alkoholem, to często ludzie wykształceni, zamożni, z dobrą pracą i pełną rodziną. Jakie jeszcze inne stereotypy przypisywane są alkoholikowi?

 

  • Krzywdzących stereotypów na temat alkoholików jest wiele
  • Najpopularniejszym z nich jest przeświadczenie, że alkoholik to osoba z marginesu społecznego, żul spod budki z piwem.
  • Przeciętny Polak spotkany na ulicy niewiele wie o przebiegu choroby alkoholowej i jej leczeniu. 

#1 Stereotyp – alkoholik jako menel spod budki z piwem

Gdyby tak zapytać przechodniów na ulicy, jak ich zdaniem wygląda typowy alkoholik, to z pewnością zdecydowana większość odpowiedziałaby, że to żul spod sklepu. Jest to tylko fragment rzeczywistości. Alkoholizm nie patrzy na wiek, płeć, status materialny czy wykształcenie. Grono alkoholików tak naprawdę spotykamy na co dzień – na ulicy, w pracy, biurach, urzędach, szpitalach. Często są to lekarze, urzędnicy, prawnicy, czyli takie osoby, o których nawet byśmy sobie nie pomyśleli, że mogą mieć problem z alkoholem. Wzorce nadużywania alkoholu bywają odmienne: niektórzy upijają się pod sklepami, ale jest wielu takich alkoholików, którzy piją samotnie w domach.

cta onz 7 najpowszechniejszych stereotypów związanych z alkoholizmem

 

#2 Stereotyp – alkoholizm dotyka mężczyzn

Alkoholizm to choroba, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć istotnym jest fakt, że alkoholizm kobiet różni się od alkoholizmu mężczyzn. Co więcej, kobietom łatwiej jest się upić ze względu na różnice w budowie anatomicznej. Pod względem wchodzenia w uzależnienie kobiety to ,,słaba płeć”. Szybciej od mężczyzn uzależniają się od alkoholu, również skutki picia u nich są dużo większe niż u pijących mężczyzn.

#3 Stereotyp – alkoholizm to oznaka słabości charakteru, a nie choroby

Gdyby wierzyć stereotypom, należałoby przyjąć, że alkoholizm to nie choroba, a jedynie oznaka słabości charakteru. Otóż prawda jest zgoła inna. Alkoholizm to choroba, a w dodatku nieuleczalna. Alkoholik do końca życia pozostanie alkoholikiem. Nie da się wyleczyć z alkoholizmu, ale da się przestać pić. Objawy choroby można zahamować, decydując się na terapię leczenia uzależnień. Jest to najskuteczniejsza forma walki z nałogiem. Pamiętajmy, że z chorobą alkoholową nie ma żartów, ponieważ nieleczona prowadzi do śmierci.

#4 Stereotyp – w alkoholizm popadają osoby ze ,,słabą” głową

Wiele osób błędnie myśli, że alkoholizm nie dotyka osób z mocną głową. Tolerancja alkoholu u różnych osób może być inna. Mocna głowa oznacza tylko tyle, że takie osoby muszą spożyć większą ilość alkoholu niż inne, aby uzyskać ten sam efekt. Osoby z mocną głową zatem uzależniają się częściej, ponieważ mogą spożywać więcej wysokoprocentowych trunków niż reszta towarzystwa. Nie odczuwają też przykrych skutków, które towarzyszą piciu lub są one mniej nasilone. Osoby ze słabą głowa zwykle uzależniają się rzadziej, ponieważ niewiele im trzeba, aby mieli dość i odczuli przykre skutki spożywania alkoholu, co skutecznie zniechęca do dalszego picia. 

#5 Stereotyp – alkoholik to ktoś, kto pije wódkę każdego dnia przed 12

Codzienne picie alkoholu nie oznacza od razu, że jest się alkoholikiem, ale zdarza się tak, że alkoholicy potrafią pić przez kilka dni z rzędu – jest to tzw. ciąg alkoholowy. Istnieje wiele alkoholików, którzy piją tylko raz w tygodniu albo przez kilka dni w miesiącu, a w pozostałe dni potrafią zachować abstynencję.

#6 Stereotyp – alkoholik mógłby przestać pić, gdyby tylko chciał

Alkoholizm to choroba, która charakteryzuje się utratą kontroli nad piciem. Problem nie polega na braku silnej woli, ponieważ – gdyby alkoholik miał wybór – to z pewnością wolałby pić w sposób kontrolowany. Mimo iż alkoholik żyje w przekonaniu, że w każdej chwili może przestać pić i że wcale nie jest uzależniony, to jest to jedno wielkie kłamstwo. Jego postrzeganie siebie i tego, co mówi, różni się od tego, jak jest w rzeczywistości. Tak właśnie działa mechanizm iluzji i zaprzeczeń.

#7 Stereotyp – alkoholizm się dziedziczy

Przyjęło się mówić, że dzieci alkoholików niejako z góry skazane są na uzależnienie. Liczne badania w tym zakresie dowodzą jednak, że bycie dzieckiem alkoholika wcale nie determinuje przyszłości i rozwoju podobnego problemu. Niekiedy zdarza się jednak, że dziecko, które jest wychowywane w atmosferze regularnego picia, przejmuje negatywne wzorce i w swoim dorosłym życiu postępuje tak samo. Szczególną uwagę warto zwrócić na DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Przez to, że dorastały w rodzinie, w której przynajmniej jedno z rodziców było alkoholikiem, niejednokrotnie w swoim dorosłym życiu borykają się z problemami natury emocjonalnej i dlatego mogą być bardziej podatne na uzależnienia.

To tylko niektóre ze stereotypów związanych z alkoholizmem. Błędnych poglądów na ten temat jest znacznie więcej.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Dowiedz się więcej z artykułu: fakty i mity na temat alkoholizmu.

Źródła:

  1. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
  2. ,,Wzorce konsumpcji alkoholu. Studium socjologiczne”, M. Abramowicz, M. Brosz, B. Bykowska-Godlewska, T. Michalski, A. Strzałkowska, Zakład Realizacji Badań Społecznych.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie