ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Zmiany osobowości po alkoholu

Zmiany osobowości po alkoholu

Lip 19, 2022 |

Każdy człowiek ma unikalne i wyróżniające go spośród innych ludzi cechy osobowości, które są zbiorem konkretnych zachowań, schematów myślenia i sposobów reagowania. Nadużywanie napojów procentowych nie tylko wyniszcza organizm, ale także wpływa na naszą sferę psychiczną. Rozregulowuje funkcjonowanie emocjonalne, upośledza sposób myślenia i przekonanie na swój temat doprowadzając do powolnej zmiany osobowości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego po alkoholu stajemy się kimś zupełnie innym.
  • Osobowość to charakterystyczne wzorce myśli, uczuć i zachowań, które czynią osobę wyjątkową.
  • Ludzie z zaburzeniem osobowości po alkoholu nie zawsze są świadome, że mają z nimi do czynienia, ponieważ uważają, że ich myślenie lub zachowanie jest normalne
  • Nadużywanie alkoholu prowadzi do zaburzenia produkcji serotoniny, co powoduje większe ryzyka występowania impulsywnych zachowań, charakterystycznych dla osób z zaburzeniami osobowości.

Czym jest osobowość?

Osobowość odnosi się do długotrwałych cech i wzorców, które skłaniają jednostki do konsekwentnego myślenia, odczuwania i zachowywania się w określony sposób. Każda osoba ma specyficzny wzorzec trwałych, długoterminowych cech oraz sposób, w jaki wchodzi w interakcje z innymi osobami i otaczającym ich światem. Uważa się, że nasze osobowości są długoterminowe, stabilne i niełatwe do zmiany. Jednak długotrwałe spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, może spowodować zmiany psychotyczne, m.in. związane z osobowością. 

Czy alkohol może zmienić osobowość?

Picie alkoholu w dużych ilościach może wpływać na zmiany osobowości uzależnionego. Przede wszystkim osoba chora nie jest w stanie identyfikować się ze swoimi emocjami. Często wypiera to, co czuje lub wręcz przeciwnie pozwala dojść do głosu cechom, które normalnie jest w stanie kontrolować. Takie postępowanie powoduje silny konflikt wewnętrzny. W wyniku zmian zachowania po alkoholu człowiek zaczyna zamykać się w sobie i izolować od bliskich oraz przyjaciół. Co więcej, alkoholik nie zauważa, że źródłem zmian w jego zachowaniu są napoje procentowe.   

cta onz Zmiany osobowości po alkoholu  

Podwójna osobowość alkoholika. Dlaczego po alkoholu stajemy się kimś innym?

Nawet dla osób, które na co dzień żyją z osobą uzależnioną, ich podwójna osobowość, która ujawnia się po wypiciu alkoholu, może być dużym zaskoczeniem. Szczególnie że często zmiany zachodzą stopniowo. Gdy kochający i spokojny mąż nagle zaczyna po winie być agresywny lub urządzać sceny zazdrości, często najbliżsi są zdezorientowani jego zachowaniem i nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Warto mieć świadomość, że nadmierne spożywanie alkoholu może wywołać wiele zaburzeń m.in. zespół Otella polegający na chorobliwej zazdrości i wręcz maniakalnym podejrzeniu partnera o zdradę. Często występuje również zespół amnestyczny, który sprawia, że alkoholik luki w pamięci wypełnia wymyślonymi treściami. Zaburzenia produkcji serotoniny, będące następstwem nadużywania alkoholu, powodują zwiększone ryzyko występowania impulsywnych, a także autodestrukcyjnych zachowań, które są charakterystyczne dla osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości.

Przykłady zmian osobowości podczas picia alkoholu

Alkoholizm przekształca często ludzi w osoby o zupełnie innym temperamencie czy sposobie reagowania na otaczający świat. Zaburzenia zwykle dotyczą osobowości dyssocjalnej i chwiejnej emocjonalnie. Pierwsza z nich wiąże się z lekceważącym stosunkiem do norm społecznych i zachowaniami agresywnymi. Z kolei osobowość chwiejna emocjonalnie cechuje się tendencjami do działań impulsywnych. Najczęstsze przykłady zmiany sposobu zachowania po alkoholu to: 

Nadmierna drażliwość i gniew 

Dla niektórych alkohol jest jak dorzucanie drewna do ognia: rozpala płonący gniew, który osoba trzeźwa jest w stanie kontrolować. Jest to bezpośrednio związane z upośledzeniem funkcjonowania poznawczego i zmniejszoną zdolnością rozwiązywania problemów bez utraty panowania nad sobą.

Zmniejszona samokontrola i nadmierna rozwiązłość po alkoholu 

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą zachowywać się agresywnie podczas nadmiernego spożywania alkoholu, inni chcą zaspokoić swoje pożądanie. Nasza kultura wzmocniła związek między spożywaniem alkoholu a rozwiązłością seksualną, a dla alkoholika te uczucia mogą stać się przytłaczające, gdy jest nietrzeźwy.

Uczucie zwiększonej depresji po wypiciu alkoholu

Alkohol jest środkiem depresyjnym, fundamentalnie hamującym funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Może to skutkować nadmiernym lękiem, który wywołuje u niektórych alkoholików napady niestabilności emocjonalnej. Niezależnie od tego, czy jest to związane ze stresem, czy tłumionymi uczuciami, ta reakcja osobowości na uzależnienie od alkoholu jest związana z nasileniem myśli samobójczych i próbami samookaleczenia.

Leczenie współwystępujących zaburzeń osobowości i alkoholizmu

Najbardziej oczywistym sposobem zapobiegania potencjalnym zmianom osobowości jest odstawienie alkoholu. Osoby, którym trudno jest kontrolować ilość spożywanego piwa czy wina mogą mieć problemy z alkoholem. Warto wówczas skorzystać ze specjalistycznej pomocy, którą można otrzymać w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Najskuteczniejszą formą leczenia osób ze współwystępującymi zaburzeniami alkoholowymi i osobowości jest program podwójnej diagnozy, zdolny do jednoczesnego leczenia obu zaburzeń. Tylko zespół wykwalifikowanych terapeutów prowadzący terapie indywidualne, grupowe, a także rodzinne (terapie małżeńskie), jest w stanie zatrzymać pędzące koło destrukcji. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”, L. Cierpiałkowska, J. Chodkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020
  2. ,,Kliniczne i społeczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, B. Woronowicz, AKMED Centrum Konsultacyjne.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku