ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Zatrucie alkoholowe – ile trwa, objawy, jak pomóc

Zatrucie alkoholowe – ile trwa, objawy, jak pomóc

Sie 16, 2021 |

W kontekście uzależnienia od alkoholu często spotykamy się z pojęciem ,,zatrucia alkoholowego”. Wbrew pozorom nie jest to tym samym, co kac czy upojenie alkoholem. Zatrucie alkoholowe jest czymś znacznie poważniejszym. To niebezpieczny stan, który niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, ale również i życia osoby uzależnionej. Dowiedz się, czym jest zatrucie alkoholowe, jak są jego objawy, ile trwa i jak pomóc.

 

 • Zatrucie alkoholowe często mylone jest ze zwykłym upojeniem alkoholowym, co nie jest słuszne.
 • W przeciwieństwie do upojenia alkoholowego zatrucie alkoholem wywołuje silne i niebezpieczne dla zdrowia i życia reakcje organizmu.
 • Objawy zatrucia alkoholowego nie zawsze są takie same. Zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, ilość spożytego alkoholu itd. 

Co to jest zatrucie alkoholowe? 

Zatrucie alkoholowe to stan, który pojawia się wtedy, gdy wypijemy za dużą ilość alkoholu, którego nasz organizm nie jest w stanie przyswoić ani wydalić. Dolegliwość ta może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zatrucie alkoholowe najczęściej wywoływane jest przez alkohol etylowy, choć może do niego również doprowadzić glikol etylenowy oraz alkohol metylowy. 

Zatrucie alkoholowe a upojenie alkoholowe – najważniejsze różnice 

Zatrucie alkoholowe często jest mylone z upojeniem alkoholowym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pojęcia te nie są tożsame. Upojenie alkoholowe to nic innego jak stan nietrzeźwości, który pojawia się po spożyciu nadmiernej dawki alkoholu. Podstawową różnicą między zatruciem alkoholowym a upojeniem jest fakt, że po zatruciu, oprócz objawów upojenia, pojawiają się jeszcze inne, niepokojące objawy. 

cta onz Zatrucie alkoholowe  ile trwa, objawy, jak pomóc

 

Jakie są etapy zatrucia alkoholem? 

Reakcja na alkohol etylowy u każdej osoby może być inna i jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak wiek, masa, płeć czy rodzaj i ilość spożytego alkoholu. Istnieją jednak pewne typowe etapy zatrucia alkoholowego, które występują u większości przypadków.

I etap zatrucia alkoholem

Na początku osoba staje się pobudzona. Poprawia się nastrój, pojawiają się wybuchy euforii, zwiększa się również pewność siebie. Jednocześnie wydłuża się czas reakcji, pojawiają się problemy z mówieniem i zachowaniem równowagi.

II etap zatrucia alkoholem

Dla drugiego etapu zatrucia alkoholem charakterystyczne są: osłabienie, senność, przyspieszona akcja serca, problemy ze świadomością. Samokontrola jest coraz bardziej pogorszona. 

III etap zatrucia alkoholem

Czas reakcji jeszcze bardziej się wydłuża. Pojawia się utrata świadomości, brak kontroli nad swoim zachowaniem, a nawet problemy z kontrolowaniem własnej fizjologii. 

IV etap zatrucia alkoholem 

Ciśnienie we krwi gwałtownie spada, w efekcie czego zaburzona zostaje akcja serca, pojawiają się problemy z oddychaniem, brak reakcji na bodźce. Następuje śpiączka. Zatrucie alkoholowe na tym etapie może być śmiertelne. 

Objawy zatrucia alkoholowego 

Wśród najczęściej występujących objawów zatrucia alkoholowego wyróżnia się:

 • nudności, wymioty;
 • bóle głowy;
 • bóle brzucha;
 • dreszcze;
 • zaburzenia świadomości;
 • zaburzenia równowagi;
 • problemy z mówieniem (bełkotanie);
 • duszności;
 • zaburzenia pracy serca. 

Ile trwa zatrucie alkoholowe?

Czas trwania zatrucia alkoholowego w dużej mierze uzależniony jest od organizmu człowieka. Zwykle objawy zatrucia alkoholowego ustępują po kilku dniach. W niektórych przypadkach – zwłaszcza gdy zatrucie alkoholowe jest silne – lekarz może zdecydować o skierowaniu Pacjenta do szpitala na odtruwanie. 

Jak pomóc osobie z zatruciem alkoholowym? 

W przypadku podejrzeń ostrego zatrucia alkoholowego, osobę, u której wystąpiły niepokojące objawy, należy jak najszybciej położyć w pozycji bocznej bezpiecznej. Następnie należy wezwać pogotowie. Jednym z najczęstszych objawów zatrucia alkoholowego jest wymiotowanie po alkoholu, które może doprowadzić do zachłyśnięcia się treścią żołądkową i uduszenia.

Jeśli objawy zatrucia alkoholowego nie są bardzo nasilone i nie zagrażają życiu, można wypróbować domowe sposoby na odtrucie alkoholowe. Najpopularniejszym i zarazem najskuteczniejszym domowym sposobem jest nawodnienie. Warto także przejść na kilkudniową dietę oczyszczającą. 

Jak nie dopuścić do zatrucia alkoholowego?

Zatrucia alkoholowe najczęściej towarzyszą osobom uzależnionym od alkoholu. Z tego też powodu konieczne jest podjęcie leczenia odwykowego, by nie dopuścić do wyżej opisanych sytuacji. Odtruwanie organizmu, czyli detoks oraz pozostałe etapy związane z leczeniem alkoholizmu powinny odbywać się w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Pacjent w takim miejscu jest pod opieką wykwalifikowanego personelu, który pomaga mu wyjść z nałogu. 

Przeczytaj powiązane wpisy na naszym blogu:

Źródła:

 1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
 2. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie