ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Zespół Otella u alkoholika – czym się objawia?

Zespół Otella u alkoholika – czym się objawia?

Lis 13, 2020 |

Zespół Otella, nazywany również obłędem alkoholowym, to forma psychozy wywołanej długotrwałym piciem alkoholu. W skrócie zespół ten polega na chorobliwej zazdrości. Cierpiący na tę chorobę jest przekonany, że jest na każdym kroku zdradzany, co ma szczególnie negatywny wpływ na relacje alkoholika z bliskimi. Jak poznać zespół Otella? Czy schorzenie to da się wyleczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

 

 • Zespół Otella to rodzaj psychozy alkoholowej, która objawia się patologiczną zazdrością o partnerkę i podejrzeniem ją o zdradę, mimo braku jakichkolwiek przesłanek.
 • Choroba ta dotyka zwykle mężczyzn nadmiernie spożywających alkohol. 
 • W przebiegu choroby Otella umysł mężczyzny zostaje zdominowany przez myśl o niewierności partnerki, dlatego taka osoba wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie zdrady bliskiej osobie – śledzi ją, przeszukuje rzeczy, nagrywa itd.

Co to jest zespół Otella?

Zespół Otella to zaburzenie psychiczne należące do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 w kategorii „zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych”. Co ciekawe, nazwa tego zaburzenia pochodzi od dzieła Szekspira pt. ,,Otello”, w którym to głównego bohatera Maur Otello ogarnia obsesyjna zazdrość o żonę. W wyniku urojeń zabija on swoją partnerkę, a gdy odkrywa, że zawsze pozostała mu wierna, popełnia samobójstwo. Podobnie postępują cierpiący na tę chorobę alkoholicy. Zaburzenie to jest na tyle niebezpieczne, że niekiedy może prowadzić do znęcania się fizycznego i psychicznego nad kobietą, a nawet do jej zabójstwa.

cta onz Zespół Otella u alkoholika  czym się objawia?

 

Czym charakteryzuje się zespół Otella u alkoholika?

Zespół Otella u alkoholików charakteryzuje się życiem w wiecznym poczuciu zdrady. Osoby cierpiące na alkoholowy obłęd zazdrości bezpodstawnie oskarżają swoich partnerów o zdrady cielesne, mimo że nie mają ku temu żadnych przesłanek. Za wszelką cenę doszukują się dowodów zdrady, wywołują niepotrzebne kłótnie i konfrontacje. Chorobliwa zazdrość partnera bardzo często prowadzi do wybuchów złości i niekontrolowanej agresji. Często mężczyźni z zespołem Otella zaczynają śledzić swoje żony, nagrywać je, nachodzić w pracy, prześladować. Człowiek z tym schorzeniem nie jest świadomy tego, jak absurdalnie się zachowuje i nie przyjmuje żadnych tłumaczeń. Skupia się wyłącznie na poszukiwaniu dowodów zdrady, a wszystko inne przestaje się liczyć.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z zespołem Otella? Objawy

 • podejrzenie o zdradę partnerki, mimo braku przesłanek;
 • chorobliwa zazdrość;
 • ciągłe wypytywanie, robienie awantur i rzucanie oskarżeń pod adresem współmałżonki;
 • popadnie w zazdrość, gdy w pobliżu pojawią się znajomi, koledzy z pracy, przyjaciele różnej płci;
 • śledzenie partnera, przeszukiwanie jego rzeczy;
 • utrudnianie kontaktów społecznych;
 • próby wymuszenia przyznania się do zdrady, niekiedy z użyciem przemocy;
 • skłonności do zachowań agresywnych.

Kogo najczęściej dotyka alkoholowy obłęd zazdrości?

Choroba ta dotyka najczęściej mężczyzn alkoholików po 40. roku życia. Przypadki zachorowania na alkoholowy zespół Otella wśród kobiet są bardzo rzadkie i dotyczą głównie pań, które cierpią na psychozę starczą. Bardziej poddane na zespół Otella są osoby, które mają osobowość paranoiczną i wykazują skłonności do tworzenia teorii spiskowych.

Alkoholowy zespół Otella i jego przyczyny

Główną przyczyną wykształcenia się alkoholowego obłędu zazdrości, czyli zespołu Otella u alkoholika, jest uszkodzenie układu nerwowego spowodowanego długotrwałym piciem alkoholu. Dokładna etiologia nie jest jednak do końca znana. Zespół ten nie występuje u wszystkich uzależnionych od alkoholu. Nieuzasadnione podejrzenie o zdradę i zazdrość mogą być wynikiem obniżonej samooceny. Prawdopodobieństwo pojawienia się zespołu Otella zwiększa się u osób, które wykazują skłonności do agresji, nadmierną wrażliwość i są nieufne.

Czy zespół Otella jest dziedziczny?

U osób, które miały w rodzinie osobę cierpiącą na zespół Otella na pewno pojawia się pytanie, czy to schorzenie jest dziedziczne. Zespół Otella nie jest dziedziczny. Oznacza to, że jeśli nasz ojciec cierpiał na alkoholowy obłęd zazdrości, ta choroba wcale nie musi dopaść nas. Schorzenie to ma charakter nabyty i jest wywołane uzależnieniem od alkoholu.

Jak walczyć z zespołem Otella u alkoholików? Sposoby leczenia

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak leczyć zespół Otella. Osoby z zespołem Otella cierpią na psychozę urojeniową, co oznacza, że zwykle trzeba wdrożyć leczenie psychiatryczne, które i tak nie zawsze gwarantuje całkowitego wyleczenia. W przypadku zespołu Otella u alkoholików najlepszą drogą będzie poddanie się leczeniu alkoholizmu. Po terapii uzależnień i utrzymaniu abstynencji zaleca się leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia, dlatego lepiej zapobiegać rozwojowi choroby już na wczesnym etapie alkoholizmu. Najlepszym rozwiązaniem na pokonanie nałogu będzie uczestnictwo w terapiach indywidualnych i grupowych dla alkoholików, które mają na celu pomóc uporać się z uzależnieniem i nie doprowadzić do rozwoju choroby.

Źródła:

 1. ,,Psychologiczna terapia uzależnienia od alkoholu” , Peter M. Monti, David B. Abrams, Ronald M. Kadden, Ned L. Cooney, Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości,1994.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie